Valdantieji savo ruožtu tokius veiksmus pavadino valstybės perversmu.

Anksčiau sekmadienį tūkstančiai žmonių keliuose miestuose išėjo į gatves protestuoti prieš islamistinių šaknų turinčią partiją „Ennahdha“. Jie reiškė nepasitenkinimą vyriausybės nesėkmėmis ir esą netinkamą kovą su nauju koronaviruso pliūpsniu.

Po nepaprastojo posėdžio prezidentūroje K. Saiedui paskelbus parlamento įšaldymą, gatvėse gaudė automobilių signalai ir poškėjo fejerverkai.

Sostinėje Tunise šimtai žmonių nepaisė dėl COVID-19 pandemijos įvestos komendanto valandos ir susirinko miesto gatvėse.

„Pagaliau kažkokie geri sprendimai!“ – naujienų agentūrai AFP sakė sostinės šiaurės vakariniame rajone protestuoti išėjęs vyras, vardu Maheras.

Protestuotoja Nahla, mojavusi Tuniso vėliava, irgi džiūgavo.

„Tai – drąsūs sprendimai. Saiedas nuima pančius Tunisui, – ji sakė AFP. – Tai prezidentas, kurį mylime!“

2019 metais prezidentu išrinktas K. Saiedas nesutarė su H. Mechichi ir parlamento pirmininku Rachedu Ghannouchi (Rašedu Ganušiu). Ši priešprieša trukdė paskirti ministrus ir sutelkti išteklius, reikalingus daugeliui Tuniso ekonomikos ir visuomenės problemų spręsti.

„Betarpiškas pavojus“

„Išgyvename trapiausius momentus per Tuniso istoriją“, – sekmadienį sakė K. Saiedas.

Prezidentas pažymėjo, kad konstitucija neleidžia jam paleisti parlamento, bet leidžia įšaldyti jo darbą. Valstybės vadovas rėmėsi pagrindinio įstatymo 80-uoju straipsniu, leidžiančius priimti tokį sprendimą iškilus „betarpiškam pavojui“.

Vėliau per „Facebook“ K. Saiedas paaiškino, kad parlamento darbas stabdomas 30 dienų.

„Priėmiau sprendimus, būtinus Tunisui, valstybei ir Tuniso žmonėms išgelbėti“, – pridūrė ji.

Tuo metų „Ennahdha“ per feisbuką paskelbtame savo pranešime pasmerkė prezidento sprendimą: „Tai, ką daro Kaisas Saiedas, yra valstybės perversmas prieš revoliuciją ir konstituciją, bet Tuniso žmonės gins revoliuciją.“

Sekmadienį vakare premjero biuras nekomentavo sprendimo nušalinti vyriausybės vadovą.

K. Saiedas sakė perimsiantis vykdomąją valdžią „padedant“ vyriausybei, kurios naują vadovą jis asmeniškai paskirs.

Prezidentas taip pat sakė, kad bus panaikinta parlamento narių teisinė neliečiamybė.

Vienas aukšto rango „Ennahdha“ pareigūnas, pageidavęs neviešinti jo vardo, sakė AFP, kad protestai ir vėlesnės linksmybės buvo surežisuoti K. Saiedo.

„Mes irgi pajėgūs organizuoti dideles demonstracijas, kad parodytume, kiek tunisiečių yra nusistatę prieš šiuos sprendimus“, – sakė jis.