Praėjusią savaitę įstatymų leidėjai iš Lenkijos valdančiosios partijos „Teisė ir teisingumas“ pateikė įstatymo projektą, kuriame teigiama, kad televizijos ir radijo licencijų turėtojai negali būti tiesiogiai ar netiesiogiai kontroliuojami subjektų, nepriklausančių Europos ekonominei erdvei. Tai paskatino JAV ir vietinio „Discovery“ padalinio TVN atkirtį, įspėjant, kad šiuo žingsniu siekiama nutildyti nepriklausomą žurnalistiką.

Įstatymo projektas paskelbtas kelis mėnesius vilkinus reguliatoriaus sprendimą dėl TVN naujienų kanalo TVN24 transliavimo licencijos pratęsimo. Kanalas nemalonę užsitraukė pranešęs apie įtariamą nacionalinės vyriausybės korupciją. Nuo to laiko, kai „Teisė ir teisingumas“ atėjo į valdžią, Lenkija ne kartą buvo smerkiama ES vykdomosios valdžios už bloko demokratinių vertybių nepaisymą.

„Naujasis Lenkijos įstatymo projektas dėl transliavimo teisės suteikimo yra dar vienas nerimą keliantis signalas šalies žiniasklaidos laisvei ir pliuralizmui, – pirmadienį sakė už vertybes atsakinga Europos Komisijos viceprezidentė Vera Jourova. – Mes atidžiai stebime situaciją, susijusią su kanalu TVN24, kurio licencija dar neatnaujinta.“

Įstatymo projektas atitraukė visuomenės diskusijas nuo nepotizmo valdančiojoje partijoje ir Donaldo Tusko, iki šiol aukščiausią rangą ES turinčio Lenkijos pareigūno, sugrįžimo į vietinę politiką, kad susiremtų su „Teise ir teisingumu“. Tai privertė kai kuriuos opozicijos politikus spekuliuoti, kad įstatymo projektas galiausiai bus atmestas arba praskiestas, ypač jei jis rizikuos susilpninti JAV paramą NATO sąjungininkei Lenkijai.

Tam tikra įtaka

Nepaisant rizikos santykiams su Vašingtonu, valdančioji stovykla savo retorikos kol kas nešvelnina. Įstatymų leidėjas Marekas Suskis – vienas iš įstatymo projekto rėmėjų – aiškiai pareiškė, kad vyriausybė siekia kontroliuoti TVN transliuojamą turinį.

„Jei šis įstatymas bus sėkmingai priimtas ir dalį akcijų taip pat galės nusipirkti Lenkijos verslininkai, turėsime tam tikrą įtaką tam, kas vyksta šioje televizijoje“, – sakė jis provyriausybiniam laikraščiui „Gazeta Polska“.

Valstybinės kompanijos, įskaitant naftos perdirbimo ir prekybos tinklą „PKN Orlen SA“, supirkinėja vietinius laikraščius ir žiniasklaidos priemones, atleisdami vyriausybę kritikuojančius žurnalistus. Lenkijos rodikliai pasauliniuose spaudos laisvės indeksuose nusmuko, o grupė „Žurnalistai be sienų“ savo naujausioje ataskaitoje šalį reitingavo panašiai kaip Armėniją, Butaną ir Dramblio Kaulo Krantą.

Dienraščio „Rzeczpospolita“ paklaustas, ar valstybės kontroliuojamos kompanijos galėtų nusipirkti TVN, M. Suskis atsakė: „Negaliu to atmesti ar patvirtinti. Aš šioms kompanijoms nevadovauju.“