Pastarąsias kelias dienas Jeruzalės senamiestyje ir kitose vietose vyksta dideli neramumai, Izraelio teismui paskelbus sprendimą, kad kelios palestiniečių šeimos turi būti iškeldintos iš aneksuotos Rytų Jeruzalės rajono Šeich Džaros.

Prieš paskelbiant oro pavojų Izraelyje, Gazos Ruože girdėjosi paleidžiamų raketų gausmas.

Dienraštis „The Times of Israel“ nurodė, kad iš palestiniečių anklavo Jeruzalės link buvo paleista iki šešių raketų.

Izraeliečių televizija pranešė, kad šiuo metu kariuomenė tikrina vienos raketos numanomo kritimo vietą.

Izraelio kariuomenė pranešė, kad iš Gazos Ruožo buvo paleistos septynios raketos, iš kurių viena buvo numušta oro erdvės gynybos sistemų, o kitos nukrito atvirose vietovėse, rašo „The Times of Israel“.

Prie Damasko vartų Jeruzalėje susirinkę palestiniečiai protestuotojai žinią apie raketų paleidimą pasveikino džiaugsmo šūkiais.

Atsakomybę už ataką prisiėmė „Hamas“ sukarintas sparnas – Ezzedine'o al Qassamo brigados.

Šios grupės atstovas Abu Obeida sakė, kad ataka buvo atsakas į Izraelio „nusikaltimus ir agresiją“ Jeruzalėje.

„Tai yra žinia, kurią priešas turi gerai suprasti“, – pabrėžė jis.

Abu Obeida taip pat pagrasino, kad bus surengta daugiau atakų, jeigu izraeliečiai vėl įsiverš į Al Aksos mečetės kompleksą arba vykdys minėtą teismo sprendimą iškeldinti palestiniečių šeimas iš Rytų Jeruzales.

Kaip praneša „Hamas“ kontroliuojami palestiniečių žiniasklaidos kanalai, tuojau po raketų atakos iš Izraelio drono paleista raketa užmušė vieną palestinietį anklavo šiaurinėje dalyje. Izraeliečių kariškiai nurodė, kad Izraelio pietinėje dalyje vienas vyras buvo lengvai sužeistas, kai į jo vairuojamą transporto priemonę pataikė iš Gazos Ruožo paleista prieštankinė raketa.

Anksčiau pirmadienį per policijos ir palestiniečių susirėmimus prie Al Aksos mečetės buvo sužeista daugiau kaip 300 protestuotojų, iš kurių 228 prireikė medikų pagalbos, pranešė Palestinos Raudonasis Pusmėnulis. Izraelio policija nurodė, kad per susirėmimus nukentėjo 21 pareigūnas, iš kurių trys buvo hospitalizuoti.


Jeruzalėje nuo Raudų sienos evakuoti maldininkai

Jeruzalėje nuo Raudų sienos pirmadienį buvo evakuota šimtai žydų maldininkų, pranešė policija po palestiniečių ir Izraelio saugumo pajėgų susirėmimų bei raketų atakos iš Gazos Ruožo.

„Jeruzalėje nuskambėjo pavojaus sirenos. Policijos pajėgos pradėjo evakuoti [į saugią vietą] šimtus žmonių“, susirinkusių prie Raudų sienos, sakoma trumpame policijos pranešime.

Erdoganas žada mobilizuoti pasaulį ir sustabdyti Izraelio „terorą“

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pirmadienį Jeruzalėje kilus smurto protrūkiui paskambino palestiniečių lyderiams ir pažadėjo mobilizuoti pasaulį, kad būtų sustabdytas Izraelio „teroras“.

Per naujus susirėmimus tarp palestiniečių maldininkų ir Izraelio policijos prie Al Aksos mečetės komplekso Jeruzalėje pirmadienį buvo sužalota daugiau kaip 300 žmonių, pranešė palestiniečių Raudonasis Pusmėnulis.

Teritorijoje aplink Al Aksos mečetę keletą naktų tęsėsi didžiausias nuo 2017 metų smurto protrūkis. Jį paskatino ne vienerius metus trunkančios žydų naujakurių pastangos perimti palestiniečių namus Izraelio aneksuotoje Rytų Jeruzalėje.

Pirmadienį taip pat buvo planuota surengti eiseną, skirtą paminėti dieną, kai Izraelis užėmė Jeruzalę per Šešių dienų karą 1967 metais. Šios metinės žydų valstybėje vadinamos Jeruzalės diena. Vis dėlto organizatoriai paskelbė šį renginį atšaukiantys dėl policijos nustatytų suvaržymų.

R. T. Erdoganas atskirai paskambino palestiniečių prezidentui Mahmudui Abbasui ir Gazos Ruožą kontroliuojančio judėjimo „Hamas“ lyderiui Ismailui Haniyeh.

Turkijos prezidentas pasmerkė Izraelio veiksmus ir išreiškė paramą palestiniečiams. Jis pažadėjo „padaryti visa, ką gali, kad mobilizuotų pasaulį, pradedant islamiškuoju, ir sustabdytų Izraelio terorą bei okupaciją“, pranešė jo biuras.

R. T. Erdoganas, kuris seniai vaizduoja save kaip palestiniečių reikalo gynėją, šeštadienį pavadino Izraelį „žiauria teroristine valstybe“.

Izraelio ir Turkijos santykiai yra įtempti nuo 2010 metų, kai viena turkų nevyriausybinė organizacija prižiūrėjo laivų flotilę, bandžiusią pralaužti Izraelio vykdomą Gazos Ruožo blokadą.

Sekmadienį vakare šimtai žmonių prie Izraelio konsulato Stambule reiškė paramą palestiniečiams.

Turkijos policija nesikišo, nors pandemijos metu dideli vieši susibūrimai yra draudžiami.

Griežta R. T. Erdogano kritika paneigia mėnesius sklandžiusias kalbas, kad Turkija ir Izraelis ieško būdų normalizuoti ryšius ir vėl paskirti ambasadorius į vieni kitų sostines.

Turkija šiuo metu siekia taisyti santykius su savo varžovais Artimuosiuose Rytuose, įskaitant Egiptą ir Saudo Arabiją. Šios pastangos įsibėgėjo Joe Bidenui tapus JAV prezidentu.

Gruodžio mėnesį R. T. Erdoganas pareiškė, kad glaudesni santykiai su Izraeliu neįmanomi, jei šis tęs savo dabartinę politiką palestiniečių teritorijose.

„Tai dalykas, dėl kurio nesutariame su Izraeliu“, – tuomet sakė R. T. Erdoganas.

Po raketų smūgio iš Gazos Ruožo Izraelio kariuomenė nukovė vieną „Hamas“ kovotojų vadą

Izraelio kariuomenė pirmadienį pranešė pradėjusi atsakomuosius aviacijos smūgius Gazos Ruože, kai iš palestiniečių anklavo į žydų valstybę buvo paleistos kelios raketos, o islamistų judėjimas „Hamas“ patvirtino, kad buvo nukautas vienas jo kovotojų vadų.

„Pradėjome – kartoju, pradėjome – atakuoti karinius taikinius Gazoje“, – žurnalistams sakė Izraelio kariuomenės atstovas Jonathanas Conricusas po anksčiau pirmadienį surengtos „Hamas“ raketų atakos, nutaikytos į Izraelį, įskaitant Jeruzalę.

J. Conricusas patvirtino, kad Izraelio pajėgos smogė vienam „Hamas“ kariniam veikėjui“, o islamistų šaltiniai Gazos Ruože patvirtino naujienų agentūrai AFP, kad buvo nukautas vienas jų vadų.