Advokatė teigė, kad R. Pratasevičius jaučiasi gerai, tačiau negalėjo atskelisti, koks yra jo statusas ar kur yra laikomas.

Sulaikyto baltarusių aktyvisto ir tinklaraštininko Ramano Pratasevičiaus advokatė Inesa Alenskaja ketvirtadienį pranešė, kad jai pavyko susitikti su savo klientu.

„Šiandien pavyko patekti pas ginamąjį. Esu pasirašiusi [pasižadėjimą neviešinti informacijos], negaliu papasakoti jokių detalių“, – sakė teisininkė.

I. Alenskaja pridūrė dėl to negalinti pranešti, kur būtent jis laikomas ir koks yra jo statusas.

Ji nurodė, kad R. Pratasevičius „gyvas ir sveikas“.

„Aš net priverčiau jį nusiimti kaukę, kad tuo įsitikinčiau. Sveikata jis nesiskundžia, ligoninėje nebuvo“, – teigė I. Alenskaja.

Tuo metu R. Pratasevičiaus merginos Sofijos Sapegos, drauge su juo sulaikytos, kai savaitgalį Minske buvo priverstinai nutupdytas lėktuvas, kuriuo jie skrido iš Graikijos į Lietuvą, advokatui vis dar nepavyko aplankyti savo ginamosios.

Aliaksandras Filanovičius anksčiau ketvirtadienį pranešė, kad „šiandien vėl nepavyko aplankyti Sofijos, nes KGB tardymo izoliatoriuje trūko kabinetų susitikimams su advokatais“.

Jis pridūrė, kad pabandys aplankyti S. Sapegą penktadienį. Tą pačią dieną teismas nagrinės skundą dėl merginos, kuri yra Rusijos pilietė ir studijuoja Vilniuje, sulaikymo.

Baltarusijos žmogaus teisių centras „Viasna“ savo ruožtu pranešė, kad S. Sapegai buvo pareikšti kaltinimai dėl „nesantaikos kurstymo“.

„Politinė kalinė Sofija Sapega tapo įtariamąja pagal Baudžiamojo kodekso 130 straipsnio 3 dalį – dėl „rasinio, tautinio, religinio ar kitokio socialinės nesantaikos kurstymo“, – susirašinėjimo platformoje „Telegram“ ketvirtadienį paskelbė „Viasna“.

Pasak teisių gynėjų, pagal šį straipsnį merginai gresia iki 12 metų laisvės atėmimo.

23 metų S. Sapega, 26-erių R. Pratasevičius ir dar apie 100 keleivių sekmadienį skrido bendrovės „Ryanair“ laineriu, vykusiu iš Atėnų į Vilnių. Jis buvo priartėjęs prie Lietuvos oro erdvės, tačiau buvo priverstas pasukti į Baltarusijos sostinę, nes šalies oro dispečeriai informavo apie potencialią saugumo grėsmę orlaivyje. Galiausiai ši informacija nepasitvirtino.

Anksčiau pranešta, kad S. Sapega Baltarusijoje įtariama tam tikrais nusikaltimais, galimai padarytais po ginčijamų 2020 metų prezidento rinkimų. Šią savaitę buvo paskelbtas vaizdo įrašas, kuriame ji sako, kad yra redagavusi „Telegram“ kanalą „Baltarusijos juodoji knyga“, skelbiantį duomenis apie šalies saugumo pajėgas.

Pernai opozicijos informacinio kanalo „Nexta“ įkūrėjus R. Pratasevičių ir jo 22 metų bičiulį Sciapaną Pucilą Minskas įtraukė į „asmenų, dalyvaujančių teroristinėje veikloje“, sąrašą, o patį kanalą paskelbė „ekstremistiniu“ ir nurodė jį blokuoti.

Po rugpjūtį įvykusių prezidento rinkimų, kuriuos opozicija ir Vakarų demokratijos laiko suklastotais, Baltarusiją buvo kelis mėnesius apėmę beprecedenčiai masiniai protestai. To balsavimo nugalėtoju buvo paskelbtas autoritarinis lyderis Aliaksandras Lukašenka, geležiniu kumščiu valdantis šalį jau beveik tris dešimtmečius.

