Pasak policijos, devyni žmonės žuvo JAV finansų ir kultūros centre, o keturi – Elizabete ir Naujajame Džersyje, naujienų agentūrai AFP sakė mero atstovas.

Gatvės virto upėmis, o vanduo veržėsi kaskadomis metro platformose ir užtvindė bėgius, o transporto operatoriai faktiškai nutraukė paslaugų teikimą.

„Man 50 metų ir dar niekada nebuvau matęs tiek lietaus“, – sakė Metodija Mihajlovas, jo Manhatane įsikūrusio restorano rūsį užliejus 7,5 cm vandens.

„Tai buvo tarsi gyvenimas džiunglėse, tarsi atogrąžų lietus. Neįtikėtina. Šiemet viskas taip keista“, – sakė jis AFP.

Niuarko, „LaGuardia“ ir Johno F. Kennedy oro uostuose buvo atšaukti šimtai skrydžių. Sudėtinga padėtis susiklostė ir Niuarke, kur buvo nufilmuota, kaip terminalą užlieja vanduo.

Dėl potvynių sustojo eismas pagrindiniuose šio didmiesčio rajonų, įskaitant Manhataną, Bronksą ir Kvinsą, keliuose. Avarinėms tarnyboms teko evakuoti šimtus žmonių.

Foto: Imago / Scanpix

Niujorko valstijos gubernatorė Kathy Hochul ketvirtadienį paskelbė nepaprastąją padėtį, audrai „Ida“ sukėlus didelius potvynius JAV finansiniame ir kultūriniame centre. Itin didelės žalos buvo padaryta Bruklinui ir Kvinsui.

Niujorko mieste žuvo devyni žmonės; iš jų aštuoni negalėjo išsigelbėti iš rūsių Kvinse ir Brukline, pranešė policija. Aukų amžius – nuo 2 iki 86 metų.

Dar keturi žmonės žuvo Elizabete Naujajame Džersyje, kur taip pat paskelbta nepaprastoji padėtis, AFP pranešė šio miesto mero atstovas. Dar viena mirtis patvirtinta Paseike.

Vienas Pensilvanijos pareigūnas patvirtino, kad trys žmonės žuvo Montgomerio apygardoje netoli Filadelfijos.

Tuo metu vietos žiniasklaida paskelbė, kad Niujorko regione žuvo mažiausiai 22 žmonės.

„Istorinis meteorologinis įvykis“

Ketvirtadienį Niujorko gyventojai prabudo esant giedram dangui, o miestas vėl atgijo, tačiau dauguma ankstesnę naktį siautėjusios stichijos ženklų niekur nedingo. Gyventojai nuo kelių šalino nukritusias medžių šakas, o metro eismas pamažu atsinaujino.

Tinklalapio „Poweroutage.us“ duomenimis, be elektros buvo likę apie 98 tūkst. namų Pensilvanijoje, 60 tūkst. – Naujajame Džersyje ir 40 tūkst. – Niujorke.

„Šįvakar išgyvename istorinį meteorologinį įvykį su rekordinėmis liūtimis visame mieste, smarkiais potvyniais ir pavojingomis sąlygomis mūsų keliuose“, – „Twitter“ parašė Niujorko meras Billas de Blasio.

Anksčiau mieste buvo paskelbta apie beprecedenčio lygio staigių potvynių pavojų, o gyventojai buvo paraginti persikelti į aukštesnes vietoves.

Filmuotoje medžiagoje buvo matyti miesto gatvėse apsemti automobiliai, o pareigūnai ragino gyventojus nevažinėti užlietais keliais.

„Nežinoma, koks yra vandens gylis, ir tai yra pernelyg pavojinga“, – „Twitter“ paskelbė Nacionalinės orų tarnybos (NWS) Niujorko skyrius.

Teniso turnyro „US Open“ varžybos buvo sustabdytos, po Louiso Armstrongo stadiono stogo kampais ūžiant smarkiam vėjui ir pliaupiant lietui.

NWS vos per valandą Centriniame parke užfiksavo 80 mm lietaus – daugiau nei per praėjusį mėnesį siautėjusią audrą „Henri“ užfiksuotą rekordą.

Foto: Stopkadras

Tokios audros Amerikos šiaurės rytų pakrantę užklumpa retai; jos kyla dėl klimato kaitos šylant vandenynų paviršiui.

Mokslininkai perspėja, kad dėl atšilimo ciklonai intensyvėja, o tai kelia vis didesnę grėsmę pasaulio pakrančių bendruomenėms.

„Jau susidūrėme su visuotiniu atšilimu, ir jei nieko nedarysime, bus vis blogiau ir blogiau“, – pareiškė sakė senatorius demokratas Chuckas Schumeras.

Už 50 km nuo JAV sostinės esančiame Anapolyje tornadas išvartė daug medžių ir elektros linijų stulpų.

Išliekantis tornadų pavojus

NWS įspėjo, kad tornadų pavojus išliks – toks perspėjimas jau galioja pietinėje Konektikuto, šiaurinėje Naujojo Džersio ir pietinėje Niujorko dalyje.

„Somerseto ir kitose apygardose besitęsiantys staigūs potvyniai yra itin pavojingi ir gali pareikalauti aukų“, – vėlai trečiadienį „Twitter“ paskelbta Filadelfijos metropolinės zonos NWS paskyroje; prie pranešimo buvo pridėtas vaizdo įrašas, kuriame matyti tekančiame vandenyje įstrigęs automobilis.

Prognozuojama, kad „Ida“ slinks toliau į šiaurę. Ketvirtadienį audra turėtų į Naująją Angliją atnešti gausių kritulių.

JAV prezidentas Joe Bidenas penktadienį ketina nuvykti į Luizianą, kur „Ida“ sugriovė pastatų ir paliko daugiau kaip milijoną namų be elektros.