Atvykęs į Vašingtoną derybų Baltuosiuose rūmuose ir Gynybos departamente, J. Stoltenbergas kalbėjo apie Prancūzijos paramą nuo NATO autonomiškai Europos gynybos grupei, ypač po praėjusį mėnesį paskelbtos netikėtos žinios apie naują Australijos, JAV ir Jungtinės Karalystės gynybos aljansą (AUKUS).

AUKUS, orientuotas į saugumą Indijos ir Ramiojo vandenynų regiono, buvo sukurtas palikus nuošalyje tiek Prancūziją, tiek visą NATO.

„Suprantu, kad Prancūzija nusivylusi“, – sakė NATO vadovas per konferenciją Džordžtauno universitete.

„Netikiu jokiais bandymais daryti kažką už NATO sistemos ribų, konkuruoti su ja ar dubliuoti NATO, nes NATO tebėra Europos saugumo ir iš tiesų Šiaurės Amerikos saugumo kertinis akmuo“, – kalbėjo jis.

Praėjusį mėnesį paskelbta žinia apie AUKUS sukūrimą ir Kanberos sprendimą atsisakyti kontrakto dėl prancūziškų povandeninių laivų pirkimo ir pasirinkti amerikietiškus atominius povandeninius laivus Prancūzijai ir kai kurioms kitoms Europos šalims paliko įspūdį, esą NATO buvo nustumtas į žemesnę Vašingtono prioritetų sąrašo vietą.

„Europiečiai turi liautis būti naiviais“ dėl geopolitikos realijų, tąsyk sakė Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas, suintensyvėjus kalboms apie europinę gynybą.

J. Stoltenbergas sakė, kad Europos gynyba neapsiriboja jos sienomis.

„Tai geografija. Turkija – pietuose, Norvegija, Islandija – šiaurėje, o vakaruose – JAV, Kanada ir Jungtinė Karalystė“, – kalbėjo jis.

„Jos svarbios visos Europos gynybai“, – pabrėžė NATO vadovas.

„Bet kokie bandymai susilpninti transatlantinį ryšį kuriant alternatyvias struktūras, skleidžiant idėją, esą galime būti vieni, ne tik susilpnins NATO, bet ir suskaldys Europą“, – sakė J. Stoltenbergas.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (8)