Graikijos žvalgybos pareigūnai vietos žiniasklaidai pranešė, kad Atėnuose R. Pratasevičių nuo pat jo atvykimo į konferenciją gegužės 9 d. sekė mažiausiai trys nenustatyti asmenys. Pasibaigus konferencijai, gegužės 16 d. R. Pratasevičius su savo mergina išvyko atostogų į Kretą, kur juos taip pat stebėjo, tikėtina, Baltarusijos arba Rusijos specialiųjų tarnybų agentai.

Graikijos vidaus reikalų ministerijos atstovo teigimu, išanalizavus stebėjimo kamerų „buvusių viešbutyje, Kretoje ir oro uoste“ įrašus, tapo aišku, kad jį sekė specialiųjų tarnybų darbuotojai, turintys Rusijos pasus.

„Manome, kad šie žmonės veikė Baltarusijos vardu ir informavo, kad V. Pratasevičius buvo lėktuve, kai jie skrido virš Baltarusijos“, – pridūrė ministerijos atstovas.

Graikijos specialiosios tarnybos yra pasipiktinusios ir šią operaciją laiko neoficialių taisyklių pažeidimu.

Gegužės 23 d. popietę Minsko oro uoste buvo nutupdytas keleivinis bendrovės „Ryanair“ lėktuvas, skridęs iš Graikijos sostinės į Vilnių. Jis buvo priartėjęs prie Lietuvos oro erdvės, tačiau buvo priverstas pasukti į Baltarusijos sostinę.

Aviakompanija „Ryanair“ pranešė, kad lėktuvas su daugiau kaip šimtu keleivių nusileido Minsko oro uoste, nes Baltarusijos oro dispečeriai informavo apie potencialią saugumo grėsmę lėktuve.

Atlikus lėktuvo patikrą ši informacija nepasitvirtino. Baltarusijos opozicija sako, jog lėktuvas buvo priverstinai nutupdytas siekiant sulaikyti šiuo lėktuvu skridusį aktyvistą ir tinklaraštininką, informacinio kanalo „Nexta“ vieną įkūrėjų R. Pratasevičių.

Drauge su juo Minske buvo sulaikyta jo draugė, Rusijos pilietė ir Vilniuje veikiančio Europos humanitarinio universiteto (EHU) teisės studentė Sofija Sapega. A. Lukašenkos spaudos tarnyba savo „Telegram“ kanale nurodė, kad jis davė nurodymą nukreipti skrydį ir įsakė keleivinį lėktuvą lydėti naikintuvui MiG-29.

Europos Sąjunga ir JAV pasmerkė priverstinį lainerio nutupdymą Minske ir pareikalavo paleisti R. Pratasevičių. „Ryanair“ vykdomasis direktorius Michaelas O'Leary incidentą pavadino „valstybės remiamu užgrobimu“. „Atrodo, kad pareigūnų tikslas buvo pašalinti žurnalistą ir jo kelionės draugę. Manome, kad oro uoste [iš lėktuvo] taip pat išlipo keli KGB (Baltarusijos valstybinio saugumo komiteto) agentai“, – sakė jis.

Tuo metu Graikijos ministras pirmininkas Kiriakas Micotakis praėjusį ketvirtadienį pareiškė, kad nėra įrodymų, kad Baltarusijos valstybės saugumo tarnybos KGB ar kitų slaptųjų tarnybų agentų buvo iš Atėnų į Vilnių skridusiame „Ryanair“ lėktuve, kuris buvo priverstinai nutupdytas Minske, siekiant sulaikyti juo skridusį disidentą žurnalistą.

„Mes neturime jokių ženklų, kad tame lėktuve būtų buvę KGB agentų ar kurios nors saugumo tarnybos agentų. Nė vieno. Nulis. Ir mes tai labai atidžiai ištyrėme“, – interviu Vokietijos leidiniui „Bild“ sakė graikų premjeras.

R. Pratasevičius, kuris aktyvisto veiklą internete pradėjo dar būdamas paauglys, iš Baltarusijos išvyko 2019-aisiais, pradėjęs dirbti įtakingam, opoziciją remiančiam susirašinėjimo programėlės „Telegram“ kanalui „Nexta“. Vėliau R. Pratasevičius tapo kanalo, šiuo metu turinčio per 1,2 mln. prenumeratorių, vyriausiuoju redaktoriumi.

Šis kanalas labai padėjo mobilizuoti protestuotojus per beprecedentes demonstracijas, krėtusias Baltarusiją po pernai rugpjūtį įvykusių ginčijamų prezidento rinkimų. Juose nuo 1994 metų Baltarusijai vadovaujantis A. Lukašenka užsitikrino šeštą kadenciją. Opozicija ir Vakarų demokratijos rinkimus laiko suklastotais.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (139)