Praeitų metų rugsėjo 20-ąją JAV kariuomenė turėjo 3 750 aktyvių ir neaktyvių branduolinių kovinių galvučių, 55-iomis mažiau negu 2019-aisiais ir 72-iem mažiau negu turėjo tą pačią dieną 2017 metais.

Šis skaičius yra mažiausias nuo 1967 metų, kai JAV branduolinis arsenalas buvo pats didžiausias, tvyrant Šaltojo karo įtampai. Tuo metu Jungtinės Valstijos turėjo 31 255 kovines galvutes.

Antradienį paskelbti skaičiai atspindi dabartinio prezidento Joe Bideno administracijos pastangas atkurti nusiginklavimo derybas su Rusija, kurios vadovaujant D. Trumpui buvo įstrigusios.

„Didėjantis valstybės branduolinių atsargų skaidrumas svarbus neplatinimo ir nusiginklavimo pastangoms“, – sakoma Valstybės departamento pranešime.

D. Trumpas, išvedęs Jungtines Valstijas iš daugiašalio susitarimo dėl Irano branduolinės programos, taip pat iš Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų (INF) sutarties su Rusija. Be to, praeitais metais buvo iškilęs pavojus naujajai Strateginės ginkluotės mažinimo sutarčiai (START), kurios galiojimas turėjo baigtis šių metų vasario 5 dieną.

Naujoji START nustato, kokį didžiausią skaičių branduolinių kovinių galvučių gali turėti Vašingtonas ir Maskva. Jeigu šiai sutarčiai būtų leista pasibaigti, tai galėtų sužlugdyti pastaraisiais metais abiejų šalių vykdytą branduolinių arsenalų mažinimą.

D. Trumpas sakė norįs naujos sutarties, į kurią būtų įtraukta ir Kinija, nors šios šalies branduolinis arsenalas gerokai mažesnis negu JAV ir Rusijos.

J. Bidenas, pradėjęs darbą sausio 20 dieną, nedelsdamas pasiūlė naująją START pratęsti penkeriems metams. Rusijos Vladimiras Putinas greitai sutiko tai padaryti.

Sutartimi numatoma, kad Maskva ir Vašingtonas gali turėti ne daugiau kaip po 1 550 panaudoti paruoštų branduolinių kovinių galvučių.

Praeitą savaitę rusų ir amerikiečių diplomatai per uždaras derybas Ženevoje pradėjo diskusijas dėl naująją START galinčios pakeisti sutarties, kuri taip pat apimtų įprastinę ginkluotę.

Vienas JAV pareigūnas sakė, kad šios derybos buvo „vaisingos“. Abi pusės teigė, kad sveikintinas pats faktas, jog dialogas šioje srityje vyksta.

2021 metų sausį paskelbti Stokholme įsikūrusio Tarptautinio taikos tyrimų instituto duomenys rodė, kad Jungtinės Valstijos turi 5 550 branduolines kovines galvutes, įskaitant nurašytus užtaisus, neįtraukiamus į Valstybė departamento statistiką. Rusija turėjo iš viso 6 255 užtaisus, Kinija – 350, Jungtinė Karalystė – 225, Prancūzija – 290.

Instituto duomenimis, Indija, Pakistanas, Izraelis ir Šiaurės Korėja turi iš viso apie 460 branduolinių kovinių galvučių.