Skelbiama, kad informaciją apie jauno vyro savižudybę leidiniui „Mediazona“ patvirtino jo draugė.

„Šiandien paskambino iš rajoninės vidaus reikalų ministerijos valdybos ir pranešė, kad Dimos nebėra“, – teigia mergina, kurios tapatybės „Mediazona“ neskelbia.

Po D. Stachovskio mirties jo paskyroje socialiniame tinkle „VKontakte“ (ten jaunas žmogus buvo užsiregistravęs Dmitrijaus Merkulovo vardu) paskelbtas įrašas, kuriame teigiama, kad savižudybės priežastis – baudžiamoji byla ir jėgos struktūrų daromas spaudimas, rašo meduza.io.

„Vesna“ duomenimis, D. Stachovskis buvo našlaitis, gyveno bendrabutyje. Būtent bendrabučio darbuotojai jį ir įvardijo kaip protestų dalyvį, tada jo pavardė ir pradėjo mirgėti masinių neramumų byloje.

Gegužės 25-ąją dieną – likus kelioms valandoms iki mirties – D. Stachovskis dalyvavo apklausoje.

Vienas mirusio vaikino draugas leidiniui „Naša Niva“ sakė, kad bendrabutyje D. Stachovskis buvo apgyvendintas jau po to, kai jam iškelta byla.

Apie juodas vaikino mintis išgirdę draugai sakė iš pradžių žiūrėję su šypsena.

„Paskui supratome, kad čia menki juokai. Palaikėme jį kaip galėjome“, – teigia draugas.

Baltarusijos Tyrimų komitetas patvirtino D. Stachovskio mirtį.

Tyrimų komitetas taip pat patvirtino, kad D. Stachovskis buvo įtariamasis byloje dėl masinių neramumų ir pabrėžė, kad tyrimas vyko paisant įstatymų ir dalyvaujant advokatui.

S. Cichanouskaja: Minskas baltarusius spaudžia per vaikus, įkalina nepilnamečius

Minsko režimas per vaikus spaudžia politiškai aktyvius baltarusius, taip pat dėl išgalvotų priežasčių įkalina nepilnamečius aktyvistus, sako Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja.

„Įsitraukusi į prezidento rinkimų kampaniją, aš pati sulaukiau anoniminio skambučio. Man buvo liepta pasirinkti, ar vaikų saugumas, ar dalyvavimas politikoje“, – per spaudos konferenciją ketvirtadienį Vilniuje, Seime, sakė S. Cichanouskaja.

Pasak jos, Baltarusijoje „su tokiu pasirinkimu susidūrė šimtai šeimų“. Kaip pavyzdį ji pateikė vieną septynių vaikų tėvą, iš kurio grasinta atimti vaikus, jei jis nenukabins prie namo iškeltos Baltarusijos istorinės vėliavos.

„Jau devynis mėnesius režimas terorizuoja baltarusius, o vaikai nėra išimtis. Dauguma nepilnamečių buvo sulaikyti ir kankinti už tai, kad dalyvavo taikiuose protestuose“, – kalbėjo opozicijos lyderė.

Pasak jos, šeši paaugliai šiuo metu pripažinti politiniais kaliniais.

Vienas jų – epilepsija sergantis septyniolikmetis Nikita Zolotariovas. Jį Minsko režimas nuteisė penkeriems metams už tai, kad jaunuolis tariamai metė Molotovo kokteilį po dviejų omonininkų kojomis ir organizavo masinius neramumus.

Advokatė iš Baltarusijos Julija Levančul, gynusi režimo persekiojamus žmones, sakė, kad tikslus dėl politinių priežasčių sulaikytų ar įkalintų nepilnamečių skaičius nėra žinomas, nes tokia statistika slepiama.

Ji teigė, kad režimas savo veiksmais priveda ir prie vaikų savižudybių.

„Dėl to kaltas Tyrimų komitetas. (...) Jei manęs būtų nespaudę, aš nebūčiau ryžęsis tokiam baisiam poelgiui. Mano jėgos išseko ir aš nesusitvarkiau“, – nusižudžiusio paauglio laišką citavo J. Levančul.

Anot jos, šis vaikinas buvo našlaitis, jį valdžios institucijos apkaltino organizavus protestus.

„Baltarusijos valstybinės struktūros, kurios privalo ginti ir atstovauti vaikų interesams, buvo toli“, – kalbėjo teisininkė.

Ji pridūrė, kad režimas dėl šios mirties apkaltino opozicijos žurnalistą Ramaną Pratasevičių. Jį sekmadienį jėgos struktūros sulaikė Minske priverstinai nutupdžiusios iš Atėnų į Vilnių skridusį lėktuvą.

„Vaikų teises ginančios struktūros dabar iš esmės padeda valdžiai. Vaikai, kurie tikrai turėtų būti apginti, nuėjo į antrą planą, nes pagrindinį dėmesį skiria šeimoms, kurios išreiškia savo politinę poziciją“, – teigė J. Levančul.

Pasak jos, vaikai nėra saugūs net namuose, nes prieš tėvus nukreipti „procesiniai veiksmai daromi taip, kad būtų įtraukiami ir vaikai“.

Savo ruožtu Gardino vaikų hospiso direktorė Volha Vialička tvirtino, kad nors Jungtinių Tautų vaikų fondo (UNICEF) tikslas rūpintis vaikais, Baltarusijoje tai nevyksta.

„Šiuo metu valstybė šantažuoja tėvus, grasina atimti vaikus vien dėlto, kad jie išėjo į gatves ir išreiškė poziciją. Tai, kas šiandien vyksta, sunku suprasti. (...) Norėčiau paraginti Baltarusijos UNIFEC atstovybę – daryti tai, dėl ko šita organizacija buvo sukurta“, – sakė V. Vialička.

„Raginu atmerkti akis ir matyti faktus, kai yra pažeidžiamos vaikų teisės. (...) Mes suprantame, kad dalis Baltarusijos UNICEF atstovybės biudžeto sudaro valstybės finansavimas, tačiau tai negali būti priežastimi, jog UNICEF nekreiptų dėmesio į šią problemą“, – pridūrė ji.

Konferenciją organizavusi Seimo narė socialdemokratė Dovilė Šakalienė teigė, kad UNICEF „vietoj atidarinėjimo naujų fontanų Baltarusijoje galėtų surinkti duomenis, kiek šiandien įkalinta vaikų dėl politinių priežasčių“.

Ji taip pat pabrėžė, kad nors Lietuva negali jėga išlaisvinti politiniais kaliniais tapusių vaikų, šis klausimas turi būti nuolat keliamas ir apie tai kalbama.

Birželio pirmąją bus minima Tarptautinė vaikų gynimo diena.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (47)