38 metų žurnalistas ir aktyvistas R. Dobrochotovas yra tiriamosios žurnalistikos tinklalapio „The Insider“ įkūrėjas ir vyriausiasis redaktorius. Šis tinklalapis yra tiriamosios žurnalistikos grupės „Bellingcat“ svarbus partneris.

„The Insider“ kartu su „Bellingcat“ tyrė Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno beveik mirtiną apnuodijimą, taip pat mėginimą nužudyti Jungtinės Karalystės mieste Solsberyje gyvenusį buvusį dvigubą agentą Sergejų Skripalį. Pasak ekspertų, prieš abu juos buvo panaudota Sovietų Sąjungoje sukurta kovinė cheminė medžiaga „Novičiok“.

Ketvirtadienį ryte kratos buvo atliktos R. Dobrochotovo bute ir jo tėvų namuose, „The Insider“ citavo redaktoriaus advokatę Juliją Kuznecovą.

Ji pridūrė, kad pradėtas baudžiamasis tyrimas dėl „neteisėto sienos kirtimo“. Už tokį nusižengimą gali būti skirta iki dvejų metų laisvės atėmimo.

Pasak J. Kuznecovos, kratas atliko Federalinės saugumo tarnybos (FSB) pareigūnai.

Vėliau advokatė nepriklausomai televizijai „Dožd“ sakė, kad R. Dobrochotovas įtrauktas į ieškomų asmenų sąrašą.

R. Dobrochotovas per „Twitter“ patvirtino, kad buvo surengtos kratos ir kad vykdomas baudžiamasis tyrimas. Kaip pranešima, jis yra pabėgęs iš Rusijos.

Liepą „The Insider“ Rusijoje buvo įtrauktas į „užsienio agentų“ sąrašą. Toks žingsnis įpareigoja juridinius subjektus ir asmenis atskleisti savo finansavimo šaltinius, taip pat specialiai žymėti visas savo publikacijas.

Vėliau tą patį mėnesį policija atliko kratą R. Dobrochotovo namuose ir išsivežė jį apklausti. Pareigūnai paėmė redaktoriaus telefoną, kompiuterį ir pasą, tuo metu sakė jo advokatė.

R. Dobrochotovas buvo apklaustas kaip liudininkas vienoje šmeižto byloje. „The Insider“ nurodė, kad byla buvo iškelta pateikus skundą vienam Nyderlandų tinklaraštininkui, kurį leidinys sieja su Rusijos karine žvalgyba.

J. Kuznecova rusų žurnalistams sakė, kad R. Dobrochotovas kaltinamas nuo liepos 31-osios iki rugpjūčio 1-osios neteisėtai kirtęs sieną, kad patektų į Ukrainos rytinę Luhansko sritį, iš dalies kontroliuojamą prorusiškų separatistų.

Kremliaus kritikai sako, kad per du dešimtmečius valdžioje prezidentas Vladimiras Putinas nutildė daugumą disidentų ir užmovė apynasrį žiniasklaidai.

Rusijoje tebeveikiantys nedaugelis opozicijos ar nepriklausomų žiniasklaidos kanalų patiria didžiulį spaudimą, sako Kremliaus oponentai.