„Mes pabudome, destruktyviais tikslais nusišypsojome ir, suvokdami grėsmę visuomenei, tęsiame kovą su korupcija!“ – parašė FBK savo „Twitter“ paskyroje po vėlai vakare Maskvos teismo paskelbtos nutarties.

FBK ir A. Navalno regioninių biurų tinklas buvo pripažinti ekstremistinėmis organizacijomis ir įpareigoti nutraukti savo veiklą Rusijoje, prokurorams apkaltinus šias grupes planais surengti šalyje Vakarų remiamą sukilimą.

A. Navalno bendražygiai socialiniuose tinkluose atmetė Maskvos teismo sprendimą ir paskelbė, jog tęs darbą.

„Atsibudau būdamas ekstremistu, sėdau dirbti. Skirtumo nejaučiu“, – tviteryje rašė A. Navalno padėjėjas, FBK tyrėjas Georgijus Alburovas.

FBK paskelbė daugybę žurnalistinių tyrimų apie Rusijos elito turtus. Platformoje „Youtube“ vaizdo įrašai apie tokius tyrimus sulaukia milijonų peržiūrų.

„Šiandien pasakiau žmonai, kad dabar esu ekstremistas ir galiu blogai elgtis“, – tviteryje parašė FBK vadovas Ivanas Ždanovas.

Ekstremistinėmis pripažintų organizacijų darbuotojams gali grėsti įkalinimas.

2017 metais Rusija pripažino ekstremistine Jehovos liudytojų religinę grupę. Daugeliui šio JAV užgimusio krikščioniško judėjimo sekėjų buvo iškeltos baudžiamosios bylos, dešimtys jų buvo pasiųsti už grotų.

Birželio pradžioje Rusijos įstatymų leidėjai priėmė įstatymą, draudžiantį kandidatuoti rinkimuose „ekstremistinių“ organizacijų lyderiams, rėmėjams bei eiliniams nariams.

Kritikai šį įstatymą pasmerkė kaip dar vieną valdžios žingsnį, kuriuo siekiama nutildyti Rusijos opoziciją prieš rugsėjį vyksiančius parlamento žemųjų rūmų – Valstybės Dūmos – rinkimus.

ES smerkia „nepagrįstą sprendimą“ uždrausti Navalno organizacijas

Europos Sąjunga ketvirtadienį pasmerkė Rusijos teismo sprendimą pripažinti ekstremistinėmis politines Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno organizacijas ir uždrausti joms veikti.

„Vakar priimtas Maskvos teismo sprendimas priskirti Aleksejaus Navalno organizacijas „ekstremistinėmis grupėmis“ žymi kol kas rimčiausias Rusijos vyriausybės pastangas slopinti nepriklausomą politinę opoziciją ir antikorupcinius tyrimus“, – sakoma 27 ES narių vardu paskelbtame bloko užsienio politikos vadovo Josepo Borrellio pareiškime.

Jame teigiama, kad tokiu žingsniu Rusija siekia „panaikinti p. Navalno politinių tinklų įtaką prieš rugsėjį įvyksiančius Valstybės Dūmos rinkimus“ ir ilgesniam laikotarpiui.

„Tai nepagrįstas sprendimas, patvirtinantis neigiamą sistemingų priemonių prieš Rusijos konstitucijoje įtvirtintas žmogaus teises ir laisves modelį“, – sakoma pareiškime.

ES pakartojo raginimą tuojau pat ir be sąlygų paleisti A. Navalną iš „politiškai motyvuoto“ kalinimo.

A. Navalnas pernai buvo apnuodytas Sovietų Sąjungoje sukurta nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“, daug mėnesių gydėsi Vokietijoje, o šiemet sugrįžęs į Rusiją buvo areštuotas ir nuteistas kalėti. ES dėl to paskelbė sankcijas 10 Rusijos aukšto rango pareigūnų.

Maskva atsakė draudimu atvykti virtinei europiečių, įskaitant ES aukšto rango pareigūnus.