„Brexito“ susitarimo protokolas dėl Šiaurės Airijos iš esmės išlaiko šią provinciją ES muitų sąjungoje ir bendrojoje rinkoje. Jame numatyta uostuose taikyti muitinės kontrolę prekėms, atkeliaujančioms į Šiaurės Airiją iš likusios Britanijos dalies. Tai kursto nepasitenkinimą tarp provincijos junionistų, patikras uostuose laikančių grėsme Šiaurės Airijos, kaip JK dalies, statusui.

„Dabartinė protokolo pozicija netvari“, – sakė Britanijos Šiaurės Airijos sekretorius Brandonas Lewisas įstatymų leidėjams Londone.

Briuselis pyksta, kad Londonas atsisako taikyti muitinės kontrolę tam tikroms prekėms, atkeliaujančios į Šiaurės Airiją, ir vienašališkai nustatė lengvatinį laikotarpį, kurį dabar nori pratęsti.

Protokolas „kelia problemų verslui ir vartotojams, piliečiams Šiaurės Airijoje, ir turime tai ištaisyti“, – sakė B. Lewisas.

„Norime tai padaryti. Esu nusiteikęs optimistiškai ir tikiu, kad padarysime tai ateinančiu laikotarpiu“, – pridūrė jis.

Laikraštis „The Daily Telegraph“ trečiadienį pranešė, kad ateinančią savaitę bus pasiektas susitarimas su ES, leisiantis pratęsti birželio 30-ąją baigiantį galioti JK nustatytą lengvatinį laikotarpį ir netaikyti muitinės kontrolės atšaldytai mėsai.

„Kol kas galutinio sprendimo šiuo klausimu nėra, – sakė Dauningo gatvės atstovas spaudai. – Diskusijos tęsiamos, ir tikimės, kad šis klausimas bus išspręstas.“

ES šaltiniai sakė, kad Briuselis neprieštarauja pratęsimui, bet nori tai nuodugniai aptarti su JK.

Praėjusią savaitę K „Brexito“ ministras Davidas Frostas sakė, kad toks patikrų atidėjimas „suteiktų erdvės diskusijoms“.

B. Lewisas sakė, kad Londonas pasiūlė „labai lanksčius sprendimus“ ginčijamais klausimais, įskaitant klausimus dėl atšaldytos mėsos ir naminių gyvūnų, tačiau „kol kas nesulaukėme abipusiškumo“.

„Brexito“ susitarimo protokolas dėl Šiaurės Airijos yra sunkiai suderėtas kompromisas, atitinkantis 1998 metų Šiaurės Airijos taikos susitarimo nuostatas. Juo siekta išvengti „kietos sienos“ su ES nare Airija sugrąžinimo.

Nepasitenkinimas protokolu balandį pakurstė ilgiau kaip savaitę trukusias riaušes, išplitusias iš junionistų į airių nacionalistų bendruomenes. Per rimčiausius pastarųjų metų neramumus provincijoje buvo sužeisti mažiausiai 88 policininkai.

Kilusi įtampa išprovokavo suirutę probritiškoje Šiaurės Airijos Demokratinėje junionistų partijoje (DUP), kuri antradienį paskyrė jau trečią savo lyderį per mažiau kaip mėnesį.