Lavonai aptikti praėjus savaitei po to, kai Varšuva dėl migrantų antplūdžio pasienyje su Baltarusija paskelbė ekstremaliąją padėtį.

Lenkų pasieniečiai informavo, kad kitame pelkėtame pasienio ruože taip pat surado aštuonis išsekusius migrantus. Septyni iš jų buvo hospitalizuoti.

Tūkstančiai migrantų, daugiausia iš Artimųjų Rytų, pastaraisiais mėnesiais iš Baltarusijos pateko į rytines Europos Sąjungos (ES) nares Lietuvą, Lenkiją ir Latviją ar bandė kirsti jų sienas.

ES mano, kad šį srautą sąmoningai organizuoja autoritarinis Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka, keršydamas už vis griežtesnes bloko sankcijas jo režimui.

„Šiandien (sekmadienį) pasienyje su Baltarusija buvo rasti trijų žmonių kūnai“, – sekmadienį socialiniame tinkle „Twitter“ informavo lenkų pasieniečiai.

Lavonai buvo aptikti trijose skirtingose vietose. Valstybės sienos apsaugos tarnybos atstovė Anna Michalska Lenkijos naujienų agentūrai PAP sakė, kad šie žmonės „tikriausiai yra neteisėti migrantai“.

Ketvirtas lavonas, irakietės moters, buvo aptiktas sekmadienį Baltarusijos pusėje.

„Neslaviškos išvaizdos moters lavonas buvo surastas už metro nuo Baltarusijos ir Lenkijos sienos“, – Baltarusijos valstybinei naujienų agentūrai BelTA sakė pasieniečių atstovas.

Usovo pasienio kontrolės punkto laikinasis vadovas Jauhenas Omesis sakė, jog vietoje esama „aiškių ženklų“, kad kūnas iš Lenkijos atvilktas į Baltarusijos teritoriją.

BelTA pranešė, kad netoli sienos buvo surasti trys vaikai, vyras ir senyvo amžiaus moteris. Anot agentūros, visi jie yra Irako piliečiai.

BelTa nurodė, kad mirusios moters vyras sakė, jog lenkų teisėsaugininkai atvežė juos prie sienos ir grasindami privertė pereiti į Baltarusijos pusę.

Lenkų pasieniečiai anksčiau sekmadienį tviteryje pranešė, kad kelias valandas gelbėjo migrantus, įstrigusius pelkyne pasienyje su Baltarusija.

„Aštuoni migrantai (penki vyrai ir trys moterys) buvo išgelbėti, septyni iš jų – hospitalizuoti“, – nurodė pasieniečiai ir pridūrė, kad operacijoje dalyvavo ugniagesiai, gelbėtojai bei policininkai.

Jie taip pat nurodė, kad šeštadienis buvo „įtempta diena“ – per ją pasieniečiai užkirto kelią 324 žmonių mėginimui neteisėtai patekti į Lenkiją iš Baltarusijos.

Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis pirmadienį per spaudos konferenciją sakė, kad už šiuos „tragiškus“ įvykius atsakingas A. Lukašenkos režimas ir jo sąjungininkė Rusija.

„Stengiamės visiems asmenims, kurie kirto Lenkijos sieną ir buvo kur nors rasti – paprastai miškuose, pasienio pelkėse, sunkiai pasiekiamose vietovėse – suteikti pagalbą ir gelbėti gyvybes, jeigu tai įmanoma“, – kalbėjo vyriausybės vadovas.

„Esame tikri, kad asmenys iš Baltarusijos teritorijos yra pervežami į baltarusių pasieniečių postus, ten jie būna instruktuojami ir pervežami prie sienos su Lenkija“, – teigė M. Morawiecki. – Susiduriame su akcija, surežisuota Minske ir Maskvoje.“

Pasak premjero, Lenkija susiduria su „organizuota akcija, kuria siekiama destabilizuoti padėtį prie Lenkijos ir Baltarusijos sienos“.

Lenkija anksčiau šį mėnesį 30-iai dienų įvedė ekstremaliąją padėtį pasienyje su Baltarusija. Pagal jos sąlygas pasienio rajone draudžiama būti ten negyvenantiems žmonėms. Ekstremalioji padėtis buvo įvesta pirmą kartą nuo komunizmo žlugimo 1989-aisiais.

Varšuva taip pat nusiuntė į pasienį tūkstančius karių ir pradėjo statyti pjaunančios vielos tvorą.

