Rizikingas mažylio perdavimo vaizdo įrašas sparčiai plinta socialinėje žiniasklaidoje. Šios kelios sekundės – jautri baimės dėl savęs ir artimiausiųjų, apėmusios daugumą afganų po netikėto Talibano sugrįžimo į valdžią, iliustracija.

Tuo metu „Sky News“ praneša, kad užfiksuoti net keli atvejai, kai kitos išeities nebematančios motinos per spygliuotą vielą perduoda savo mažylius oro uosto viduje esantiems britų kariams, skelbia „Sky News“.

Jungtinės Karalystės dienraštis cituoja neįvardytą pareigūną, teigiantį, kad ne visi tokie bandymai buvo sėkmingi.

„Tai buvo siaubinga, moterys per spygliuotą vielą bando permesti ar perduoti savo vaikus. Meldžia karių juos paimti. Buvo keli atvejai, kai mažyliai įsipainiojo toje vieloje. Nerimauju dėl savo vyrų, reikalinga psichologinė pagalba. Vakar vakare verkė visi“, – teigia neįvardytas pašnekovas.

„The Independent“ cituoja parašiutininkų pulko atstovą, kuris pateikė panašią įvykių versiją.

„Buvo akivaizdu, kad motinos apimtos desperacijos, jas skriaudžia Talibanas. Moterys šaukė „Gelbėkite mano vaiką“ ir metė mažylius į mus. Keli nukrito ant spygliuotos vielos. Tai, kas nutiko, tiesiog siaubinga. Vakare verkėme visi iki vieno“, – sako pašnekovas.

Tūkstančiai Afganistano gyventojų stengiasi patekti į tarptautinį Kabulo oro uostą ir tiek kariniais, tiek civiliniais lėktuvais bet kokia kaina išskristi iš šalies.

Deja, tvyrantis chaosas ir panika pražudė jau ne vieną. Talibano kovotojai, bandydami sukontroliuoti minią, šaudo į orą.

Talibanui užėmus Afganistano sostinę, iš Kabulo oro uosto evakuota daugiau kaip 18 tūkst. žmonių, agentūrai „Reuters“ penktadienį sakė vienas NATO pareigūnas.

Tačiau prie oro uosto toliau būriuojasi minios žmonių, siekiančių kuo skubiau palikti šalį, teigė savo tapatybės nepanoręs atskleisti pareigūnas. Talibanas Kabulo kontrolę perėmė sekmadienį.

Talibanas „vis aktyviau“ ieško amerikiečiams padėjusių afganistaniečių

Talibanas vis aktyviau ieško žmonių, dirbusių su JAV ir NATO pajėgomis, nors žadėjo nekeršyti oponentams, rodo konfidenciali Jungtinių Tautų ataskaita.

JT grėsmės vertintojų pateiktoje ataskaitoje, kurią matė naujienų agentūra AFP, sakoma, kad Talibanas turi asmenų, kuriuos nori areštuoti, „prioritetinius sąrašus“.

Didžiausias pavojus gresia žmonėms, dirbusiems svarbiausius darbus Afganistano kariuomenėje, policijoje ir žvalgyboje, sakoma dokumente.

Talibanas vykdo „tikslinius vizitus nuo durų prie durų“ pas žmones, kuriuos nori areštuoti, ir jų šeimų narius, sakoma ataskaitoje.

Joje nurodoma, kad talibai taip pat tikrina į Kabulo oro uostą vykstančius asmenis ir įrengė patikrinimo postus didžiuosiuose miestuose, įskaitant sostinę ir Džalalabadą.

Dokumentą su trečiadienio data parengė žvalgybinę informaciją JT agentūroms teikianti organizacija „Norwegian Center for Global Analyses“.

„Jie nusitaikė į šeimas tų, kas atsisako pasiduoti, persekioja ir baudžia jų šeimas „pagal šariato teisę“, – AFP sakė organizacijos vykdomasis direktorius Christianas Nellemannas.

„Manome, kad ir asmenys, anksčiau dirbę su NATO ir JAV pajėgomis bei jų sąjungininkais, ir jų šeimų nariai nebus apsaugoti nuo kankinimų ir egzekucijų“, – sakė jis.

„Tai sukels dar didesnį pavojų Vakarų žvalgybos tarnyboms, jų tinklams, metodams ir galimybėms ateityje atremti... Talibano, ISIS („Islamo valstybės“, IS) ir kitas teroristines grėsmes“, – pažymėjo Ch. Nellemannas.

„Verbuoja informatorius“

Ataskaitoje sakoma, kad kovotojai „sparčiai verbuoja“ naujus informatorius bendradarbiauti su Talibano režimu ir plečia savo taikinių sąrašus susisiekdami su mečetėmis ir piniginių transakcijų tarpininkais.

Ataskaitoje perspausdinamas rugpjūčio 16 dienos Talibano laiškas vienam asmeniui, dirbusiam Afganistano vyriausybei kovos su terorizmu srityje. Laiške to asmens prašoma prisistatyti Talibano pareigūnams ir „pateikti informaciją apie savo darbo pobūdį ir santykius su britais ir amerikiečiais“.

„Jei neprisistatysite komisijai, vietoje jūsų bus areštuoti jūsų šeimos nariai ir jūs būsite už tai atsakingas. Su jumis ir jūsų šeimos nariais bus elgiamasi pagal šariato teisę“, – rašoma laiške.

„Norwegian Center for Global Analyses“ taip pat įspėjo, kad Talibanas gali nusitaikyti į šalyje likusius vakariečius ar kitus užsieniečius, įskaitant medikus, ar juos areštuoti, jei jie kritikuos šį judėjimą.

JT atstovas kol kas neatsakė į prašymą pakomentuoti dokumentą.

Po 20 metų šalyje buvusių užsienio pajėgų pasitraukimo ir afganistaniečių kariuomenės stulbinamo žlugimo sekmadienį sugrįžęs į valdžią, Talibanas pradėjo intensyvią viešųjų ryšių kampaniją.

Talibai pažadėjo užtikrinti moterų teises, suformuoti įtraukią vyriausybę, paskelbti visišką amnestiją visiems, dirbusiems su Vakarų remta išrinkta Afganistano vyriausybe. Tačiau afganistaniečiai dar nepamiršo 1996–2001 metais valdžiusio Talibano ultrakonservatyvaus islamistinio režimo, taikydavusio tokias brutalias bausmes kaip mirties bausmė užmėtant akmenimis už svetimavimą.

Po Talibano pergalės dešimtims tūkstančių žmonių bandant pabėgti iš šalies Kabulo oro uoste kilo chaosas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (433)