Abi šalys Tarptautiniame Teisingumo Teisme (TTT) apsikeitė kaltinimais ir ragino imtis skubių priemonių prieš numanomą etninę diskriminaciją. Praėjusią savaitę savo argumentus pristatė Armėnija.

Ankstesnį rudenį abi kaimynės šešias savaites kariavo dėl separatistinio Kalnų Karabacho regiono kontrolės. Tas konfliktas pareikalavo daugiau kaip 6,5 tūkst. gyvybių.

„Armėnijos vykdoma etninio valymo kampanija ir smurto prieš azerbaidžaniečius kurstymas tęsiasi“, – Hagoje įsikūrusiam teismui sakė Azerbaidžano užsienio reikalų viceministras Elnuras Mammadovas.

„Siekiant užkirsti kelią tolesnei nepataisomai žalai, būtina skubiai imtis laikinųjų priemonių“, – paragino jis.

Viceministro teigimu, pernai „išvadavus“ dalį Kalnų Karabacho civiliai azerbaidžaniečiai bandė grįžti į savo namus, bet sužinojo, kad Armėnija „nusėjo“ šią teritoriją minomis.

Jerevanas „iki šios dienos atsisako pasidalyti išsamiais ir tiksliais minų laukų žemėlapiais, reikalingais išminavimo operacijoms vykdyti, ir net toliau minuoja Azerbaidžano teritoriją“, – pareiškė E. Mammadovas.

Jo duomenimis, nuo pernai kilusio konflikto pabaigos dėl minų sprogimų žuvo arba buvo sužeisti mažiausiai 106 azerbaidžaniečiai, įskaitant 65 civilius gyventojus.

„Tai tiesiog yra dešimtmečius trunkančios Armėnijos vykdomos etninio valymo kampanijos tęsinys – mėginimas išlaikyti šią teritoriją išvalytą nuo azerbaidžaniečių, siekiant kažkokio desperatiško revanšistinio tikslo“, – pabrėžė viceministras.

E. Mammadovas taip pat paragino teismą užkirsti kelią „melagingiems ir kurstytojiškiems“ armėnų pareiškimams socialinėje žiniasklaidoje.

Kalnų Karabachas yra etninių armėnų kontroliuojamas Azerbaidžano regionas, atsikratęs Baku kontrolės praėjusio amžiaus 10-ojo dešimtmečio pradžioje suirus Sovietų Sąjungai.

Susirėmimai baigėsi lapkritį, tarpininkaujant Rusijai pasiekus ugnies nutraukimo susitarimą. Pagal jo sąlygas, Armėnija užleido Turkijos remiamam Azerbaidžanui ne vieną dešimtmetį kontroliuotas teritorijas, tačiau regione tebetvyro didelė įtampa.

Praėjusią savaitę Jerevanas TTT apkaltino Baku „prieš etninius armėnus vykdomo smurto ir neapykantos ciklu“.

Savo pateiktose bylose abi šalys apkaltino viena kitą pažeidžiant JT sutartį – Tarptautinę konvenciją dėl visų formų rasinės diskriminacijos panaikinimo (CERD).

Po Antrojo pasaulinio karo įsteigtas TTT, sprendžiantis valstybių narių ginčus, išnagrinėjęs bylas gali nurodyti imtis skubių priemonių, tačiau šis procesas gali trukti daugelį metų.