Pagrindiniai originaliojo koronaviruso simptomai buvo karščiavimas, įkyrus kosulys ir skonio nei kvapo praradimas, o delta atmaina daugiausia siejama su galvos, gerklės skausmu, varvančia nosimi ir karščiavimu, rašo news.com.au.

Jungtinės Karalystės mokslininkai, analizavę delta atmainą, nustatė, kad po pirminio viruso protrūkio jo simptomai nemenkai pasikeitė, o delta atmainos koronavirusas jauniems žmonėms primena „paprastą peršalimą“.

Tyrimas „Zoe Covid Symptom Study“, kuris paremtas pačių pacientų liudijimais, padėjo nustatyti, kad užsikrėtus delta atmaina rečiau pasireiškė uoslės netekimas ir oro trūkumas.

Simptomų pokyčiai siejami su išaugusiu delta infekcijų skaičiumi, šiuo metu ji Jungtinėje Karalystėje sudaro 90 proc. atvejų.

Tyrimui vadovavęs Timas Spectoras sako, kad, pasikeitus simptomais, vis daugiau žmonių koronavirusą rizikuoja sumaišyti su paprastu peršalimu.

„Nuo gegužės pradžios analizuojame pagrindinius programėlės vartotojų įvardijamus simptomus – ir jie nebe tokie. Panašu, kad delta variantas veikia kiek kitaip. Žmonės gali pagalvoti, kad juos užklupo paprastas sezoninis peršalimas, tad ir toliau vaikšto po vakarėlius, kur vienas sergantis gali užkrėsti iki šešių asmenų. Manome, kad tai mums pridarys nemažai bėdų“, – teigia T. Spectoras.

Jis ragina jaunus žmones nenumoti ranka į peršalimo simptomus ir likti namuose, pasidaryti testą.

Griffitho universiteto infekcinių ligų ekspertė Lara Herrero „The Conversation“ rašo, kad simptomų pasikeitimų priežastys nulemtos kelių veiksnių.

„Yra net kelios priežastys, kodėl simptomai kinta taip, kaip kinta. Taip gali būti todėl, kad pirmiausia duomenys mus pasiekdavo iš pacientų, kurie gydyti ligoninėje, o tai reiškia, kad sirgo sunkiau. Turint omenyje, kad nemaža dalis vyresnės kartos asmenų paskiepyti, dabar didžiąją dalį atvejų sudaro jaunesni pacientai, o jie patiria lengvesnius simptomus. Taip galėjo nutikti ir dėl viruso evoliucijos, ir dėl išskirtinių delta atmainos bruožų. Kodėl tiksliai keičiasi simptomai, mes kol kas atsakyti į šį klausimą negalime“, – teigia L. Herrero.

Jungtinės Karalystės mokslininkai taip pat išsiaiškino, kad viruso simptomai, kuriuos patiria susirgę paskiepytieji ir tie, kurie skiepų negavo, taip pat skiriasi.

„Iš esmės COVID-19 simptomai, apie kuriuos programėle pranešė žmonės, per daug nesiskiria nepriklausomai ar žmonės pasiskiepiję, ar ne. Nepaisant to, tie, kurie buvo pasiskiepiję, patyrė mažiau simptomų, sirgo lengviau ir greičiau atsistojo ant kojų“, – teigia ekspertai.

Pagrindiniai pasiskiepijusių ir susirgusių įvardyti simptomai buvo varvanti nosis, galvos skausmas, čiaudulys ir perštinti gerklė. Įdomu tai, dažniau čiaudulį kaip simptomą įvardija nuo koronaviruso pasiskiepijusieji.

Po vienos skiepo dozės susirgusiųjų patiriami simptomai dar kitokie – dažniausiai minimi galvos skausmas, varvanti nosis, skaudanti gerklė, čiaudulys ir įkyrus kosulys.

„Kalbant apie vieną vakcinos dozę gavusius, vienas iš penkių dažniausių simptomų yra įkyrus kosulys, tačiau vis tiek nusileidžia čiauduliui ir varvančiai nosiai. Seniau minėtieji du simptomai su koronavirusu siejami nebuvo“, – nustatė ekspertai.

L.Herrero sako, kad, nors naujos viruso atmainos ir gali sumažinti vakcinų efektyvumą. Šiuo metu „AstraZeneca“ ir „Pfizer“ vakcinos pakankamai gerai apsaugo nuo viruso.

„Svarbu tai, kad abi vakcinos daugiau nei 90 proc. saugo nuo sunkios ligos formos, kurią tektų gydyti ligoninėje. Kai kuriais atvejais užsikrėsti galima ir po skiepų, tačiau net ir tada ligos eiga bus lengvesnė“, – konstatuoja L. Herrero.

Delta atmaina, pirmiausia nustatyta Indijoje, dabar sudaro 90 proc. visų Jungtinėje Karalystėje nustatomų atvejų.

„Panašu, kad šios atmainos veikimo principas kiek kitoks. Žmonės mano, kad juos užklupo kažkoks sezoninis peršalimas, tad jie ir toliau eina į vakarėlius. Toks ligonis gali užkrėsti mažiausiai dar šešis. Manau, kad tai labai apsunkina problemos sprendimą. Mūsų siunčiama žinutė paprasta: jeigu esate jaunas, simptomai bet kokiu atveju greičiausiai bus švelnesni. Jausmas gali būti kaip tiesiog stipriau peršalus ar tiesiog jausitės keistai. Svarbu likti namuose ir pasidaryti testą“, – pataria profesorius Timas Spectoras, vadovaujantis „Zoe COVID-19 Symptom“ tyrimui.