Kaip pranešė „Laisvosios Europos radijas/Laisvės radijas“ (Radio Free Europe/Radio Liberty, RFE/RL), uždarame Magiliavo apygardos teismo posėdyje teisėja Iryna Lančava paskelbė nuosprendžius Maksimui Viniarskiui, Dzmitryjui Kazlovui, P. Severinecui, Pavelui Juchnevičiui, Irynai Ščasnajai, Jauhenui Afnaheliui bei Andrejui Voiničiui, kurie pripažinti kaltais dėl „masinių neramumų organizavimo“. Pastarieji du aktyvistai pripažinti kaltais dar ir dėl „asmenų rengimo juose dalyvauti“. Visi septyni aktyvistai taip pat kaltinti „pasirengimu nusikaltimui“.

P. Severinecui, J. Afnaheliui, ir A. Voiničiui skirtos septynerių metų bausmės griežto režimo kolonijoje, P. Juchnevičiui skirta penkerių metų laisvės atėmimo bausmė, atliekant ją griežto režimo kolonijoje.

M. Viniarskiui ir Dz. Kazlovui skirta po penkerius metus bendrojo režimo kolonijoje, o I. Ščasnajai – ketverių metų laisvės atėmimo bausmė bendrojo režimo kolonijoje.

Nuosprendis įsigalios po 10 dienų, jei kaltinamieji jo neskųs.

Teisių gynėjai paskelbė visus šiuos asmenis politiniais kaliniais.

Nuo 1994 metų Baltarusijai vadovaujantis Aliaksandras Lukašenka užsitikrino šeštą kadenciją rugpjūtį vykusiuose rinkimuose. Opozicija ir Vakarų demokratijos tuos rinkimus laiko suklastotais.

Po rinkimų šalyje kilo beprecedenčiai protestai, o valdžia ėmėsi brutalių priemonių jiems nuslopinti. Buvo sulaikyta tūkstančiai žmonių, keli protestuotojai žuvo, o visi pagrindiniai A. Lukašenkos oponentai buvo įkalinti ar priversti pasitraukti į užsienį.

Daugiau kaip 400 protestuotojų buvo skirtos griežtos laisvės atėmimo bausmės.

44 metų P. Severinecas, vienas iš šalyje neregistruotos partijos „Baltarusijos krikščioniškoji demokratija“ pirmininkų, buvo sulaikytas pernai birželį po piketo opozicijos kandidatams į prezidentus palaikyti.

Teismas pripažino jį kaltu dėl „masinių neramumų organizavimo“, nors P. Severinecas pastaruosius 11 mėnesių praleido už grotų ir nedalyvavo masinėse demonstracijose.

Teismui prireikė dviejų savaičių bylai išnagrinėti.

„Laisvosios Europos radijo/Laisvės radijo“ išplatintame vaizdo įraše iš teismo salės matyti kaltinamųjų narve susispietę aktyvistai.

„Baltarusija bus laisva!“ – skandavo jie.

Europos Sąjunga ir Jungtinės Valstijos dėl brutalių veiksmų prieš protestuotojus paskelbė sankcijas A. Lukašenkai ir jo sąjungininkams, įšaldydamos jų turtą ir įvesdamos kelionių draudimą.

Minsko režimui malšinant protestus, buvo sulaikyti tūkstančiai žmonių. Daugelis jų vėliau sakė patyrę kankinimus ir patyčias. Per demonstracijas mažiausiai keturi žmonės žuvo.

Sekmadienį Baltarusijos autoritarinis prezidentas išprovokavo tarptautinį pasipiktinimą, liepęs pakelti naikintuvą ir nutupdyti iš Atėnų į Vilnių skridusį airių oro bendrovės „Ryanair“ lainerį, kuriame buvo Minsko režimo ieškomas opozicijos aktyvistas ir tinklaraštininkas, vienas iš informacinio kanalo „Nexta“ įkūrėjų Ramanas Pratasevičius.

Virtinė oro bendrovių paskelbė stabdančios skrydžius Baltarusijos oro erdvėje, o Europos Sąjungos lyderiai įspėjo, kad bus imtasi tolesnių „tikslinių ekonominių sankcijų“ prieš Minsko režimą.

Nors beprecedenčių protestų banga Baltarusijoje nuslopo, bet nepriklausomiems žurnalistams ir aktyvistams dėl jų vis dar skiriamos griežtos laisvės atėmimo bausmės.