Ketvirtadienį, likus kelioms valandoms iki tos akimirkos, kada ES vyriausiasis įgaliotinis užsienio reikalams Josepas Borrellis turėjo atskleisti ganėtinai miglotą Europos strategiją Indijos ir Ramiojo vandenyno regiono atžvilgiu, jis buvo kietosios galios manevru apžaistas JAV, Didžiosios Britanijos ir Australijos.

Būtent šios trys šalys paskelbė ypač reikšmingą paktą, įgalinsiantį jų bendradarbiavimą pažangiausių karinių technologijų srityje ir leisiantį Kanberai statyti atominius povandeninius laivus.

Tai, kad „Brexit“ išdrįsusi įvykdyti Didžioji Britanija tapo vienintele sąjungininke iš Europos, gavusia kvietimą prisijungti prie galingiausiųjų, ypač sustiprino ES patirtą smūgį.

Galių perskirstymas Azijos ir Ramiojo vandenyno regione tapo tikru akibrokštu Prancūzijai, dabar priverstai nusiteikti, kad keliais milijardais dolerių vertinamas susitarimas su Australija dėl povandeninių laivų tiekimo nebus vykdomas.

Tokio transatlantinių santykių supurtymo neteko patirti nuo 2003-iaisiais prasidėjusio Irako karo.

Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas-Yves‘as Le Drianas, komentuodamas tai, kas įvyko, pasakė: „Tai smūgis į nugarą. Užmezgėme su Australija pasitikėjimu pagrįstus santykius, deja, dabar pasitikėjimo neliko.“

Nieko stebėtino, kad Prancūzija tuoj pat sugriežtino Europai siunčiamus raginimus laikytis strateginės autonomijos kurso ir mažiau kliautis JAV technologijomis bei amerikiečių karinėmis galiomis.

Briuseliui neišvengiamai atsilieps ir nusimatantis trišalis JAV, Didžiosios Britanijos bei Australijos bendradarbiavimas kuriant konkurenciją kiniškosioms turinčias sudaryti technologijas (pvz., pagrįstas dirbtiniu intelektu). Minėtina, kad būtent šia tema – technologijų standartų suderinamumo klausimais – turėtų būti kalbamasi per dar šį mėnesį Pitsberge įvyksiantį ES ir JAV atstovų susitikimą.

Josepas Borrellis

Didžiausia problema ta, kad JAV vis akivaizdžiau demonstruoja susierzinimą dėl nuosaikaus ES požiūrio į Kiniją. Neatsižvelgdami į JAV prezidento Joe Bideno reiškiamas abejones, Vokietijos kanclerė Angela Merkel ir Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas praeitų metų pabaigoje skubėjo sudaryti su Kinija reikšmingą investicijų susitarimą.

Amerikiečių diplomatai nori, kad per Pitsbergo derybas didžiausias dėmesys būtų skiriamas technologinėms ekosistemoms, į kurias nepatektų Kinija, tačiau Europos atstovai deda didžiules pastangas, kad prieš Pekiną nukreipti bendradarbiavimo aspektai būtų kuo labiau minimizuoti.

Beveik nekyla abejonių, kad diplomatinės polemikos smaigalyje atsidurs Prancūzija. Paryžius kelia klausimus dėl to, kokią įtaką naujasis trišalis aljansas (AUKUS) turės pačios Prancūzijos susitarime dėl dyzelinių povandeninių laivų numatytoms teisėms.

„Tai dar ne pabaiga, – pareiškė J. Y. Le Drianas. – Turime gauti paaiškinimus. Juk esame sudarę sutartis.“

Kartu su kolega, gynybos ministre Florence Parly, J. Y. Le Drianas surašė pareiškimą, kuriame išliejo tiesiogiai į Vašingtoną nukreiptą įtūžį.