Rugpjūčio pradžioje Baltarusija paskelbė pasienyje su Lietuva aptikusi negyvą irakietį. Baltarusių pareigūnai tvirtino, kad šis asmuo buvo nužudytas.

Vakarų šalių vyriausybės yra paskelbusios Minsko režimui virtinę sankcijų dėl brutalaus protestų, prasidėjusių po pernai vykusių ginčijamų prezidento rinkimų, slopinimo.

Lenkija: už migrantų bangos stovi Baltarusija ir Rusija

Lenkija pirmadienį apkaltino Rusiją ir Baltarusiją suorganizavus nelegalios migracijos bangą prie jos sausumos sienos, diena anksčiau ten radus keturis mirusius migrantus.

Tūkstančiai migrantų pastarosiomis savaitėmis iš Baltarusijos bando patekti į Europos Sąjungos nares Latviją, Lietuvą ir Lenkiją.

ES įtaria, kad šių žmonių, daugiausia iš Artimųjų Rytų, srautą organizuoja Baltarusijos autoritarinis prezidentas Aliaksandras Lukašenka, keršydamas už sankcijas jo režimui.

„Susiduriame su masiškai organizuojamais, gerai surežisuotais veiksmais iš Minsko ir Maskvos“, – žurnalistams Varšuvoje sakė lenkų premjeras Mateuszas Morawieckis.

Pasak jo, nuo rugpjūčio pradžios prie sienos pastebėta iki 7 tūkst. migrantų. Premjero teigimu, niekas netiki, kad A. Lukašenka veikia vienas.

Baltarusijos lyderis ir jo sąjungininkai Rusijoje su „dideliu ryžtu“ veža „dešimtis tūkstančių“ žmonių iš Artimųjų Rytų ir Afrikos, kuriais naudojasi siekdami daryti „nelegalios imigracijos spaudimą ES išorinei sienai“, sakė M. Morawieckis.

„Neatsakingas ir nežmoniškas“

Prie Baltarusijos ir Lenkijos sienos sekmadienį buvo rasti keturi negyvi žmonės, pranešė abiejų šalių pareigūnai.

Lavonai aptikti praėjus savaitei po to, kai Varšuva dėl migrantų antplūdžio pasienyje su Baltarusija paskelbė ekstremaliąją padėtį.

Lenkų pasieniečiai informavo, kad kitame pelkėtame pasienio ruože taip pat surado aštuonis išsekusius migrantus. Septyni iš jų buvo hospitalizuoti.

Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja pirmadienį sakė, kad Minskas migrantais naudojasi „keršydamas Lietuvai, Latvijai ir Lenkijai už nepriklausomų demokratinių jėgų, judėjimo už permainas Baltarusijoje rėmimą“.

S. Cichanouskaja pernai deklaravusi pergalę prezidento rinkimuose buvo priversta pasitraukti iš Baltarusijos į Lietuvą. Ginčijamus 2020 metų rugpjūčio rinkimus, kurių nugalėtoju baltarusių pareigūnai paskelbė A. Lukašenką, opozicija ir Vakarų šalys laiko suklastotais jo naudai.

„Migrantai yra šios situacijos įkaitai, ji turi baigtis“, – pasakė S. Cichanouskaja ekonomikos forumo Lenkijos pietiniame Katovicų mieste dalyviams. A. Lukašenkos režimo elgesį ji pavadino „neatsakingu ir nežmonišku“.

Lenkija anksčiau šį mėnesį 30-iai dienų įvedė ekstremaliąją padėtį pasienyje su Baltarusija. Pagal jos sąlygas pasienio rajone draudžiama būti ten negyvenantiems žmonėms. Ekstremalioji padėtis buvo įvesta pirmą kartą nuo komunizmo žlugimo 1989-aisiais.

Varšuva taip pat nusiuntė į pasienį tūkstančius karių ir pradėjo statyti pjaunančios vielos tvorą.

Rugpjūčio pradžioje Baltarusija paskelbė pasienyje su Lietuva aptikusi negyvą irakietį. Baltarusių pareigūnai tvirtino, kad šis asmuo buvo nužudytas. Lietuvos pasieniečiai tada tvirtino apie tokį įvykį iš Baltarusijos pareigūnų informacijos negavę. Premjerė Ingrida Šimonytė teigė neturinti informacijos apie „kokius nors ekscesus“ Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje, o vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė baltarusių pranešimą pavadino dezinformacija.

Vakarų šalių vyriausybės yra paskelbusios Minsko režimui virtinę sankcijų dėl brutalaus protestų, prasidėjusių po pernai įvykusių ginčijamų prezidento rinkimų, slopinimo.