Rusijos vyriausybė paskelbė „nedraugiškų valstybių“ sąrašą, į kurį dabar įtrauktos tik Jungtinės Valstijos ir Čekija.

Maskva nurodė, kad Čekijos ambasadai bus leidžiama įdarbinti ne daugiau nei 19 Rusijos piliečių, o JAV ambasada tokios galimybės apskritai neturės.

Praeitą mėnesį Rusijos žiniasklaida, cituodama neįvardytus šaltinius, buvo paskelbusi, kad Maskva į nedraugiškų šalių sąrašą įtraukė Baltijos šalis ir dar šešias valstybes, bet vyriausybė to nepatvirtino ir pabrėžė, kad oficialus sąrašas bus paskelbtas vėliau.

Konfliktą tarp Rusijos ir Čekijos pagilino tai, kad balandžio 17 dieną Čekijos vyriausybė apkaltino Rusijos karinės žvalgybos agentūrą GRU 2014 metais surengus sprogdinimą ginklų sandėlyje šalies rytuose ir paskelbė išvaranti 18 rusų diplomatų, kuriuos pavadino šnipais.

Šie veiksmai išprovokavo piktą diplomatinį ginčą su Maskva. Čekijos vidaus reikalų ministras Janas Hamačekas paprašė šalies partnerių Europos Sąjungoje ir NATO iš solidarumo su Praha išsiųsti Rusijos diplomatų.

Netrukus Čekijos kaimynė Slovakija, taip pat Lietuva, Latvija ir Estija paskelbė, jog drauge išsiųs iš viso septynis rusų diplomatus.

Primename, kad JAV ambasada Maskvoje nuo trečiadienio nebeteikia daugumos konsulinių paslaugų savo piliečiams ir nebeišduoda vizų, nes dėl abipusių sankcijų buvo smarkiai sumažintas jos darbuotojų skaičius.

Rusija anksčiau šiais metais uždraudė JAV diplomatinėms misijoms samdyti ne amerikiečius, todėl ambasada turėjo „75 procentais sumažinti savo konsulinių darbuotojų skaičių“. Rusijos ir JAV santykiai yra labai pašliję. Vašingtonas kaltina Kremlių kišimusi į JAV rinkimus, didžiule kibernetine ataka ir kitokia priešiška veikla. Tapęs JAV prezidentu Joe Bidenas didino spaudimą Maskvai, o dėl pareikšto Rusijos prezidento Vladimiro Putino palyginimo su žudiku sulaukė įnirtingos rusų kritikos.

Balandžio mėnesį JAV paskelbė naują sankcijų paketą, įskaitant 10 diplomatų išvarymą ir suvaržymus JAV bankams, skolinantiems Rusijos vyriausybei. Rusija iškart atsakė išsiųsdama 10 JAV diplomatų, įtraukdama į „juoduosius“ sąrašus aštuonis esamus ir buvusius JAV pareigūnus, uždrausdama JAV ambasadai samdyti ne amerikiečius.

Tačiau Maskva ir Vašingtonas aptarinėja galimybes birželio mėnesį kurioje nors trečiojoje šalyje surengti J. Bideno ir V. Putino susitikimą.