Premjeras Markas Rutte pareiškė, kad sosto įpėdinis gali susituokti su tos pačios lyties asmenimi neturėdamas dėl to atsisakyti savo teisės paveldėti sostą.

Įstatymų leidėjai paprašė M. Rutte priimti sprendimą dėl situacijos po to, kai vienas teisininkas savo knygoje apie 17-metę sosto įpėdinę princesę Amalią sakė, kad ji teoriškai netektų teisės paveldėti sostą, jei susituoktų su kita moterimi.

„Kabinetas mano, kad [sosto] įpėdinis gali tuoktis ir su tos pačios lyties asmeniu, ir nemato jokios kliūties įstatymui, leidžiančiam įpėdinio santuoką su tos pačios lyties asmeniu“, – savo laiške parlamentui antradienį rašė M. Rutte.

„Taigi, kabinetas nemano, kad įpėdinis ar monarchas turėtų atsisakyti sosto, jei jis ar ji norėtų susituokti su tos pačios lyties partneriu“, – teigė premjeras.

Vyriausioji karaliaus Willemo Alexanderio ir Argentinoje gimusios karalienės Maximos duktė Amalia nepateikė jokių komentarų šiuo klausimu ar apie savo asmeninį gyvenimą.

Tos pačios lyties asmenų santuoka Nyderlanduose yra teisėta jau du dešimtmečius, bet karališkosioms vedyboms būtinas parlamento sutikimas.

Vis dėlto M. Rutte atkreipė dėmesį, kad klausimas, ar vaikai, gimę tos pačios lyties asmenų karališkojoje santuokoje, turėtų teisę į sostą, yra „kiek labiau komplikuotas“.

„Egzistuoja paveldėjimo konstitucija, kuri gali prieštarauti šeimos teisei“, – sakė jis televizijai NOS.

Vyriausybė ir parlamentas galėtų išnagrinėti šį klausimą, jei iškiltų tokia būtinybė, pridūrė premjeras.

Nyderlandų apžvalgininkai gyrė tokį sprendimą dėl sosto įpėdinio.

„Tai, ką Rutte dabar rašo apie sosto įpėdinį, norintį tuoktis su tos pačios lyties asmeniu, dera su laiko dvasia“, – transliuotojas RTL citavo politikos apžvalgininką Fritsą Westerį.

Nyderlandų karališkoji šeima ir pati stengiasi prisitaikyti prie besikeičiančių laikų.

Princesė Amalia birželį atsisakė savo teisės į metinę 1,6 mln. eurų dotaciją, nes jai buvo „nepatogu“ gauti ją prieš imantis visų karališkųjų pareigų, kol kiti studentai patiria finansinių sunkumų.