Balsavimas šioje didžiulėje, bet retai apgyventoje demokratinėje valstybėje, esančioje tarp autoritarinių milžinių Kinijos ir Rusijos, prasidėjo 7 val. vietos (2 val. Lietuvos) laiku.

Rinkimų kampaniją varžė griežtos socialinio atstumo taisyklės, buvo atšaukti kandidatų į prezidentus debatai, o vienas jų užsikrėtė koronavirusu.

Priėjimo prie jūros neturinčioje Mongolijoje, kur temperatūra svyruoja nuo minus 30 laipsnių pagal Celsijų žiemą iki 30 laipsnių karščio vasarą, yra apie 2 mln. rinkėjų.

Šią jauną demokratiją, kuri savo pirmą konstituciją priėmė 1992-aisiais, po šešis dešimtmečius trukusio komunistų valdymo, vargina chroniškas politinis nestabilumas.

Rinkimų favoritu laikomas buvęs ministras pirmininkas Uchnaagijnas Churelsuchas, siekiantis sugrįžti į valdžios olimpą po to, kai sausį buvo priverstas atsistatydinti kilus pasipiktinimo bangai dėl to, kaip ligoninėje buvo elgiamasi su koronavirusu užsikrėtusia gimdyve ir jos naujagimiu.

U. Churelsucho pagrindinis varžovas yra charizmatiškas IT verslininkas, Žaliųjų partijos lyderis Dangaasurengijnas Enchbatas. Tačiau jis buvo priverstas pristabdyti savo rinkimų kampaniją, kai per mitingą jam buvo testu nustatyta COVID-19 ir jis turėjo karantinuotis.

Pernai birželį vykusiuose parlamento rinkimuose triuškinamą pergalę iškovojo U. Churelsucho valdančioji Mongolijos liaudies partija (MLP), rinkėjams atsidėkojus jai už sėkmingą darbą sprendžiant koronaviruso krizę. Tuo laikotarpiu šalyje nebuvo fiksuojama vietinio užsikrėtimo koronavirusu atvejų.

Vis dėlto vėliau sergamumas ėmė augti. Nuo pandemijos pradžios COVID-19 šalyje pasiglemžė apie 300 gyvybių. Tačiau Mongolija demonstruoja įspūdingą vakcinavimo tempą – šalyje bent viena vakcinos nuo COVID-19 doze jau paskiepyta apie 90 proc. suaugusių gyventojų.

Šiuo metu prezidento poste dirba populistas verslininkas Chaltmaagijnas Batulga. Mongolijos lyderis praėjusio amžiaus devintajame dešimtmetyje yra iškovojęs pasaulio sambo čempiono titulą. Pagal konstituciją jis nebegali siekti antros kadencijos.

Mongolijos rinkėjams vienas opiausių klausimų yra nelygybė. Naujausias Pasaulio banko tyrimas rodo, kad skurdo lygis šalyje siekia 28 procentus.

Mongolija taip pat yra viena labiausiai klimato kaitos veikiamų valstybių. Šalyje vis dar gyva klajoklių kultūra, nors daugiau kaip du trečdaliai mongolų jau gyvena miestuose.