Sekmadienį mirus nepriklausomos televizijos „Pirveli“ 37 metų operatoriui Aleksandrui Laškaravai, kurį keliomis dienomis anksčiau užpuolė prieš planuotą LGBTQ „Pride“ paradą protestavusi minia, sostinėje Tbilisyje kilo protestai.

Įvykiai, kai smurtavusių protestuotojų minia taip pat sumušė dešimtis kitų žurnalistų, išprovokavo pasipiktinimą Sakartvele ir užsienyje, o už žiniasklaidos laisvę kovojanti tarptautinė nevyriausybinė organizacija „Reporteriai be sienų“ (RSF) pareiškė, kad jie „žymi siaubingą laisvės informuoti lūžio tašką Sakartvele“.

Garsūs Sakartvelo televizijos veidai ir vadovai kaltina premjero Iraklio Garibašvilio vyriausybę nuteikiant smurtingas neapykantos grupes prieš kritiškus žiniasklaidos balsus.

Trečiadienį keturios nepriklausomos televizijos stotys – „Formula“, „Mtavari“, „Pirveli“ ir „Kavkasia“ – paskelbė, kad parai stabdančios transliacijas.

„Garibašvilis privalo atsistatydinti. Visi, kas liepos 5-ąją užpuolė žurnalistus, privalo būti patraukti atsakomybėn“, – sakoma televizijų paskyrose socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbtame pareiškime.

„Sustabdėme laidų rodymą 24 valandoms. Mūsų tyla garsiai šauks apie neįtikimus iššūkius nepriklausomai žiniasklaidai Sakartvele“, – naujienų agentūrai AFP sakė „Pirveli“ naujienų redaktorius Nodaras Meladzė.

Antradienį prie A. Laškaravos namų prieš jo laidotuves susirinko didelė minia, įskaitant šimtus žurnalistų, kuri plojo, kol jo karstas buvo nešamas pro kolegų su kameromis ant trikojų suformuotą koridorių.

I. Garibašvilis pareiškė užuojautą A. Laškaravos šeimai ir kolegoms, taip pat pažadėjo, kad žurnalisto mirtis, kurią pavadino „neįtikima tragedija“, bus skubiai ištirta.

Trečiadienį paklaustas dėl galimų sankcijų Sakartvelo pareigūnams, JAV valstybės departamento atstovas Nedas Price'as atsakė: „Turime virtinę įrankių tam tikru būdu patraukti atsakomybėn [asmenis], atsakingus už žmogaus teisių pažeidimus, už smurtą visame pasaulyje. Sankcijos tikrai yra vienas tokių įrankių.“

Kritikai kaltina valdančiąją partiją „Sakartvelo svajonė“ nebyliai pritariant homofobų ir nacionalistų grupėms. Šios grupės, laikomos valdančiosios partijos šalininkėmis, taip pat rengia protestus prieš provakarietiškas opozicines partijas, puldinėja opozicijos lyderius ir aktyvistus.