Europos Komisija (EK), ES vykdomosios valdžios institucija, nusiuntė narėms-valstybėms savo gairių projektą, kuriame nurodoma, kaip planuojama taikyti vadinamąjį teisės viršenybės mechanizmą, kuris suteikia jai galių apsaugoti Bendrijos biudžetą nuo demokratijos principų pažeidimų.

Šalys, kurios pažeis naująsias taisykles, gali netekti teisės į išmokas iš ES 1,2 trln. eurų (1,4 trln. JAV dolerių) bendro biudžeto ir 800 mlrd. eurų skatinimo priemonių plano.

Už vertybes ir skaidrumą atsakinga Europos Komisijos (EK) pirmininkės pavaduotoja Vera Jourova interviu naujienų agentūrai „Bloomberg“ gegužę sakė, kad Komisija gali pradėti taikyti mechanizmą dar šiais metais.

Gairių projekte, su kuriuo susipažino „Bloomberg“, pateikiami pavyzdžiai teisės viršenybės pažeidimų, už kuriuos pagal naująsias taisykles gali būti baudžiama, tarp jų:

„Grėsmės sukėlimas teismų nepriklausomumo principui“

„Nesugebėjimas išvengti valdžios institucijų savavališkų ar neteisėtų sprendimų, taisyti juos ar taikyti dėl jų sankcijas“

„Teisinių priemonių prieinamumo ir veiksmingumo ribojimas“

„Neefektyvus ar nesavalaikis bendradarbiavimas“ su Bendrijos kovos su sukčiavimu organizacijomis“

Be to, gairių projekte ypač akcentuojamas valdžios institucijų, atsakingų už žemės registrus ir žemės ūkio interesus, elgesys.

Kvalifikuota balsų dauguma

Komisija bus įsipareigojusi nustatyti galimus įstatymo viršenybės pažeidimus ir juos ištirti, teigiama gairėse. Jeigu nustatytas pažeidimas bus tiesiogiai susijęs su ES interesais, Komisija informuos šalį, inicijuodama procedūrą.

ES narė-valstybė turi mėnesį sureaguoti, ir tada Komisija gali pasiūlyti baudžiamąsias priemones ES 27 narėms, kurios kvalifikuota balsų dauguma turėtų pritarti vertinimui.

Mechanizmas suteikia Komisijai įgaliojimų sulaikyti išmokų išmokėjimą narėms-valstybėms pirmą kartą, – tai nerimą keliantis pokytis Vengrijos premjerui Viktorui Orbanui ir jo Lenkijos kolegai Mateuszui Morawieckiui, kurie nepaisė ES reikalavimų mažinti savo valdžios įgaliojimų konsolidaciją. Abi valstybės jau šiuo metu yra tiriamos dėl nutolimo nuo demokratijos normų.

V. Orbano vyriausybė gali praleisti progą gauti 7,2 mlrd. eurų subsidijų iš ES atsigavimo plano, ir V. Jourovos numatytas grafikas rodo, kad procesas gali būti jau įsibėgėjęs prieš kitais metais Vengrijoje numatytus rinkimus. Lenkija, kur kiti visuotiniai rinkimai planuojami 2023 metais, gali praleisti progą gauti 23,9 mlrd. eurų subsidijų.