JAV prezidentas Joe Bidenas nustatė rugpjūčio 31-osios terminą chaotiškai evakuacijos lėktuvais operacijai, kurią organizuoja tūkstančiai laikinai dislokuotų amerikiečių karių, bet neatmetė galimybės terminą prireikus pratęsti.

JK gynybos sekretorius Benas Wallace'as sakė, kad ministras pirmininkas Borisas Johnsonas per Didžiojo septyneto (G-7) valstybių lyderių antradienio susitikimą internetu „bandys kelti galimybę pažiūrėti, ar Jungtinės Valstijos pratęs“ šį terminą.

Tačiau Talibano atstovas Suhailas Shaheenas televizijai „Sky News“ pareiškė, kad islamistų judėjimas nesutiks pratęsti rugpjūčio 31-osios termino užsienio kariams išvesti, o jei šis procesas užsitęs, bus pasekmių.

„Galima sakyti, tai yra raudona linija“, – interviu sakė atstovas. Pasak jo, bet koks delsimas būtų laikomas „okupacijos pratęsimu“.

„Jei JAV ar JK norėtų papildomo laiko evakuacijai tęsti, atsakymas yra „ne“. Antraip bus pasekmių“, – sakė S. Shaheenas.

„Jei jie ketina tęsti okupaciją, tai sukels reakciją“, – pridūrė jis.

JK gynybos sekretorius pabrėžė, kad evakuacija iš Afganistano sostinės po rugpjūčio 31-osios galėtų būti vykdoma tik vadovaujant JAV.

„Tikrai svarbu suprasti, kad Jungtinės Valstijos turi per 6 tūkst. žmonių Kabulo oro uoste, o kai jie pasitrauks, neliks tos struktūros... ir mes taip pat turėsime pasitraukti, – Škotijoje žurnalistams sakė B. Wallace'as. – Jei jų grafikas bus pratęstas bent diena ar dviem, tai suteiks mums dar dieną ar dvi žmonėms evakuoti.“

„Kadangi mums tikrai liko valandos, ne savaitės,.. turime išnaudoti kiekvieną minutę žmonėms išvežti“, – pabrėžė jis.

JK šiuo metu pirmininkauja G-7, taip pat vienijančiam Kanadą, Prancūziją, Vokietiją, Italiją, Japoniją ir Jungtines Valstijas.

Talibano pasirinkimas

Kaip „Sky News“ sakė britų ginkluotųjų pajėgų ministras Jamesas Heappey, „sunki realybė“ ta, kad Talibanui, dabar kontroliuojančiam Afganistaną, priklauso labai svarus žodis.

„Manau, visi turi aiškiai pasakyti, kad tai nėra vien G-7 lyderių rytojaus diskusija; tai – diskusija su Talibanu“, – sakė jis.

„Talibanas galės rinktis; jie gali siekti bendrauti su tarptautine bendrija ir parodyti, kad nori būti tarptautinės sistemos dalis, arba gali apsisukti ir pasakyti, kad pratęsimo galimybės nėra“, – nurodė J. Heappey.

Didžioji Britanija, dislokavusi 1 tūkst. karių, kad jie padėtų evakuoti žmones iš Kabulo, siekia ilgesnio laiko visų kriterijus atitinkančių asmenų išskraidinimui. Transatlantinių sąjungininkių gynybos ministrai sekmadienį šiuo klausimu kalbėjosi telefonu.

Britai nuo rugpjūčio 13 dienos iš Kabulo jau evakavo 5 725 žmones, tarp jų daugiau kaip 3,1 tūkst. afganistaniečių, galinčių prašyti prieglobsčio, ir jų šeimų narių, nurodo Gynybos ministerija.

Anksčiau pirmadienį J. Heappey sakė, kad JK tikisi per ateinančias 24 valandas organizuoti dar devynis skrydžius iš Kabulo.

Radijui „Times“ jis sakė, kad afganistaniečiai, turintys teisę prašyti prieglobsčio Vakaruose, bėga iš šalies ir sausuma, o tada ateina į ambasadas tokiose kaimyninėse šalyse kaip Pakistanas.