Izraelio sveikatos apsaugos ministerijos neseniai atlikto tyrimo rezultatai rodo, kad pastiprinamąją dozę gavo tik maždaug 3 243 641 gyventojas. Įsigaliojus naujajam reikalavimui, daugiau nei milijonas izraeliečių negalės patekti į daugelį viešųjų vietų, kol pasiskiepys trečią kartą.

Pirmadienį Izraelio ministras pirmininkas Naftalis Bennettas kreipėsi į Jungtines Tautas ir gyrė savo šalį už skiepijimo pastiprinamąja doze kampanijos pradžią.

Kitos valstybės, tokios kaip Salvadoras ir Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV), buvo paragintos sekti Izraelio pavyzdžiu.

„Vadovaujant šaliai pandemijos metu reikia galvoti ne tik apie žmonių sveikatą. Būtina gerai subalansuoti visas gyvenimo sritis, kurias paveikė COVID-19, ypač užimtumą ir švietimą“, – premjero žodžius citavo „The Times of Israel“.

Naujosiose gairėse nurodyta, kad net koronavirusu persirgę asmenys privalo pasiskiepyti trečią kartą, jeigu nori toliau naudotis „žaliuoju“ pasu.

Laikinai „žaliąjį pasą“ galima gauti pačiam apmokėjus už testą.

Izraelis skatina gyventojus skiepytis trečiąja vakcinos nuo COVID-19 doze ir dar rugpjūčio pabaigoje įspėjo, kad gali būti taikomi nauji apribojimai įvairioms veikloms, įskaitant keliones ar lankymąsi viešose maitinimo įstaigose.

Kaip rašė „The Wall Street Journal“, „žaliojo paso“ turėtojai privalo per šešis mėnesius nuo antros dozės gavimo pasiskiepyti trečia „Pfizer“ ir „BioNTech“ sukurtos vakcinos doze, nes priešingu atveju neteks daugiau laisvės suteikiančio dokumento.

„Atnaujiname pilnai paskiepyto žmogaus sąvoką“, – kalbėjo Izraelio vyriausiasis COVID-19 pareigūnas Salmanas Zarka.

Izraelio sveikatos ministerijos paviešinto tyrimo išvadose nurodyta, kad per 12 dienų nuo trečios dozės suleidimo 10 kartų sumažėja sunkios COVID-19 formos rizika ir 11 kartų – rizika užsikrėsti koronavirusu, palyginti su žmonių, gavusių antrą dozę prieš penkis mėnesius, apsaugos lygiu.

Izraelio sveikatos pareigūnai sako nežiną, ar po trečio skiepo reikės daugiau papildomų vakcinos dozių, tačiau jie energingai stengiasi kaip įmanoma daugiau gyventojų paskiepyti trečia doze, nes plinta labiau užkrečiama delta atmaina, rašo „The Wall Street Journal“.

JAV tyrimas: trečiosios COVID-19 vakcinos dozės šalutinis poveikis panašus į antrosios

Daugelis šalutinių palaikomosios vakcinos nuo COVID-19 dozės poveikių yra lengvi arba vidutinio sunkumo ir pasireiškia maždaug tokiu pat dažniu kaip po antrosios dozės, rodo antradienį paskelbti vieno JAV tyrimo rezultatai.

Šalies Ligų kontrolės ir prevencijos centro (CDC) tyrime dalyvavo daugiau kaip 22 tūkst. žmonių, kurie užsiregistravo vakcinų saugumo programėlėje ir gavo trečiąją skiepo dozę rugpjūčio 12–rugsėjo 19 dienomis.

Tuo metu šalyje trečiąja doze buvo leidžiama skiepyti tik žmones su nusilpusiu imunitetu, plačiajai visuomenei tokia galimybė dar nebuvo sudaryta.

„Šalutinių poveikių dažnis ir tipas buvo panašus į stebėtus po antrosios vakcinos dozės ir jie daugiausiai buvo lengvi ar vidutinio sunkumo ir trumpalaikiai“, – spaudos konferencijoje teigė CDC vadovė Rochelle Walensky.

Dažniausi šalutiniai poveikiai apėmė dūrio vietos skausmą (tai pasireiškė 71 proc. tyrimo dalyvių), nuovargį (56 proc.) ir galvos skausmą (43 proc.). 28 proc. dalyvių nurodė negalėję atlikti įprastos kasdienės veiklos, dažniausiai kitą dieną po skiepo.

Maždaug 2 proc. dalyvių prireikė medikų pagalbos, o 0,1 proc., ar 13 žmonių, buvo hospitalizuoti.

Detaliau išanalizuoti beveik 21 700 žmonių duomenys, kurie visus tris kartus buvo paskiepyti mRNR („Moderna“ ar „Pfizer“) vakcina.

Tarp gavusiųjų „Moderna“ dozes, vietinės reakcijos, kaip dūrio vietos skausmas, buvo dažnesnės po trečiosios dozės, palyginti su antrąja. Sisteminės reakcijos, ar reakcijos, pasireiškusios ne dūrio vietoje, po trečiosios dozės buvo retesnės, palyginti su antrąja.

Analogiškas dėsningumas stebėtas ir gavusiųjų „Pfizer“ vakciną grupėje. Pirmoji dozė sukėlė mažiausiai šalutinių poveikių, ypač sisteminių, palyginti su antrąją ir trečiąja doze.

Praėjusią savaitę JAV sveikatos tarnybos išplėtė skiepijimą palaikomąja „Pfizer“ doze ir leido vakcinuoti vyresnius kaip 65 m. amžiaus žmones, gretutinėmis ligomis sergančius 18-64 m. amžiaus žmones ir tuos žmones, kurie dėl savo darbo ar gyvenamosios vietos susiduria su aukšta užsikrėtimo rizika.

CDC įspėjo, kad ši ataskaita gali turėti netikslumų.

Tyrimo metu registracija programėlėje „v-safe“ buvo savanoriška, o baltaodžių dalyvių proporcija buvo didesnė nei šalies populiacijoje. Negana to, atliekant tyrimą palaikomoji dozė keliais atvejais galimai buvo suleista asmenims, kurių imunitetas nėra nusilpęs, jiems nerimavus dėl sumažėjusios vakcinos apsaugos, tad tyrimo rezultatai negali būti patikimai susieti tik su nusilpusio imuniteto žmonėmis.