R. Pratasevičiaus motina prašo Vakarų pagalbos

Žurnalisto R. Pratasevičiaus mama Natalija Pratasevič sako, jog labai tikisi Vakarų pagalbos išlaisvinant Baltarusijos režimo sulaikytą jos sūnų ir kitus politinius kalinius.

„Aš tiesiog prašau, kad padėtų, kad masinės informacijos priemonės nušviestų visa tai teisingai, kad žmonės, kad prezidentai išgirstų apie šią savivalę, kad jie įtikintų pilietį Lukašenką išlaisvinti mano sūnų“, – BNS telefonu ketvirtadienį sakė N. Pratasevič.

Ji taip pat ragina susilaikyti nuo bet kokio smurto ir spręsti klausimą diplomatiniu keliu.

„Aš neraginu imtis smurto, nekviečiu pradėti jokio karo, jokiu būdu. Aš prašau taikos, gerumo, sąžiningumo ir teisingumo. Prašau Vakarų pagalbos įtikinti šį žmogų išlaisvinti mano sūnų ir kitus tokius pat politinius kalinius, kaip jis“, – kalbėjo N. Pratasevič.

N. Pratasevič sakė iki šiol neturinti jokių žinių, kaip jaučiasi jos sūnus, nes su juo negali susitikti net advokatas.

„Ne, neleido, atsisakė. Deja, nieko nežinome – viską ką turime iš advokato, yra tik tai, kad buvo atmestas prašymas nenurodžius priežasties. (...) Ne, mes ne Baltarusijoje ir (susitikti – BNS) neįmanoma, tai neįmanoma net ir tiems, kurie ten yra. Mes ne apie tą valstybę kalbame, įstatymai ten neveikia“, – sakė moteris.

Ji įsitikinusi, kad jos sūnų režimas suėmė dėl to, kad jis tapo pavojingas, „nes jis kalbėjo tiesą“.

„Jis kalbėjo tiesą apie veikiančią valdžią, apie tai, kas vyksta mūsų respublikoje, apie tai, kaip vyko rinkimai, apie tai, kaip tauta pasisako už demokratijos, žodžio laisvę. Todėl mano sūnus ir nukentėjo, todėl jis ir tapo Lukašenkos priešu Nr. 1“, – tvirtino ji.

Sekmadienio popietę Minsko oro uoste buvo nutupdytas keleivinis bendrovės „Ryanair“ lėktuvas, skridęs iš Atėnų į Vilnių. Jis buvo priartėjęs prie Lietuvos oro erdvės, tačiau buvo priverstas pasukti į Baltarusijos sostinę.

Aviakompanija „Ryanair“ pranešė, kad lėktuvas su daugiau kaip šimtu keleivių nusileido Minsko oro uoste, nes Baltarusijos oro dispečeriai informavo apie potencialią saugumo grėsmę lėktuve. Ši informacija vėliau nepasitvirtino. Baltarusija operacijai buvo pakėlusi naikintuvą MiG-29 ir karinį sraigtasparnį Mi-24.

Šiuo lėktuvu skrido Vilniuje šiuo metu gyvenantis žurnalistas R. Pratasevičius. Lėktuvui nusileidus Minske, jis sulaikytas, taip pat sulaikyta jo mergina, Europos humanitarinio universiteto Vilniuje studentė, Rusijos pilietė Sofija Sapega.

Trečiadienį šalies parlamente A. Lukašenka pavadino R. Pratasevičių ir S. Sapegą „ekstremistu ir jo bendrininke“, bei pareiškė, kad šalis turėjo „suverenią teisę“ sulaikyti Baltarusijos pilietį ir „jo sugyventinę“, turinčią leidimą gyventi Baltarusioje.

Baltarusijos valdžia paskelbė įrašą, kur R. Pratasevičius neva prisipažįsta organizavęs masinius neramumus, tačiau opozicija ir vakarai, taip pat ir jo tėvai neabejoja, kad „prisipažinimas“ išgautas naudojant fizinį ir psichologinį smurtą.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (367)