Ispanijos ministrų kabinetas antradienį suteikė jiems malonę tikėdamasis pradėti, premjero Pedro Sanchezo žodžiais, labai reikalingą susitaikymą šiame turtingame šalies regione, nors aistringa parama į laisvę išėjusiems separatistams rodo, kad problema greitai neišnyks.

Buvęs Katalonijos viceprezidentas Oriolis Junquerasas, penki regiono vyriausybės nariai, buvęs regiono parlamento pirmininkas ir du separatistinių pilietinės visuomenės organizacijų lyderiai į laisvę išėjo netrukus po vidurdienio.

Kalėjime jie praleido nuo pusketvirtų iki ketverių metų.

Ispanijos oficialus valstybės žinių leidinys trečiadienį paskelbė vyriausybės dekretą dėl malonės suteikimo šiems asmenims.

Į laisvę išėjusius Katalonijos lyderius pasitiko dešimtys juos šūksniais ir plojimais sveikinančių rėmėjų ir artimųjų, susirinkusių jų pasitikti nepaisant lietaus. Vienu metu išėję vyrai laikė nedidelį plakatą su užrašu anglų kalba „Freedom Catalonia“ („Laisvę Katalonijai“) ir šio regiono vėliavą. Į savo rėmėjus jie kreipėsi katalonų kalba.

Katalonijos regiono prezidentas Pere Aragonesas ir Katalonijos parlamento pirmininkė Laura Borras taip pat atvyko į kalėjimą separatistų paleidimo proga.

Vyriausybės nutarimu suteikti malonę nuteistiesiems jiems panaikinama likusi nuo 9 iki 13 metų laisvės atėmimo bausmė už kurstymą maištauti ir valstybės lėšų eikvojimą, susijusi su Ispanijos uždraustu referendumu ir po jo paskelbta neilgai gyvavusia Katalonijos nepriklausomybės deklaracija.

Tačiau visą jiems skirtos bausmės laiką nuteistieji toliau bus laikomi valstybės tarnyboje negalinčiais dirbti asmenimis, o dar kartą pažeidę Ispanijos įstatymus bus sugrąžinti į kalėjimą, sakoma vyriausybės dekrete.

Nors apklausos rodo, kad dauguma Ispanijos gyventojų nepritaria malonės suteikimui, P. Sanchezas bandė pasiaiškinti, kad šie asmenys yra populiarūs Katalonijoje ir jų paleidimas į laisvę duos naują pradžią centrinės ir regioninės valdžios santykiams.

Politinis šalies susiskaldymas trečiadienį ryškiai atsispindėjo nacionaliniame parlamente, kur opozicijos lyderis konservatorius Pablo Casado paragino ministrą pirmininką atsistatydinti už tai, kad suteikė malonę nepasitaręs su parlamentu.

„Jūs sveikinate nelemtą dieną Ispanijos demokratijos istorijoje, jūs atiduodate šalies likimą į separatistų rankas“, – sakė P. Casado, kaltindamas P. Sanchezą melavus, nes į valdžią atėjęs socialistų lyderis neva žadėjo nedaryti jokių nuolaidų separatistams.

Atsakydamas P. Sanchezas pareiškė, kad sprendimas suteikti malonę buvo „drąsus, atkuriamasis ir [padarytas] vardan sambūvio“.

Katalonijos įstatymų leidėjai paragino vyriausybę žengti dar toliau ir pasekti „Škotijos keliu“, kalbėdami apie 2014 metų referendumą dėl Škotijos nepriklausomybės, kuriam pritarė Didžiosios Britanijos vyriausybė. Škotijos rinkėjai tąsyk nusprendė likti Jungtinėje Karalystėje.