„JAV sprendimas, vedantis prie Europos, kaip sąjungininkės, ir Prancūzijos, kaip partnerės, atribojimo nuo reikšmingo bendradarbiavimo su Australija tuo metu, kai tenka susidurti su precedento neturinčiais iššūkiais Indijos ir Ramiojo vandenyno regione, nesvarbu, ar šitaip būtų dėl mūsų vertybių, ar iš pagarbos teisės normomis pagrįstam daugiašališkumui, signalizuoja apie nuoseklumo stygių, kurio Prancūzija negali nepastebėti ir dėl kurio negali neapgailestauti“, – pareiškė du ministrai.

Foto: Scanpix

Padarys ilgalaikę žalą

Prancūziją, kaip šalį, kuri 2018-aisiais pirmoji iš visų ES narių priėmė strategiją dėl Indijos ir Ramiojo vandenyno regiono, o tada skatino taip pasielgti ir Vokietiją bei visą likusią ES, naujausi įvykiai galėtų paskatinti permąstyti savo strategines pozicijas.

„E. Macronui ir Prancūzijai, kaip vienai pagrindinių partnerių Indijos ir Ramiojo vandenyno regiono reikaluose, tai skaudus smūgis“, – konstatavo Sidnėjuje veikiančios idėjų kalvės „Lowy Institute“ tyrimų direktorius Herve Lemahieu.

„Tai tikrai glumina. Paryžiuje kils tikras žemės drebėjimas. Tai padarys ilgalaikę žalą Prancūzijos gynybos bei politinėms struktūroms ir sukels normos ribas peržengiančius diplomatinius ginčus“, – pakomentavo Benjaminas Haddadas, vadovaujantis Atlanto tarybos idėjų kalvės Europos centrui.

ES dirbantis diplomatas nurodė, kad Europos iškritimas iš esmės tebus reikšmingas Prancūzijai, o ES strategija dėl Indijos ir Ramiojo vandenyno regiono gerokai peržengė karinių dimensijų rėmus.

„Pavyzdžiui, Vokietija, dirbdama strategijos dėl Indijos ir Ramiojo vandenyno regiono įgyvendinimo kryptimi, mėgino kalbėti apie prekybos diversifikavimą (nukreipimą nuo Kinijos)“, – priminė jis.

Siekdama išlaikyti reputaciją regione, ketvirtadienį Vokietija paskelbė apie dar vieną fregatos „Bayern“ (šiuo metu judančios link Pietų Kinijos jūros) sustojimą Darvine, Australijos šiaurėje.

„Tai praktinis ES geopolitinių ambicijų patikrinimas“, – pakomentavo dar vienas diplomatas ir pripažino, kad, viena vertus, nėra gerai, jog JAV ir Australija ES ir jos valstybių narių nelaiko patikimomis partnerėmis saugumo srityje, tačiau „neturime per daug tikėtis iš strategijos dėl Indijos ir Ramiojo vandenyno regiono: ES nėra žaidėja Ramiojo vandenyno regione“.

Australijos premjeras S. Morrisonas ir Prancūzijos prezidentas E. Macronas
Foto: Imago / Scanpix

Kol santykiai su Australija vėl nusistos, Prancūzija gali atkreipti dėmesį į Japonijos išeitą diplomatinę pamoką. Sužlugus iniciatyvai pasirašyti gynybos sutartį su Australija, Tokijas sugebėjo ir toliau palaikyti tvirtus ryšius su Kanbera bendro varžovo regione – Kinijos – akistatoje.

„Japonija ir Australija įveikė tuos įtampos ir nepasitikėjimo etapus“, – paminėjo H. Lemahieu ir pridūrė, kad konstruktyvų vaidmenį, įrodant, kad ES nėra galutinai išstumta, galėtų suvaidinti Indija – gerus santykius saugumo klausimais su Prancūzija palaikanti šalis.

J. Borrellis ketvirtadienį taip pat akcentavo, kad negali būti nė kalbos apie Europos, kaip regioninio žaidėjo, atsisakymą.

„ES jau dabar yra didžiausias investuotojas, pagrindinis vystomojo bendradarbiavimo garantas ir vienas reikšmingiausių prekybos partnerių Indijos ir Ramiojo vandenyno regione“, – paminėjo jis.