„Jeigu jūs (Europos Sąjungos valstybės narės – red.) ruošiate dar vieną sankcijų paketą, tai nepamirškite pirmiausia kompensuoti išlaidų, kurių teko patirti Baltarusijai tiriant tą incidentą“, – pareiškė jis.

Kaip rašo rbc.ru, A. Lukašenka paaiškino, kad kompensacijos reikia Nepaprastųjų situacijų ministerijos tarnyboms, sveikatos ministerijai, išminuotojams, kinologams ir specialiosioms tarnyboms, kurių paslaugų prireikė pagal tarptautines taisykles.

Apie Europos Sąjungos teiginius, kad incidentas su lėktuvu buvo Baltarusijos specialiųjų tarnybų operacija, A. Lukašenka sakė, kad jam tai komplimentas.

„Ačiū. Jeigu tai operacija, tuomet atkreipkite dėmesį, kad ji praėjo be menkiausių klaidų ir tyliai“, – pareiškė Baltarusijos A. Lukašenka.

Sekmadienį Minsko oro uoste buvo priverstinai nutupdytas bendrovės „Ryanair“ keleivinis lėktuvas, skridęs iš Atėnų į Vilnių. Jis buvo priartėjęs prie Lietuvos oro erdvės, tačiau buvo priverstas pasukti į Baltarusijos sostinę.

„Ryanair“ pranešė, kad lėktuvas su daugiau kaip šimtu keleivių nusileido Minsko oro uoste, nes Baltarusijos oro dispečeriai informavo apie potencialią saugumo grėsmę lėktuve. Ši informacija vėliau nepasitvirtino.

Be to, Baltarusija buvo pakėlusi naikintuvą MiG-29 ir karinį sraigtasparnį Mi-24.

Tuo lėktuvu skrido Baltarusijos opozicijos aktyvistas ir tinklaraštininkas, vienas iš informacinio kanalo „Nexta“ įkūrėjų Ramanas Pratasevičius. Lėktuvui nusileidus Minske, jis buvo sulaikytas kartu su savo mergina, Europos humanitariniame universitete Vilniuje studijuojančia Rusijos piliete Sofija Sapega.

Autoritarinis Baltarusijos lyderis trečiadienį nepaisydamas kilusio pasipiktinimo teisino priverstinį Europos keleivinio lėktuvo nutupdymą Minske ir lėktuve buvusio disidento areštą, be to, užsipuolė savo kritikus Baltarusijoje ir užsienyje.

Darydamas pirmą viešą pareiškimą po sekmadienio incidento, kai Minske buvo priverstinai nutupdytas iš Atėnų į Vilnių skridęs „Ryanair“ laineris ir areštuotas opozicijos žurnalistas Ramanas Pratasevičius, A. Lukašenka atmetė šio incidento išprovokuotą tarptautinį pasipiktinimą.

„Aš veikiau teisėtai, gindamas žmones, pagal visas tarptautines taisykles“, – kreipdamasis į parlamentą tvirtino jis. Jo žodžius citavo valstybinė naujienų agentūra BelTA.

Pasak jo, kritika tėra dar vienas oponentų bandymas pakenkti jo valdymui.

„Kaip ir prognozavome, mums bloga linkintieji namuose ir užsienyje pakeitė valstybės puolimo metodus. Jie peržengė daugybę raudonų linijų ir peržengė sveiko proto bei žmogiškos moralės ribas“, – pareiškė A. Lukašenka.

26 metus Baltarusiją valdantis A. Lukašenka, dažnai pavadinamas „paskutiniu Europos diktatoriumi“, susidūrė su dideliu tarptautiniu spaudimu.

A. Lukašenkai ir jo sąjungininkams jau taikoma virtinė Vakarų sankcijų dėl masinių protestų, kilusių po ginčijamo jo perrinkimo šeštai kadencijai rugpjūčio rinkimuose, brutalaus slopinimo.

Dabar Europos lyderiai kaltina Baltarusijos valdžią iš esmės užgrobus keleivinį lėktuvą ir šią savaitę sutarė nutraukti oro susisiekimo ryšius su Baltarusija, be to, nurodė oro bendrovėms vengti šios šalies oro erdvės.

Tiriamosios žurnalistikos centras „Dosjė“, kartu su „The Daily Beast“ ir „Der Spiegel“ trečiadienio vakarą pranešė gavę „Hamas“ atstovų“ elektroninio laiško, siųsto Minsko oro uostui, kopiją.

Paaiškėjo, kad Minsko oro uosto dispečeriai apie tariamą sprogmenį iš Atėnų į Vilnių skridusiame „Ryanair“ lėktuve jo pilotą įspėjo beveik pusvalandžiu anksčiau, nei patys gavo tariamą „Hamas“ grasinantį laišką.

Pagal laiško duomenis matyti, kad Minsko dispečeriai „Ryanair“ pilotui apie informaciją dėl galimo sprogmens orlaivyje pranešė 27 minutėm anksčiau, nei gautas pats laiškas.

Kaip rašo „Dosjė“, gegužės 23 dieną 12.25 val. Baltarusijos laiku iš adreso ahmed_yurlanov1988@protonmail.com Lietuvos oro uostų administracija gavo laišką, kuriame grasinama susprogdinti bombą reiso FR4978 lėktuve.

Jame rusų kalba rašoma: „Mes, „Hamas“ kariai, reikalaujam, kad Izraelis nutrauktų ugnį Gazos ruože. Mes reikalaujam, kad ES atsisakytų paramos Izraeliui šiame kare. Žinoma, kad „Delphi ekonomikos forumo“ dalyviai grįžta namo gegužės 23 dieną reisu FR4978. Šiame lėktuve padėta bomba. Jei jūs neįvykdysite mūsų reikalavimų, bomba sprogs virš Vilniaus. Allah Akbar“.

12.30 val. lėktuvas įskrido į Baltarusijos oro erdvę. Kaip matyti iš dispečerių pokalbio su „Ryanair“ pilotais šifruotės, tą pačią minutę Minsko atstovai informavo lėktuvo ekipažą apie numanomą sprogmens grėsmę lėktuve.

12.33 val. dispečeris pranešė pilotui, kad laiškas su pranešimu apie sprogmenį buvo nusiųstas į keletą oro uostų. Tačiau, kaip išsiaiškino „Dosjė“, tuo metu „teroristų“ laišką gavo tik Lietuvos oro uostai.

Graikijos civilinės aviacijos valdyba pranešė, kad Atėnų oro uostas laiško apie galimą bombą nėra gavęs.

12.47 val. lėktuvas pakeitė kryptį ir pradėjo skristi į Minską. Oficialiame Baltarusijos Transporto ministerijos Aviacijos valdybos pranešime nepateikiamos detalės apie tai, kuriuo laiku buvo gautas elektroninis laiškas.

„Dosjė“ išsiaiškino, kad vartotojo Ahmed Yurlanov laiško kopija Minsko oro uosto elektroninį paštą (info@airport.by) pasiekė 12.57 val. vietos laiku. Tai yra - beveik pusvalandžiu vėliau, nei Minsko dispečerių perduotas pranešimas lėktuvo ekipažui.

Tuo metu A. Lukašenka trečiadienį kalbėdamas Baltarusijos parlamente teigė, kad pranešimas apie orlaivio užminavimą gautas Atėnų, Minsko ir Vilniaus oro uostų vienu metu. Po to, kai Minsko dispečeriai perdavė neva iš spectarnybų gautą informaciją apie sprogmenį „Ryanair“ pilotams, priimtas sprendimas nutupdyti lėktuvą Minske. Palydėjimui pakeltas naikintuvas MiG-29.