„Nesiekiame pasitraukti nuo derybų stalo, – Irano valstybinė naujienų agentūra IRNA citavo užsienio reikalų ministrą Hosseiną Amirą-Abdollahianą. – Tikrai sieksime derybų, kurios bus naudingos mūsų tautos teisėms ir interesams.“

Vienas aukštas JAV pareigūnas anksčiau šią savaitę pareiškė Vašingtono nepasitenkinimą, kad Iranas nėra davęs „jokių teigiamų ženklų“, rodančių šalies pasirengimą grįžti prie derybų stalo ir „išspręsti likusias problemas“.

Europos šalių vyriausybės taip pat nurodė, kad per savo susitikimus su H. Amiru-Abdollahianu Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos kuluaruose neišgirdo iš užsienio reikalų ministro jokių konkrečių pareiškimų.

Kalbėdamas su IRNA iš Niujorko, H. Amiras-Abdollahianas teigė: „Domimės galimybėmis sugrįžti prie derybų stalo, ir, jei Dievas duos, padarysime tai pasitaikius pirmajai progai.“

2015 m. sudaryta branduoline sutartimi Iranui pasiūlyta palengvinti šaliai taikomas Vakarų ir JT sankcijas mainais į Teherano įsipareigojimą niekuomet neįgyti branduolinių ginklų ir, prižiūrint JT, drastiškai apriboti savo branduolinę veiklą.

Tačiau tuometis JAV prezidentas Donaldas Trumpas 2018 m. vienašališkai pasitraukė iš šios sutarties ir sugriežtino Iranui taikomas sankcijas, taip išprovokuodamas Teheraną nebesilaikyti daugumos savo įsipareigojimų.

Sutarčiai atgaivinti skirtos derybos prasidėjo balandį Vienoje, tačiau jos yra įstrigusios nuo birželio, kai Irano prezidentu buvo išrinktas ultrakonservatyvių pažiūrų Ebrahimas Raisi.

JAV, vadovaujamos jau nebe D. Trumpo, o jo įpėdinio Joe Bideno, netiesiogiai dalyvavo šiose derybose, kuriomis taip pat siekiama sugrąžinti Vašingtoną į sutartį ir atšaukti Iranui taikomas sankcijas.

Anksčiau šį mėnesį neblėso viltys atgaivinti sutartį, kai Iranas pasiekė susitarimą su JT branduoline agentūra dėl naujo kompromiso stebint šalies branduolinius objektus.

Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) vadovas Rafaelis Grossi tuo metu teigė, kad toks žingsnis sudarys sąlygas „diplomatijai“.

Derybos dėl branduolinio susitarimo atsinaujins „labai greitai“

Irano užsienio reikalų ministras penktadienį pareiškė, kad įstrigusios derybos dėl branduolinio susitarimo atsinaujins „labai greitai“.

„Šiuo metu peržiūrime Vienos derybų dokumentus ir netrukus Irano derybos su keturiomis plius viena šalimi vėl prasidės“, – žurnalistams Niujorke pareiškė Hosseinas Amiras-Abdollahianas, turėdamas galvoje Jungtinę Karalystę, Prancūziją, Rusiją, Kiniją bei Vokietiją.

„Matome konstruktyvų derybų tipą, kuris lems apčiuopiamus patikrinamus rezultatus naujos Irano vyriausybės užsienio politikoje“, – per spaudos konferenciją JT Generalinės Asamblėjos kuluaruose kalbėjo iraniečių užsienio reikalų ministras.

Paklaustas, ką Irano diplomatijos vadovas turėjo galvoje sakydamas „labai greitai“, vienas aukšto rango iraniečių pareigūnas, norėjęs likti anonimas, nurodė, kad „tai gali reikšti kelias dienas, gali reikšti kelias savaites“.

„Kai tik baigsime peržiūrą, nešvaistydami laiko grįšime prie derybų stalo“, – teigė tas pareigūnas.

Europos Sąjungos tarpininkaujamos derybos prasidėjo balandį Vienoje, siekiant atgaivinti 2015 metais Teherano ir pasaulio galingųjų valstybių sudarytą branduolinį susitarimą. Šis paktas pakibo ant plauko, kai buvęs JAV prezidentas Donaldas Trampas iš jo vienašališkai išvedė savo šalį ir grąžino sankcijas šiitiškai respublikai.

Diskusijos, kurių dalyviai mėgina įtikinti Vašingtoną sugrįžti į susitarimą, o Iraną – prie savo branduolinių įsipareigojimų, stringa nuo birželio, kai Irano naujuoju prezidentu buvo išrinktas ultrakonservatorius Ebrahimas Raisi.

2015 metais sudaryta branduoline sutartimi Iranui buvo siūlomas JT sankcijų švelninimas mainais į griežtus jo branduolinės programos ribojimus. Tačiau Teheranas, reaguodamas į D. Trumpo sprendimą pasitraukti iš susitarimo ir grąžinti sankcijas, palaipsniui atsisako vykdyti vis daugiau prisiimtų įsipareigojimų.

D. Trumpo įpėdinis Joe Bidenas leido suprasti esąs pasirengęs grįžti prie susitarimo, dėl kurio buvo deramasi, kai pastarasis dar ėjo viceprezidento pareigas JAV eksprezidento Baracko Obamos administracijoje, o Iranui vadovavo nuosaikiųjų pažiūrų prezidentas Hassanas Rouhani.

Šį mėnesį Iranui su JT atominės energijos agentūra priėjus naują kompromisą dėl šalies branduolinių objektų stebėjimo, buvo atgaivintos viltys, kad bus prikelta ir branduolinė sutartis.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją