Vyriausybė pirmadienį taip pat pasiūlė humanitarinę pagalbą daugiau kaip dvi savaites prie sienos įstrigusiai migrantų grupei.

„Prie sienos su Baltarusija bus pastatytas naujas, solidesnis, 2,5 m aukščio barjeras“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė gynybos ministras.

Pasak jo, „padėti pasieniečiams bus nusiųsta daugiau karių“.

„Ginkluotųjų pajėgų dalyvavimo detalės bus paskelbtos netrukus“, – nurodė M. Blaszczakas.

Praėjusią savaitę Gynybos ministerija pranešė, kad šalies specialiosios tarnybos ėmėsi stiprinti Lenkijos ir Baltarusijos sieną pjaunančia viela, siekdamos apsaugoti šalį nuo migrantų iš Irako, Sirijos ir Afganistano, mėginančių patekti į Europos Sąjungą per Baltarusiją, srauto.

Ministerijos duomenimis, pjaunančios vielos tvora įrengta beveik 100 iš 418 valstybinės sienos km ruože, o netrukus tokia užtvara turi atsirasti dar 50 km ruože.

„Vyriausybės prioritetas yra Lenkijos piliečių saugumas“, – tuomet skelbė Gynybos ministerija.

Premjeras Mateuszas Morawieckis savo ruožtu apkaltino Minską šantažu.

Baltarusijos prezidento Aliaksandro „Lukašenkos šantažas neprivers mūsų ką nors priimti“, trečiadienį žurnalistams sakė M. Morawieckis.

Lenkijos vyriausybė praėjusią savaitę paskelbė, kad rugpjūtį 2,1 tūkst. migrantų neteisėtai pateko ar bandė patekti į Lenkiją iš Baltarusijos. Beveik 800 jų pateko į Lenkiją ir buvo apgyvendinti valstybiniuose centruose.

Tuo metu Lenkijoje auga politinė įtampa dėl maždaug 30 migrantų, įstrigusių prie sienos su Baltarusija. Viena pabėgėlių teisių gynimo grupė sako, kad tarp šių migrantų yra afganistaniečių ir, taip pat, asmenų, kuriems reikia medicininės pagalbos. Lenkų vyriausybė tvirtina, kad jie yra Baltarusijos teritorijoje, bet vis tiek yra kritikuojama Lenkijoje, kad neleidžia šiems migrantams kreiptis dėl prieglobsčio.

Pirmadienį Užsienio reikalų ministerija pranešė pateikusi diplomatinę notą Baltarusijai ir pasisiūliusi skirti maisto, vaistų, palapinių, lovų, miegmaišių, antklodžių ir pižamų.

M. Blaszczakas pirmadienį taip pat sakė, kad siunčia pranešimą prokurorams dėl garsaus komunistų laikų disidento Wladyslawo Frasyniuko, kritikavusio prie sienos dislokuotus lenkų karius. W. Frasyniukas sakė, kad lenkų kariai prie sienos nesielgia humaniškai, ir apkaltino juos „šunų gaujos“ elgesiu.

Užsienio reikalų viceministras Pawelas Jablonskis sakė, kad padėtis prie sienos yra išbandymas, parodantis, kaip šalis reaguotų į rimtesnius hibridinio karo veiksmus.

„Reikšmingos lenkų politikų, žurnalistų ir nevyriausybinių organizacijų aktyvistų grupės pareiškimai ir elgesys rodo, kad scenarijus, kai kokią nors užsienio šalį, vykdančią tokią ataką prieš Lenkiją, parems sąjungininkai mūsų šalyje, yra labai realus“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė P. Jablonskis.

Pasak jo, pareigūnai turėtų pasinaudoti šia situacija ir „geriau pasirengti panašiems grasinamiems veiksmams ateityje“.

Varšuvoje maždaug du tuzinai protestuotojų prisirakino prie tvoros priešais sienų apsaugos tarnybos būstinę ir ant jos vartų pakabino spygliuotos vielos. Taip jie protestavo prieš lenkų pareigūnų elgesį pasienyje.

Anksčiau pirmadienį Baltijos šalių ir Lenkijos premjerai bendrame pareiškime pasmerkė hibridinę Baltarusijos ataką prieš valstybių sienas.

„Mes, Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Lenkijos ministrai pirmininkai, išreiškiame didelį susirūpinimą dėl padėties prie Lietuvos, Latvijos ir Lenkijos sienų su Baltarusija. Mums aišku, kad dabartinę krizę suplanavo ir sistemingai organizavo Aliaksandro Lukašenkos režimas“, – bendrą pareiškimą pranešime cituoja Lietuvos vyriausybė.

„Imigrantų naudojimas kaimyninėms šalims destabilizuoti yra akivaizdus tarptautinės teisės pažeidimas, laikomas hibridiniu išpuoliu prieš Latviją, Lietuvą, Lenkiją ir kartu prieš visą Europos Sąjungą (ES)“, – sakoma premjerų pareiškime.

Be to, jų vertinimu, į netinkamą elgesį su migrantais Baltarusijoje dėmesį turėtų atkreipti Jungtinių Tautų Saugumo Taryba, o vyriausiasis pabėgėlių reikalų komisaras raginamas imtis aktyvių veiksmų sprendžiant šią situaciją.