Baiminamasi, kad jie ketina masiškai šturmuoti sieną.

S. Zarynas taip pat pažymėjo, kad koloną kontroliuoja ginkluoti baltarusiai, kurie sprendžia, kur link turi judėti kolona.

„Nexta“ „Telegram“ paskyroje skelbiama, kad migrantus lydi ginkluoti žmonės su šunimis.

Pranešama, kad prie pasienio su Lenkija, kur pasirodė į minią susitelkę šimtai migrantų, Baltarusijos režimas telkia savo saugumo pajėgas.

Užfiksuotuose vaizdo įrašuose matyti, kaip link pasienio juda vidaus reikalų ministerijai priklausantys autobusai, o pasienyje išlaipinami pareigūnai su riaušių malšinimo įranga. Taip pat skelbiama, kad gabenama ir spygliuota viela.

Apie 11.40 val. Kremliaus propagandinis ruporas „Sputnik“ jau dalijosi nuotraukomis ir vaizdo įrašais, kuriuose užfiksuoti automatais, snaiperiniais ginklais ir kulkosvaidžiais ginkluoti baltarusių pasieniečiai, pro spygliuotą tvorą į Lenkijos pusę praleidžiantys migrantų grupę.

Baltarusijos opozicijos lyderės Sviatlanos Cichanouskajos patarėjas Franakas Viačorka „Twitter“ rašo, kad Baltarusijos žmonės praneša apie vis didėjantį migrantų skaičių jų šalyje. Jie, pasak F. Viačorkos, laukia, kad jie bus nuvežti į pasienį.


Vėliau Baltarusijos valstybinio pasienio komiteto atstovai pakomentavo situaciją.

„Šiuo metu didelė pabėgėlių grupė, nešina daiktais, juda automagistrale sienos su Lenkija link. Lenkijos sienos apsaugos tarnyba keletą kartų pranešė, kad tūkstančius migrantų stumia atgal prie sienos su Baltarusija. Tokiam žingsniui pabėgėlius pastūmėjo Lenkijos valdžios abejingumas ir nežmoniškas elgesys“, – teigiama Baltarusijos valstybinio pasienio komiteto pareiškime.

Baltarusijos valstybinio pasienio komiteto darbuotojai taip nurodė, kad „Baltarusija imasi būtinųjų priemonių nenutrūkstamam tarptautinių susisiekimo kanalų funkcionavimui ir automagistrale judančių žmonių saugumui užtikrinti“.

Lenkija: esame pasiruošę

Lenkijos pasienyje budi pasieniečiai, policininkai ir kareiviai, pranešė Lenkijos vidaus reikalų viceministras Maciejus Wąsikas.

Jo teigimu, „Lenkijos tarnybos yra pasiruošusios bet kokioms aplinkybėms“.

„Prasidėjo didžiausias bandymas jėga prasibrauti į Lenkiją“, – savo tviterio paskyroje parašė Lenkijos specialiųjų tarnybų ministras ir koordinatorius S. Zarynas.

Lenkijos užsienio reikalų viceministras Piotras Wawrzykas „Lenkijos radijo“ eteryje sakė: „Esu įsitikinęs, tai net ne įspūdis, o įsitikinimas, kad Baltarusijos valdžia siekia eskaluoti situaciją, ir viskas baigsis aukomis kurioje nors pusėje.“

Į krizės pasienyje paaštrėjimą sureagavo šalies premjeras Mateuszas Moraweckis.

„Lenkijos pasienis nėra tik linija žemėlapyje. Jis yra šventas, aplaistytas kelių kartų lenkų krauju“, - savo feisbuko paskyroje rašė Lenkijos premjeras.

Tuo metu Baltarusijos pareigūnai išstūmė migrantus, daugiausiai kurdus, su šeimomis neseniai atvykusius iš Irako, nuo pagrindinio kelio į miškus. Iš ten, spėjama, šimtai jų gali šturmuoti sieną, ieškodami pažeidžiamiausios vietos.


Pavojingi incidentai

Delfi primena, kad Lenkijos gynybos ministerija penktadienį informavo apie naują pavojingą incidentą prie sienos su Baltarusija, kai šios šalies karys esą mėgino šauti į pasienyje patruliuojančius lenkų karius iš pistoleto signalinėms raketoms leisti.

„Tolesnės provokacijos prie sienos. Vakar vienas Baltarusijos karys mėgino šauti raketiniu pistoletu Lenkijos karių link. Laimei, ginklas neiššovė“, – sakoma ministerijos „Twitter“ pranešime.

Gynybos ministerija pridūrė, kad maždaug už 100 metrų nuo to incidento vietos įvyko kita konfrontacija.

„Penki ginkluoti baltarusiai mėgino naikinti [pasienio] tvorą, šaukdami, kad šaus į Lenkijos karius, – sakoma pranešime. – Kai buvo iškviestos papildomos sienos apsaugos ir kariuomenės pajėgos, baltarusiai atsitraukė.“

Pastaraisiais mėnesiais tūkstančiai migrantų iš Sirijos, Irako, Afganistano ir Afrikos šalių turistų vizomis buvo privilioti į Baltarusiją, skatinant juos bandyti pereiti Lenkijos, Lietuvos ir Latvijos – trijų su Baltarusija besiribojančių ES valstybių – sienas. ES valstybės kaltina Baltarusijos autoritarinį režimą organizuojant šį migrantų srautą kaip atsaką į ES jam taikomas sankcijas.

