Prabėgus mėnesiui, vyriausiasis ligoninės gydytojas dokumentus jiems perdavė oficialiai, tačiau ši medicininė kortelė buvo „suredaguota, pataisyta, iš jos pradingo svarbiausi dokumentai“, teigiama fondo tyrime.

„Toje versijoje, kurią mums perdavė oficialiai, trūksta vieno labai svarbaus dokumento, – aiškinama tyrimo medžiagoje. – Tai biocheminis A. Navalno kraujo tyrimas iš Sklifosovskio mokslinių tyrimų instituto. Omsko sukčiai jį paprasčiausiai išmetė, paslėpė nuo mūsų – atrodo, kad jo niekada ir nebuvo. Tačiau tyrimo dokumentas egzistavo, ir jame užfiksuotas didžiulis cholinesterazės kiekio sumažėjimas. Drauge su kitais medicininėje kortelėje įrašytais simptomais tai šimtu procentų patvirtina apsinuodijimo cholinesterazės inhibitoriais diagnozę.“

Pasak A. Navalno Kovos su korupcija fondo, dokumente nurodama data yra 2020-ųjų rugpjūčio 25 d. Tuo metu A. Navalnas jau buvo išvežtas į Vokietiją, o kitą dieną Berlyno „Charité“ klinikos gydytojai diagnozavo apsinuodijimą medžiaga iš cholinesterazės inhibitorių grupės. Tyrėjų duomenimis, Rusijos ekspertai atliko lygiai tokį patį tyrimą, rašo currenttime.tv.

„Aptiko jie taip pat tą patį. Įrašė į ligos istoriją, išsiuntė į Omską, veikiausiai informavo Sveikatos apsaugos ministeriją, specialiąsias tarnybas ir visus, ką galima informuoti. Turint omenyje, kad vokiečiai paskui nustatė konkrečią medžiagą – „Novičiok“, Rusijos ir Vokietijos gydytojai prieš save matė tokį pat medicininį vaizdą: apsinuodijimo diagnozę“, – pažymi politiko bendražygiai.

A. Navalno Kovos su korupcija fondas pabrėžia, kad Rusijos valdžia nuo pat pradžių žinojo, jog A. Navalną apnuodijo. Buvo atlikti visi reikalingi tyrimai.

„Šių tyrimų faktas ir jų rezultatai buvo slepiami, mums tiesiai į akis melavo ir toliau meluoja kažką apie medžiagų apykaitą, – dėstoma tyrimo medžiagoje. – Jie slepia nusikaltimo pėdsakus. Pradingo arba buvo pavogti viešbučio stebėjimo kamerų įrašai, A. Navalno drabužiai su „Novičiok“ pėdsakais. Buvo suklastoti medicininiai dokumentai. Tyrimo Rusijoje paprasčiausiai nebuvo – nei oficialaus, nei kitokio, nebuvo apskritai jokio. Tačiau mestos visos pastangos siekiant mus visus suklaidinti ir buvo išgalvotas tarptautinis sąmokslas.“

44 metų A. Navalnas, garsiausias prezidento Vladimiro Putino kritikas, nuo kovo vidurio atlieka pustrečių metų laisvės atėmimo bausmę liūdnai pagarsėjusioje Pokrovo kolonijoje netoli Maskvos, laikomoje viena griežčiausių pataisos įstaigų Rusijoje.

Jis buvo nuteistas kalėti už tai, kad pažeidė ankstesnėje byloje dėl sukčiavimo ir lėšų pasisavinimo jam skirtos lygtinės bausmės sąlygas, kai gydėsi užsienyje. A. Navalnas tvirtina, kad ta byla buvo politiškai motyvuota.

Opozicionieriaus suėmimas, kai jis sugrįžo į Rusiją iš Vokietijos, kur gydėsi po sunkaus apnuodijimo nervus paralyžiuojančia medžiaga, sulaukė griežto tarptautinio pasmerkimo ir užtraukė Kremliui naujas Vakarų šalių sankcijas.

