Šeštadienį vakare vakariniame Idaro–Oberšteino mieste įvykdyta žmogžudystė, kaip manoma, yra pirmoji Vokietijoje, susijusi su vyriausybės dėl pandemijos įvestomis taisyklėmis.

Pranešama, kad alų pirkęs klientas supyko kasininku toje degalinėje dirbusio studento paprašytas užsidėti kaukę, kaip to reikalaujama visose Vokietijos parduotuvėse. Po trumpo ginčo klientas išėjo, bet maždaug po pusantros valandos sugrįžo, jau su kauke. Nešdamasis prie kasos šešių alaus skardinių pakuotę, jis nusiėmė kaukę, tad kilo nauja diskusija.

„Tuomet kaltininkas išsitraukė revolverį ir šovė jam tiesiai į galvą“, – pirmadienį žurnalistams sakė prokuroras Kai Fuhrmannas.

Įtariamasis, 49 metų vokietis, kitą dieną nuėjo į policijos nuovadą ir pasidavė. Jis buvo areštuotas ir prisipažino įvykdęs žmogžudystę.

Policijai jis pasakojo, jog jautėsi „priremtas prie sienos“ kovos su koronavirusu priemonių, kurias laiko „vis didesniu kėsinimusi į jo teises“. Jis teigė nematęs „jokios kitos išeities“, sakė K. Fuhrmannas.

Idaro–Oberšteino meras Frankas Fruehaufas nusikaltimą pavadino „nesuvokiamu baisu aktu“, o gyventojai dėjo gėles ir žvakutes prie degalinės, kur buvo nušautas jaunuolis.

Žmogžudystė įvykdyta likus kelioms dienoms iki Vokietijos visuotinių rinkimų rugsėjo 26-ąją, kai pasitrauks 16 metų valdžiusi kanclerė Angela Merkel.

Finansų ministras Olafas Scholzas iš centro kairės Socialdemokratų partijos, dabartinis favoritas varžybose dėl to, kas pakeis A. Merkel, sakė, kad jį šokiravo žmogaus, tik norėjusio „apsisaugoti ir apsaugoti kitus“, nužudymas.

„Kaip visuomenė privalome ryžtingai pasipriešinti neapykantai“, – parašė jis socialiniame tinkle „Twitter“.

Žaliųjų kandidatė Annalena Baerbock sakė, kad ją šis nužudymas sukrėtė ir kad ji labai susirūpinusi augančiu kaukių priešininkų radikalumu.

A. Merkel Krikščionių demokratų sąjungos (CDU) generalinis sekretorius Paulis Ziemiakas sakė, kad aukai „praktiškai įvykdyta egzekucija“ ir kad šis nusikaltimas pademonstravo „nesuvokiamą radikalizacijos lygį“.

„Augantis agresyvumas“

Laikraštis „Tagesspiegel“ pranešė, kad kraštutinių dešiniųjų pokalbių grupės socialiniame tinkle „Telegram“ sveikino šią žmogžudystę ir reagavo skelbdami jausmaženklius, vaizduojančius į viršų iškeltus nykščius.

Vokietijoje per visą pandemiją vyksta prieš reikalavimą dėvėti kaukes nusiteikusių protestuotojų demonstracijos, kai kurios jų sutraukia dešimtis tūkstančių žmonių.

Kaip aktyviausias kovotojas prieš koronaviruso plitimo prevencijos priemones ir aktyvus sąmokslo teorijų, kuriomis neigiami pagrindiniai faktai apie pandemiją, propaguotojas iškilo judėjimas „Querdenker“. Jo akcijos sutraukia įvairiausių žmonių, tarp jų antivakserių, neonacių ir Vokietijos kraštutinių dešiniųjų partijos AfD narių.

Pasak Vokietijos užsienio reikalų ministro Heiko Maaso, šio judėjimo „neapykanta ir kurstymai skaldo mūsų bendruomenę ir žudo žmones“.

„Jiems nėra vietos mūsų visuomenėje“, – parašė jis socialiniame tinkle „Twitter“.

Vokietijos vidaus žvalgybos agentūra balandį pranešė, kad stebės „Querdenker“ lyderius, kilus susirūpinimui, kad jie bando pakenkti valstybei ir turi ryšių su dešiniųjų ekstremistais.

Rytinės Tiuringijos žemės vidaus žvalgybos vadovas Stephanas Krameris Vokietijos žiniasklaidos grupei RND sakė, kad žinia apie nužudymą jį nuliūdino, bet nenustebino.

„Dešiniųjų sąmokslo fantazijų eskalavimas tarp agresyvių ir į smurtą linkusių piliečių buvo pastebimas kelis mėnesius, – sakė jis. – Kasdieniame gyvenime jaučiamas augantis agresyvumas.“