Lenkijos užsienio reikalų ministerija trečiadienį pranešė, kad iškvietė Baltarusijos diplomatą dėl „uniformuotų ilgavamzdžiais šaunamaisiais ginklais ginkluotų asmenų įsiveržimo“ į Lenkijos teritoriją“.

Minskas kitą dieną atsakė analogišku žingsniu – iškvietė į URM Lenkijos reikalų patikėtinį. Ketvirtadienį paskelbtame Baltarusijos užsienio reikalų ministerijos pranešime sakoma, kad ji išreiškė „griežtą protestą“ Lenkijos diplomatui dėl kaltinimų sienos pažeidimu, kuris, anot Varšuvos, įvyko naktį į lapkričio 2-ąją.

„Baltarusija niekada neprovokavo ir neketina provokuoti jokių pasienio incidentų“, – pabrėžiama URM pareiškime.

Baltarusijos valstybės sienos komiteto atstovas Antonas Byčkouskis savo ruožtu penktadienį kaltino Lenkiją kurstant įtampą prie abiejų šalių sienos.

„Be Lenkijos gynybos ministerijos žodinių pareiškimų jie nieko neturi – ir nieko negali būti. Kaimyninė šalis toliau kursto padėtį prie sienos. Lenkijos gynybos ministerijos atstovai iš esmės patys yra provokatoriai. Jų pareiškimuose esama visokiausių fantazijų, bet nepateikiama jokios įrodymais pagrįstos informacijos. Visu tuo siekiama kurti neigiamą Baltarusijos įvaizdį“, – naujienų agentūrai AFP sakė pareigūnas.

Lenkijos ir kitų ES valstybių lyderiai kaltina Maskvos palaikomo autokratinio prezidento Aliaksandro Lukašenkos vyriausybę migrantų srautų organizavimu ir vadina tai hibridine ataka, atsaku į Briuselio įvestas sankcijas Minskui dėl jo griežto susidorojimo su opozicija.

Migrantai ir pabėgėliai sako, kad Baltarusijos pajėgos dažnai varo juos per sieną, o lenkų pareigūnai stumia atgal, todėl šie žmonės yra įstrigę tarp dviejų valstybių, kai orai darosi vis žiemiškesni.

Kaip rašo Lenkijos laikraštis „Gazeta Wyborcza“, iki šiol šiame rajone jau žuvo mažiausiai 10 migrantų, septyni iš jų – Lenkijos sienos pusėje.

Lenkija į pasienį pasiuntė tūkstančius karių, kad jie padėtų pasieniečiams stabdyti iš Baltarusijos plūstančių migrantų srautą, įvedė nepaprastąją padėtį pasienyje, stato pjaunančios vielos užvarą ir ruošiasi ilgalaikės tvoros statyboms.

Padidino skrydžių skaičių

Kaip savaitgalį skelbė žiniasklaida, Baltarusija smarkiai padidino skrydžių iš Artimųjų Rytų skaičių. Remiantis naujais Minsko oro uosto tvarkaraščiais, iki kovo kas savaitę numatyta apie 40 lėktuvų reisų iš Stambulo, Damasko ir Dubajaus, rašo Vokietijos laikraštis „Welt am Sonntag“. Šiais trimis oro uostais migrantai dažniausiai naudojasi, kad tiesiogiai pasiektų Baltarusiją ir iš čia keliautų toliau į ES.

Tai reiškia, kad šiuo metu yra daugiau nei dvigubai daugiau reisų iš regiono į Minską nei jų buvo 2019/2020 metų sezone. Tada, anot pranešimų, iš minėtų ir kitų oro uostų Artimuosiuose Rytuose per savaitę Minske savaitę leidosi 17 lėktuvų. Šis skaičius prasidėjus koronaviruso pandemijai buvo dar sumažintas.

Šiuo metu Baltarusijoje kasdien išsilaipina apie 800-1 000 migrantų, rašo „Welt am Sonntag“, remdamasis vokiečių saugumo šaltiniais. Artimiausiu metu lėktuvus iš Artimųjų Rytų esą galės priimti dar penki Baltarusijos oro uostai. Jie pertvarkomi iš nacionalinių į tarptautinius oro uostus. Vienas jų yra Gardine – tik už 20 km nuo Lenkijos sienos.

ES kaltina baltarusių diktatorių Aliaksandrą Lukašenką pabėgėlius iš Artimųjų Rytų per Lenkijos, Lietuvos ir Latvijos sienas gabenant į ES ir taip keršijant už ES sankcijas. „Padėtis prie rytinės sienos yra beprecedentė, ją sukėlė visiškai begėdiškas, agresyvus režimas, – laikraščiui sakė ES vidaus reikalų komisarė Ylva Johansson. – A. Lukašenka yra desperacijoje, ES kovoja su jo režimu ir svarsto naujas sankcijas“.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1036)