Ramanas Pratasevičius buvo sulaikytas, kai Baltarusijos pareigūnai privertė Minske sekmadienį nusileisti lėktuvą, kuriuo jis skrido.

Lietuvoje pastaruoju metu gyvenęs 26 metų R. Pratasevičius pirmadienį pasirodė filmuotoje medžiagoje – teigia, kad yra tiesiogiai susijęs su Minske praeitais metais organizuotais antivyriausybiniais protestais.

Žurnalisto tėvas Dmitrijus Pratasevičius įrašą žiūrėjo savo namuose Lenkijoje ir sako esąs tikras, kad sūnus buvo priverstas pasakyti tai, ką pasakė.

„Manau, kad jį privertė. Tai ne jo žodžiai, tai ne jo kalbėjimo intonacija. Jis elgiasi nenatūraliai, akivaizdu, kad labai nervinasi. Labai tikėtina, kad jam sulaužyta nosis, nes akivaizdžiai pasikeitusi jos forma, be to, matyti daug maskavimo priemonių. Kairė veido pusė akivaizdžiai nugrimuota, atrodo, kad ji tarsi murzina. O ant stalo tikrai ne jo cigarečių pakelis – jis tokių nerūko. Manau, kad jis buvo priverstas. Mano sūnus negali prisipažinti organizavęs masinių neramumų, nes jis nieko panašaus nedarė. Menkai tikėtina, kad susitarė su kaltintojais. Manau, kad tiesiog buvo priverstas įrašyti būtent tokią žinutę“, – teigia žurnalisto tėvas.

Pasak R. Pratasevičiaus tėčio, režimas tokiu būdu nusprendė „atkeršyti kitiems parodydamas – „štai, žiūrėkit, ką mes galim padaryti“.

„Tai, kas vyksta, – visiška beprotybė“, – sakė jis.

Žurnalisto tėvas pridūrė esąs nustebęs dėl Europos Sąjungos požiūrio į vieno asmens likimą: „Būtent tai Baltarusijoje esame praradę.“

Delfi primena, kad Baltarusijos valstybinė televizija pirmadienį paskelbė vaizdo įrašą, kuriame sulaikytas opozicijos tinklaraštininkas R. Pratasevičius sako bendradarbiaujantis su teisėsaugos pareigūnais ir duodantis „prisipažįstamuosius parodymus“ dėl kaltinimų organizavus protestus.

„Laba diena, aš vardu Ramanas Pratasevičius. Vakar buvau sulaikytas VRM darbuotojų Nacionaliniame oro uoste Minske. Šiuo metu esu Minsko miesto 1-ajame tardymo izoliatoriuje. Galiu pareikšti, kad jokių sveikatos problemų, taip pat dėl širdies ar kokių nors kitų organų, man neiškilo. Darbuotojų elgesys su manimi – maksimaliai korektiškas ir atitinkantis įstatymus. Šiuo metu toliau bendradarbiauju su tyrimu ir duodu prisipažįstamuosius parodymus dėl masinių neramumų organizavimo Minsko mieste“, – vaizdo įraše sakė 26 metų disidentas žurnalistas.

Jis kalbėjo sėdėdamas kažkokiame kambaryje prie stalo, dėvėdamas juodą džemperį su gobtuvu, o ant jo veido buvo matyti, regis, šviežių nubrozdinimų žymės. Ant stalo gulėjo cigarečių pakelis ir degtukų dėžutė.

Drastiškas sulaikymas

Sekmadienio popietę Minsko oro uoste buvo nutupdytas keleivinis bendrovės „Ryanair“ lėktuvas, skridęs iš Atėnų į Vilnių. Jis buvo priartėjęs prie Lietuvos oro erdvės, tačiau buvo priverstas pasukti į Baltarusijos sostinę.

Aviakompanija „Ryanair“ pranešė, kad lėktuvas nusileido Minsko oro uoste, nes Baltarusijos oro dispečeriai informavo apie potencialią saugumo grėsmę lėktuve. Ši informacija, atlikus patikrą, nepatvirtinta.

Minėtu lėktuvu skrido Baltarusijos opozicijos aktyvistas ir tinklaraštininkas, informacinio kanalo „Nexta“ įkūrėjas R. Pratasevičius. Lėktuvui nusileidus Minske, jis sulaikytas kartu su savo mergina – Europos humanitarinio universiteto Vilniuje studente, Rusijos piliete Sofija Sapega.

Pasak Lietuvos prezidento vyriausiosios patarėjos užsienio politikai Astos Skaisgirytės, kad civilinis orlaivis būtų apgręžtas, panaudoti du Baltarusijos karo orlaiviai – naikintuvas „MiG-29“ ir sraigtasparnis „Mi-24“.

Dmitrijus Prataševičius

Kontroversiški pranešimai

Anksčiau pirmadienį komentuodamas nepatvirtintus baltarusių opozicijos pranešimus apie galimą R. Pratasevičiaus sveikatos pablogėjimą Lenkijos užsienio reikalų viceministras Pavelas Jablonskis naujienų televizijai „TVN24“ sakė: „Mes irgi gavome tokį signalą... Tai labai neramina, ypač atsižvelgiant į faktą, kad Baltarusijos opozicionieriai neaiškiomis aplinkybėmis miršta kalėjimuose“.

„Gavome signalą iš pono Ramano Pratasevičiaus motinos, kad [jo] sveikatos būklė labai rimta. Tiek tegaliu pasakyti šia tema“, – pridūrė jis.

R. Pratasevičius kartu su kitu NEXTOS įkūrėju Sciapanu Pucila dar neseniai vadovavo šiam „Telegram“ kanalui, padėjusiam mobilizuotis protestuotojams per masines demonstracijas, apėmusias Baltarusiją po pernai rugpjūtį įvykusių prezidento rinkimų, kurių nugalėtoju buvo paskelbtas nuo 1994 metų šaliai nepertraukiamai vadovaujantis A. Lukašenka ir kuriuos opozicija bei Vakarų šalys laiko suklastotais.

Vyriausybė ėmėsi šiurkščiai malšinti protestus, sulaikė tūkstančius žmonių, o daugelis jų vėliau sakė patyrę kankinimus ir patyčias. Keletas žmonių per šiuos neramumus žuvo.

Per rinkimus A. Lukašenkai iššūkį metusi opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja, šiuo metu pasitraukusi į Lietuvą, anksčiau taip pat yra pasirodžiusi valstybinės žiniasklaidos paskelbtame panašiame vaizdo įraše – ragino savo šalininkus neprotestuoti.

Jos sąjungininkai sakė, kad tas vaizdo įrašas buvo nufilmuotas darant spaudimą ir kad S. Cichanouskaja buvo priversta sutikti, jog jis būtų sukurtas.

Netrukus po to ji pabėgo iš Baltarusijos.

„Štai kaip Ramanas atrodo patirdamas fizinį ir moralinį spaudimą, – per „Twitter“ pirmadienį sakė S. Cichanouskaja, komentuodama šį vaizdo įrašą. Opozicijos lyderė darsyk paragino Minską „nedelsiant“ paleisti R. Pratasevičių.

S. Pratasevičius ir S. Pucila, abu pabėgę į Europą, pernai buvo įtraukti į Baltarusijos sudarytą „asmenų, dalyvaujančių teroristinėje veikloje“, sąrašą.

Minskas juos kaltina kursčius masinius neramumus. Už tokį nusikaltimą gali būti skirta iki 15 metų laisvės atėmimo.

Pasak opozicijos atstovų, sulaikytam S. Pratasevičiui Baltarusijoje gali grėsti ir mirties bausmė.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (811)