Įrašas pasirodė valdžiai palankaus informacijos kanalo „Belta“ „Telegram“ kanale, rašo unian.net.

Propagandistai tvirtina, kad norėjo parodyti sulaikytojo žurnalisto „emocijas“.

„Ramano Pratasevičiaus emocijos įrašinėjant interviu su žurnalistu Maratu Markovu. Kai kurios ištraukos bus parodytos pirmą kartą“, – tikina propagandistai.

Įraše sulaikytasis aktyvistas pasakoja apie kolegas opozicijos stovykloje, taip pat su ašaromis akyse pauzės metu prašo leidimo parūkyti.

Interviu pabaigoje Ramanas Pratasevičius teiraujasi, kada jis bus parodytas. „Pasižiūrėsime, kaip pavyks sumontuoti“, – jam atsako klausimus uždavinėjęs vyras.

Gegužės 23 d. Baltarusija nukreipė ir Minske priverstinai nutupdė iš Atėnų į Vilnių skridusį „Ryanair“ lėktuvą. Režimas suėmė lėktuvu skridusius aktyvistą R. Pratasevičių bei jo draugę Sofiją Sapegą.

R. Pratasevičius yra vienas iš opozicijos kanalo „Nexta“ „Telegram“ platformoje įkūrėjų ir buvęs kanalo redaktorius.

Ramanas Pratasevičius
Foto: Stopkadras

Šis kanalas prisidėjo prie pernai rengtų masinių protestų, nukreiptų prieš Baltarusijos autoritarinį prezidentą Aliaksandrą Lukašenką, rengimo.

Per praėjusį ketvirtadienį paskelbtą 1,5 val. trukmės „interviu“ su Baltarusijos valstybine televizija R. Pratasevičius pripažino organizavęs protestus ir gyrė A. Lukašenką, o tada pravirko.

S. Cichanouskaja penktadienį teigė, kad interviu padarytas kankinant aktyvistą, o Vokietijos vyriausybės atstovas Steffenas Seibertas interviu pavadino „visiškai gėdingu ir neįtikinamu“.

Ramanas Pratasevičius
Foto: Stopkadras

Jungtinės Karalystės (JK) užsienio reikalų sekretorius Dominicas Raabas penktadienį teigė, kad Baltarusijos valstybinei televizijai duotas žurnalisto R. Pratasevičiaus interviu „kelia nerimą“, ir aktyvistas „aiškiai patiria prievartą“.

„Matyti, kad praėjusį vakarą interviu R. Pratasevičius patyrė prievartą ir buvo nelaisvėje“, – sakė JK užsienio reikalų sekretorius ir pasmerkė Baltarusijos režimo veiksmus, kaip tai padarė Vokietija bei Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja.

„Žmogaus teises ir žiniasklaidos laisvę ginančių asmenų persekiojimas Baltarusijoje turi liautis“, – tviterio paskyroje teigė D. Raabas. „Tie, kurie įsitraukė į interviu filmavimą, prievartą ir režisavimą, turi atsakyti už savo veiksmus“, – sakė jis.

„Ką su juo padarė, sunku net įsivaizduoti“, – „Dožd“ televizijai dar ketvirtadienio vakarą, vos pasibaigus propagandinio ONT kanalo „interviu“ su R. Pratasevičiumi, sulaikytu per keleivinio lainerio priverstinį nutupdymą Minske, sakė jo tėtis Dzmitras Pratasevičius.

Pasak jo, Baltarusijoje valstybinio kanalo žurnalistas turi daugiau teisių nei advokatas, kurio jau penkias paras neįleidžia pas Ramaną.

„Ką dar pridurti? Tai iš tikrųjų siaubinga, siaubinga, kas vyksta. Man, kaip tėvui, labai sunku. Jeigu kas žiūrėjo tą filmą, tai galėjo pastebėti, kad Ramano viduje vyksta nuolatinė kova tarp to, ką jis privalo pasakyti, ir to, ko niekada gyvenime nepasakytų. Ir tai akivaizdžiai matyti jo veide. Esu tikras, kad tai daugiau nei savaitę trukusių kankinimų už KGB izoliatoriaus sienų, pasityčiojimų, mušimo padariniai. Iš pradžių jį dusino, mušė, akivaizdžiai matyti žymės nuo antrankių. Kiek jį surakintą laikė, baisu net pagalvoti. Jį įbaugino. Ir dabar neaišku, kur jis laikomas, galbūt kokiomis psichotropinėmis medžiagomis apsvaigintas – nežinau, mūsų valdžios niekas negali sustabdyti“, – currenttime.tv kalbėjo 26 metų aktyvisto tėvas.

Anot jo, dabar bandoma sudaryti įspūdį, kad Ramanas kalba apie tai, ką iš tikrųjų galvoja, o ne ką jie nori girdėti. „Nori, kad protestų dalyviai susiskaldytų, esą kaip jis gali prisipažinti dėl neaišku ko. Mes labai gerai pažįstame savo sūnų. Mūsų sūnus niekada neprisipažins dėl to, ko nepadarė. Kai kurie sako: „Va, jis be jokio popierėlio kalba, kaip iš rašto, pats juk viską pripažįsta.“ Suprantate, Ramanas – pakankamai išsilavinęs sąmoningas žmogus, jis puikiai supranta, ką reikia kalbėti, ir apie ką visa tai. Todėl neturiu jokių abejonių: tai, ką kalba Ramanas, – rezultatas bauginimų, rezultatas nuolatinio psichologinio, fizinio smurto. Jį tiesiog įbaugino, prigrasino, gali būti, kad grasino nužudyti tiek jo merginą, tiek jį patį. Nežinau, man sunku įsivaizduoti, sunku apie tai iš viso kalbėti“, – sakė D. Pratasevičius.