Skelbiama, kad per išpuolį sužeista ir J. Moise'o žmona.

53 metų J. Moise'as prezidentu buvo nuo 2017 m. vasario mėnesio.

C. Josephas paskelbė šiuo metu vadovaujantis šaliai.

C. Josepho teigimu, J. Moise‘o žmona, kuri per užpuolimą buvo sužeista, yra gydoma ligoninėje. Pats laikinasis ministras pirmininkas paragino gyventojus būti ramius ir tikino, kad policija bei kariuomenė užtikrins visuomenės saugumą.

Jovenelis Moise'as, Emmanuelis Macronas

„Prezidentas savo namuose buvo nužudytas užsieniečių, kurie kalbėjo angliškai ir ispaniškai“, – teigė C. Josephas.

J. Moise‘as valdė skurdžiausią Amerikų šalį Haitį dekretais nuo 2018 m., kai parlamento rinkimai buvo atidėti dėl įvairių ginčų, įskaitant ir nesutarimus dėl prezidento kadencijos trukmės.

Haičio prezidentas Jovenelis Moise'as

Prezidentas J. Moise‘as buvo itin nemėgstamas daugelio Haičio gyventojų, kurie jo valdymą laikė neteisėtu. Per pastaruosius ketverius metus J. Moise‘as pakeitė net septynis ministrus pirmininkus.

Pats C. Josephas šią savaitę turėjo būti pakeistas, nors pareigas ėjo vos tris mėnesius.

Rugsėjį Haityje turėjo vykti prezidento, parlamento ir savivaldos rinkimai bei referendumas dėl Konstitucijos, kuris buvo dukart atidėtas dėl koronaviruso pandemijos.

Be politinės krizės, šalyje pastaraisiais mėnesiais padaugėjo pagrobimų dėl išpirkos, atspindinčių augančią nusikaltėlių gaujų įtaką šioje Karibų valstybėje.

Haitis taip pat kenčia dėl chroniško skurdo ir stichinių nelaimių.

Prezidentas taip pat susidūrė su didelės gyventojų dalies, laikiusios jį neteisėtai užimant savo postą, pasipriešinimu. Be to, per ketverius metus jis pakeitė septynis vyriausybės vadovus. Šią savaitę turėjo būti pakeistas ir C. Josephas, premjero poste dirbęs vos tris mėnesius.

Be prezidento, parlamento ir vietos valdžios rinkimų Haityje rugsėjo mėnesį turėjo įvykti referendumas dėl konstitucijos, kuris buvo du kartus atidėtas dėl koronaviruso pandemijos.

Daugybė krizių

Konstitucine reforma, kurią palaikė J. Moise'as, buvo siekiama sustiprinti vykdomąją valdžią. Opozicija ir daug pilietinės visuomenės organizacijų šiai reformai nepritarė.

Dabar šalyje galiojanti konstitucija įsigaliojo 1987 metais po Duvalier šeimos diktatūros. Joje skelbiama, kad „bet kokios konsultacijos su visuomene, siekiant pakeisti Konstituciją referendumu, yra oficialiai uždraustos“.

Konstitucinės reformos kritikai taip pat sakė, kad tokiu metu, kai padėtis šalyje bendrai yra nesaugi, surengti balsavimą būtų neįmanoma.

J. Moise'as buvo kaltinamas neveiklumu, šaliai susidūrus su daugybe krizių, be to, daug gyventojų jo nepalaikė.

Jungtinių Tautų Saugumo Taryba, Jungtinės Valstijos ir Europa ragino Haitį iki 2021 metų pabaigos surengti laisvus ir skaidrius parlamento bei prezidento rinkimus.

Vos prieš kelias dienas J. Moise'as naujuoju Haičio premjeru paskyrė Arielį Henry – Prancūzijoje studijavusį neurochirurgą.

71 metų A. Henry dirbo Haičio atsaką į koronavirusinę pandemiją koordinavusioje ekspertų grupėje ir užėmė vidaus reikalų ministro bei socialinių reikalų bei darbo ministro postus vyriausybėje atitinkamai 2015 ir 2016 metais.

Nuo 2006 metų birželio iki 2008 metų rugsėjo jis dirbo tuometinio sveikatos apsaugos ministro komandoje, vėliau tapo administracijos vadovu ir šį postą užėmė nuo 2008 metų rugsėjo iki 2011 metų spalio.

J. Moise'as pavedė A. Henry „sudaryti plačios sudėties vyriausybę“, kad ji „spręstų didelę nesaugumo problemą“ ir siektų „surengti visuotinius rinkimus ir referendumą“.

A. Henry yra artimas opozicijai, todėl jo paskyrimą pasveikino dauguma opozicijoje esančių partijų, toliau reikalavusių prezidento atsistatydinimo.

Baltieji rūmai pavadino Haičio prezidento nužudymą „siaubingu“

Baltieji rūmai trečiadienį pavadino Haičio prezidento nužudymą „siaubingu“ ir teigė, kad JAV yra pasiruošusios padėti atliekant tyrimą.

Atstovė spaudai Jen Psaki pavadino prezidento Jovenelio Moise'o nužudymą „siaubinga ataka, tragiška ataka“.

„Mes padėsime Haičio žmonėms ir Haičio vyriausybei, jei bus atliekamas tyrimas“, – teigė atstovė, pridurdama, kad Baltieji rūmai „vis dar renka informaciją“ ir prezidentas Joe Bidenas netrukus bus informuotas apie incidentą.