„Šiandien paaiškėjo, kad nuo [praeitą trečiadienį atliktos] kratos žurnalistų organizacijos biure Tyrimų komiteto centrinio aparato sprendimu buvo apribotos visos operacijos su BAŽ sąskaita“, – sakoma asociacijos žinutėje, paskelbtoje jos kanalu socialiniame tinkle „Telegram“.

Ten pat nurodoma, kad įšaldyti ne vien mokėjimai iš šios sąskaitos, bet ir lėšų pervedimas į ją.

BAŽ pridūrė, kad per praeitą savaitę įvykusį teisėsaugos reidą asociacijos biure pareigūnai „išlaužė duris, atliko kratą ir biurą užantspaudavo. Mes ir vėl neturime prieigos prie organizacijos antspaudo ir įstatinių dokumentų“.

Pastarosiomis savaitėmis Baltarusijos saugumo tarnybos kratas virtinės žmogaus teisių ir opozicijos grupių bei nepriklausomos žiniasklaidos biuruose ir namuose, autoritarinio prezidento Aliaksandro Lukašenkos režimui tęsiant susidorojimą su kitaminčiais ir dusinant pilietinę visuomenę.

A. Lukašenka, nepertraukiamai vadovaujantis Baltarusijai nuo 1994 metų, buvo paskelbtas pernai rugpjūtį įvykusių prezidento rinkimų nugalėtoju. Opozicija ir Vakarų šalys šių rinkimų nepripažino laisvais ir teisingais, o perspektyva, kad autoritarinis lyderis dirbs šeštą kadenciją iš eilės, Baltarusijoje išprovokavo beprecedentę protestų bangą.

Baltarusijos valdžia į opozicijos demonstracijas sureagavo itin griežtomis priemonėmis: milicija sulaikė per 35 tūkst. žmonių, tūkstančiai protestuotojų skundėsi patyrę jėgos struktūrų pareigūnų smurtą.

Svarbiausi opozicijos veikėjai buvo įkalinti arba priversti palikti šalį, nepriklausomų žiniasklaidos priemonių redakcijos buvo apieškotos, o jų žurnalistai – areštuoti.

BAŽ duomenimis, žiniasklaidos atstovųų namuose ir redakcijose atliktos mažiausiai 66 kratos.

Nauja prieš žmogaus teisių gynėjus ir nepriklausomas žiniasklaidos priemones nukreiptų teisėsaugos reidų banga Baltarusijoje prasidėjo praeitą trečiadienį, kai buvo surengta kratų pas žmogaus teisių organizacijos „Viasna“ darbuotojus. Reidų taikiniais taip pat tapo BAŽ, opozicinės partijos „Baltarusijos liaudies frontas“ (BLF), ekonominių tyrimų cento „Beroc“, teisių gynėjų grupės „Gendernye perspektivy“, judėjimo „Už laisvę“, Baltarusijos Helsinkio komiteto ir Baltarusijos rašytojų sąjungos biurai.

Ketvirtadienį buvo vykdomos kratos pilietinės visuomenės organizacijų „Kalbėk tiesą“ ir „Piliečių forumas“, taip pat Baltarusių kalbos draugijos biuruose. Krata atlikta ir pas visuomeninės organizacijos „Ekadom“ direktorę Maryną Dubiną, nurodė televizija „Belsat“.