A. Navalno įkurtas Kovos su korupcija fondas (FBK) ketvirtadienį pažadėjo tęsti kovą, Maskvos teismui paskelbus jį ekstremistine organizacija ir nurodžius nutraukti veiklą.

„Mes pabudome, destruktyviais tikslais nusišypsojome ir, suvokdami grėsmę visuomenei, tęsiame kovą su korupcija!“ – parašė FBK savo „Twitter“ paskyroje po vėlai vakare Maskvos teismo paskelbtos nutarties.

FBK ir A. Navalno regioninių biurų tinklas buvo pripažinti ekstremistinėmis organizacijomis ir įpareigoti nutraukti savo veiklą Rusijoje, prokurorams apkaltinus šias grupes planais surengti šalyje Vakarų remiamą sukilimą.

A. Navalno bendražygiai socialiniuose tinkluose atmetė Maskvos teismo sprendimą ir paskelbė, jog tęs darbą.

„Atsibudau būdamas ekstremistu, sėdau dirbti. Skirtumo nejaučiu“, – tviteryje rašė A. Navalno padėjėjas, FBK tyrėjas Georgijus Alburovas.

FBK paskelbė daugybę žurnalistinių tyrimų apie Rusijos elito turtus. Platformoje „Youtube“ vaizdo įrašai apie tokius tyrimus sulaukia milijonų peržiūrų.

„Šiandien pasakiau žmonai, kad dabar esu ekstremistas ir galiu blogai elgtis“, – tviteryje parašė FBK vadovas Ivanas Ždanovas.

Ekstremistinėmis pripažintų organizacijų darbuotojams gali grėsti įkalinimas.

2017 metais Rusija pripažino ekstremistine Jehovos liudytojų religinę grupę. Daugeliui šio JAV užgimusio krikščioniško judėjimo sekėjų buvo iškeltos baudžiamosios bylos, dešimtys jų buvo pasiųsti už grotų.

Birželio pradžioje Rusijos įstatymų leidėjai priėmė įstatymą, draudžiantį kandidatuoti rinkimuose „ekstremistinių“ organizacijų lyderiams, rėmėjams bei eiliniams nariams.

Kritikai šį įstatymą pasmerkė kaip dar vieną valdžios žingsnį, kuriuo siekiama nutildyti Rusijos opoziciją prieš rugsėjį vyksiančius parlamento žemųjų rūmų – Valstybės Dūmos – rinkimus.

Europos Sąjunga ketvirtadienį pasmerkė Rusijos teismo sprendimą pripažinti ekstremistinėmis politines A. Navalno organizacijas ir uždrausti joms veikti.

„Vakar priimtas Maskvos teismo sprendimas priskirti Aleksejaus Navalno organizacijas „ekstremistinėmis grupėmis“ žymi kol kas rimčiausias Rusijos vyriausybės pastangas slopinti nepriklausomą politinę opoziciją ir antikorupcinius tyrimus“, – sakoma 27 ES narių vardu paskelbtame bloko užsienio politikos vadovo Josepo Borrellio pareiškime.

Jame teigiama, kad tokiu žingsniu Rusija siekia „panaikinti p. Navalno politinių tinklų įtaką prieš rugsėjį įvyksiančius Valstybės Dūmos rinkimus“ ir ilgesniam laikotarpiui.

„Tai nepagrįstas sprendimas, patvirtinantis neigiamą sistemingų priemonių prieš Rusijos konstitucijoje įtvirtintas žmogaus teises ir laisves modelį“, – sakoma pareiškime.

ES pakartojo raginimą tuojau pat ir be sąlygų paleisti A. Navalną iš „politiškai motyvuoto“ kalinimo.

A. Navalnas pernai buvo apnuodytas Sovietų Sąjungoje sukurta nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“, daug mėnesių gydėsi Vokietijoje, o šiemet sugrįžęs į Rusiją buvo areštuotas ir nuteistas kalėti. ES dėl to paskelbė sankcijas 10 Rusijos aukšto rango pareigūnų.

Maskva atsakė draudimu atvykti virtinei europiečių, įskaitant ES aukšto rango pareigūnus.