„Aš esu izoliatoriuje Nr. 1 Minske. Galiu pareikšti, kad neturiu jokių sveikatos problemų, tarp jų su širdimi ar kitais organais. Darbuotojai elgiasi su manimi korektiškai ir pagal įstatymą. Aš ir toliau bendradarbiauju atliekant tyrimą ir duodu parodymus, patvirtinančius masinių neramumų organizavimą Minske“, – paskelbtame vaizdo įraše sako R. Pratasevičius.

Kada tiksliai darytas šis vaizdo įrašas, nenurodoma.

Vaizdo įrašas paskelbtas po to, kai anksčiau pirmadienį pasirodė informacija, kad žurnalistas galimai atsidūrė Minsko ligoninėje. Apie tai užsiminė R. Pratasevičiaus mama Natalija Pratasevič. Moteris sakė, kad šią informaciją jai suteikė šaltiniai iš medikų bendruomenės, tačiau pati N. Pratasevič nebuvo tikra, ar tokia informacija teisinga.

„Ramanas turi problemų su širdimi, dėl to jo nepaėmė į kariuomenę. Kartą jis jau buvo priešinfarktinės būklės. <...> Jeigu jam ten ką nors padarė, tai galėjo išprovokuoti širdies smūgį“, – sakė N. Pratasevič.

Vaizdo įrašą paviešinęs „Telegram“ kanalas „Žoltyje slivy“ praėjusių metų rugpjūtį publikavo ir tariamą Baltarusijos opozicijos lyderės Sviatlanos Cichanouskajos raginimą nutraukti protestus.

Vėliau paaiškėjo, kad šis S. Cichanouskajos kreipimasis į baltarusius yra išgautas jėga.

Sekmadienį iš Atėnų į Vilnių skridęs bendrovės „Ryanair“ keleivinis lėktuvas buvo priverstinai nutupdytas Minske, ten sulaikytas lėktuvu skridęs Aliaksandro Lukašenkos režimo ieškomas baltarusių opozicijos aktyvistas.

„Ryanair“ lėktuvas, būdamas Baltarusijos oro erdvėje ir priartėjęs prie Lietuvos sienos netikėtai pasuko Minsko link ir ten nusileido.

Bendrovė nurodė, kad laineris nusileido, nes Baltarusijos oro dispečeriai informavo apie potencialią saugumo grėsmę lėktuve. Atlikus lėktuvo patikrą ši informacija nepasitvirtino.

Baltarusijos opozicija sako, jog lėktuvas buvo priverstinai nutupdytas siekiant sulaikyti šiuo lėktuvu skridusį aktyvistą ir tinklaraštininką, informacinio kanalo „Nexta“ vieną įkūrėjų Ramaną Pratasevičių. Drauge su juo Minske buvo sulaikyta jo draugė, Rusijos pilietė ir Vilniuje veikiančio Europos humanitarinio universiteto (EHU) teisės studentė Sofija Sapega.

A. Lukašenkos spaudos tarnyba savo „Telegram“ kanale nurodė, kad jis davė nurodymą nukreipti skrydį ir įsakė keleivinį lėktuvą lydėti naikintuvui MiG-29.

Europos Sąjunga ir JAV pasmerkė priverstinį lainerio nutupdymą Minske ir pareikalavo paleisti R. Pratasevičių.

„Ryanair“ vykdomasis direktorius Michaelas O'Leary incidentą pavadino „valstybės remiamu užgrobimu“.

„Atrodo, kad pareigūnų tikslas buvo pašalinti žurnalistą ir jo kelionės draugę. Manome, kad oro uoste [iš lėktuvo] taip pat išlipo keli KGB (Baltarusijos valstybinio saugumo komiteto) agentai“, – sakė jis.

R. Pratasevičius, kuris aktyvisto veiklą internete pradėjo dar būdamas paauglys, iš Baltarusijos išvyko 2019-aisiais, pradėjęs dirbti įtakingam, opoziciją remiančiam susirašinėjimo programėlės „Telegram“ kanalui „Nexta“. Vėliau R. Pratasevičius tapo kanalo, šiuo metu turinčio per 1,2 mln. prenumeratorių, vyriausiuoju redaktoriumi.

Šis kanalas labai padėjo mobilizuoti protestuotojus per beprecedentes demonstracijas, krėtusias Baltarusiją po pernai rugpjūtį įvykusių ginčijamų prezidento rinkimų. Juose nuo 1994 metų Baltarusijai vadovaujantis A. Lukašenka užsitikrino šeštą kadenciją. Opozicija ir Vakarų demokratijos rinkimus laiko suklastotais.

Gyvendamas tarp Lenkijos ir Lietuvos, kuriose yra didelės baltarusių išeivių bendruomenės, R. Pratasevičius tapo „Telegram“ kanalo BGM, turinčio 260 tūkst. prenumeratorių, redaktoriumi.

Baltarusijos valdžia R. Pratasevičių kaltina pagal baudžiamojo kodekso 293 straipsnio 1 dalį (masinių neramumų organizavimas), 342 straipsnio 1 dalį (grupinių veiksmų, kuriais šiurkščiai pažeista viešoji tvarka, organizavimas ar aktyvus dalyvavimas juose).

Lapkritį Baltarusijos pareigūnai išdavė R. Pratasevičiaus arešto orderį dėl jo darbo „Nexta“ ir pareiškė, kad jis „dalyvavo teroristinėje veikloje“. Taip pat buvo paskelbta jo tarptautinė paieška, Lenkijai buvo nusiųstas jo ekstradicijos prašymas, nurodo teisių gynėjai.