Apie tai rašo BBC.

Tviterio įraše ambasada tvirtina, kad tariamas šveicarų biologas, kurį pastarosiomis dienomis cituoja Kinijos žiniasklaida, veikiausiai neegzistuoja.

Valstybinės žiniasklaidos leidiniai buvo tarp tų, kuriuose pasirodė straipsnių su „Wilsono Edwardso“ komentarais apie COVID-19 kilmę ir Pasaulio sveikatos organizacijos nepriklausomumą.

Vėliau daugelis leidinių pašalino bet kokias nuorodas į šį ekspertą.

„Vertiname mūsų šaliai parodytą dėmesį, tačiau Šveicarijos ambasada, deja, privalo informuoti Kinijos visuomenę, kad šios naujienos yra melagingos“, – antradienį „Twitter“ paskelbtame įraše dėstė Šveicarijos ambasada.

Tokios organizacijos kaip Kinijos naujienų televizija CGTN, „Shanghai Daily“ ar „Global Times“ citavo vadinamąjį biologą besiremdamos jo „Facebook“ paskyra.

Tačiau Šveicarijos ambasada pranešė, kad ši feisbuko paskyra buvo sukurta vos prieš dvi savaites, o „biologas“ socialiniame tinkle turi tik tris draugus.

„Panašu, kad ši „Facebook“ paskyra nebuvo sukurta siekiant bendrauti socialiniame tinkle“, – pridūrė Šveicarijos ambasada.

Diplomatinė atstovybė teigė, kad nėra duomenų apie Šveicarijos piliečio vardu Wilsonas Edwardsas egzistavimą, akademinių straipsnių, kuriuos būtų parašęs šis autorius, taip pat nerasta.

Viename žiniasklaidoje paskelbtame straipsnyje, kurį BBC pavyko pamatyti dar prieš jo pakoregavimą, „W. Edwardsas“ vadinamas biologu iš Šveicarijos.

„China Daily“ straipsnyje buvo rašoma: „[Wilsonas Edwardsas] savo „Facebook“ paskyroje rašo: „Aš, kaip biologas, pastaruoju metu pastebiu ir esu tiesiog apstulbęs, kaip politizuojamas COVID-19 kilmės nustatymas“.

Pakeistoje straipsnio versijoje visos nuorodos į W. Edwardsą pašalintos.

„Shanghai Daily“ skaitmeninė platforma „Shine“ įraše teigė: „Europos biologas pateikia stulbinantį teiginį, kad Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) patariamoji grupė, siekianti nustatyti patogenų, įskaitant ir už COVID-19 pandemiją atsakingą virusą, kilmę, tampa „politiniu įrankiu“.

Įraše priduriama, kad biologas nerimauja dėl „PSO nepriklausomybės“, ir cituojami jo žodžiai, jog „Jungtinės Valstijos yra taip pametusios galvą dėl Kinijos puolimo viruso kilmės nustatymo atžvilgiu, kad nenori atsimerkti ir pažvelgti į duomenis bei išvadas“.

Šveicarijos ambasada patikino skaitytojus, kad manoma, jog istorija apie biologą buvo skleidžiama remiantis gerais ketinimais, tačiau „maloniai paprašė“, kad su tuo susijusi informacija būtų pašalinta arba pataisyta, rašo BBC.

Delfi primena, kad Kinija penktadienį atmetė Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) raginimus atnaujinti tyrimą dėl COVID-19 pandemijos kilmės, pareiškusi, kad palaiko „mokslines“, o ne „politines“ pastangas išsiaiškinti, kaip atsirado naujasis koronavirusas.

Pastaruoju metu Pekinas buvo vis labiau spaudžiamas leisti atlikti naują tyrimą nustatyti didžiausios per pastarąjį šimtmetį pandemijos, pareikalavusios mažiausiai 4,3 mln. žmonių gyvybių ir sudavusios galingą smūgį pasaulio ekonomikai, priežastis. Pirmieji užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejai 2019 metų gruodį buvo nustatyti Kinijos vidurio regiono mieste Uhane.

PSO tarptautinių ekspertų grupė savo ilgai atidėliotą misiją Uhane pradėjo šių metų sausį ir kartu su Kinijos specialistais parengė pirmojo etapo ataskaitą. Kovą paskelbtame dokumente nepateikiama jokių tvirtų išvadų, bet vertinamas keturių pagrindinių hipotezių įtikinamumas.

Ketvirtadienį Jungtinių Tautų agentūra paragino Kiniją pasidalyti pirminiais duomenimis apie ankstyviausius COVID-19 atvejus, siekiant atgaivinti šios ligos kilmės tyrimą.

Kinija šiuos raginimus atmetė ir pakartojo savo poziciją, kad pirminis tyrimas yra pakankamas ir kad tolesnių duomenų reikalavimas yra motyvuotas politikos, o ne mokslo interesų.

„Esame nusistatę prieš politinę kryptį... ir bendros ataskaitos atsisakymą“, – žurnalistams sakė užsienio reikalų viceministras Ma Zhaoxu, turėdamas galvoje po PSO vizito Uhane šių metų sausį parengtą dokumentą.

„Palaikome mokslo kryptį“, – pridūrė jis.

Ataskaitoje sakoma, kad labiausiai tikėtinas scenarijus – jog virusas buvo perneštas nuo šikšnosparnių žmonėms per kažkokį tarpinį gyvūną. Tuo metu prielaida, jog virusas pasklido iš Uhane veikiančios virusologijos laboratorijos, yra „itin mažai tikėtinas“.

Ma Zhaoxu atmetė siūlymus atverti naujas tyrimo kryptis.

„PSO ir Kinijos bendros ataskaitos išvados ir rekomendacijos buvo pripažintos tarptautinės ir mokslo bendruomenių, – kalbėjo jis. – Pasaulinio atsekamumo ateities darbai turėtų ir gali būti vykdomi tik šios ataskaitos pagrindu, užuot pradėjus naują.“

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (26)