Pagalbos siunta atvyko Indijai per praėjusią parą užregistravus dar 385 tūkst. naujų užsikrėtimo atvejų – tai naujas pasaulio rekordas – ir beveik 3 500 mirčių, rodo oficialūs duomenys. Visgi daugelis ekspertų mano, kad šie duomenys neatspindi realios padėties.

Penktadienį paryčiais Naujojo Delio tarptautiniame oro uoste nusileido JAV karinis transporto lėktuvas „Super Galaxy“, atskraidinęs daugiau kaip 400 deguonies balionų ir kitos ligoninėms skirtos įrangos, taip pat beveik milijoną greitųjų koronaviruso testų.

Iš Traviso oro pajėgų bazės Kalifornijoje pakilęs orlaivis atskraidino pagalbos siuntą po anksčiau šią savaitę įvykusių JAV prezidento Joe Bideno ir Indijos ministro pirmininko Narendros Modi derybų.

JAV pareigūnai sakė, kad toliau bus vykdomi specialūs skrydžiai ir į Indiją skraidinama medicinos įranga, paaukota kompanijų ir atskirų asmenų.

Daugiau nei keturios dešimtys valstybių pažadėjo atsiųsti Indijai gyvybiškai svarbios medicinos pagalbos, ypač deguonies išteklių, ketvirtadienį žurnalistams sakė Indijos užsienio reikalų sekretorius Harshas Vardhanas Shringla.

Jungtinė Karalystė, Rusija, Jungtiniai Arabų Emyratai, Kataras, Australija ir kitos šalys, be kitų dalykų, pažadėjo atsiųsti beveik 550 deguonies gamybos aparatų, per 4 tūkst. deguonies koncentratorių, 10 tūkst. deguonies balionų, taip pat 17 kriogeninių talpyklų.

Pasak H. V. Shringlos, taip pat siunčiami šimtai tūkstančių dozių vaistų, reikalingų gydyti COVID-19, ir vakcinų gamybai reikalingos medžiagos.

Japonija tapo naujausia šalimi, pasiūliusia pagalbą Indijai. Penktadienį Tokijas pranešė, kad išsiųs šaliai 300 deguonies koncentratorių ir 300 dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatų.

„Japonija palaiko Indiją, mūsų draugę bei partnerę, jai grumiantis su COVID-19 pandemija, ir suteiks jai papildomos skubios pagalbos“, – nurodė Užsienio reikalų ministerija.

Kremavimui – benzinas

Indijoje nuo pandemijos pradžios nuo COVID-19 jau mirė daugiau kaip 200 tūkst. žmonių, iš jų per 45 tūkst. – balandžio mėnesį. Visgi mirties atvejų skaičiai per capita Indijoje yra gerokai mažesni nei daugelyje kitų šalių.

Brazilijoje, kurios gyventojų skaičius sudaro maždaug šeštadalį Indijos populiacijos, užregistruota daugiau kaip 400 tūkst. mirties nuo COVID-19 atvejų.

Daugelyje rajonų už Naujojo Delio ir Maharaštros, pagrindinių COVID-19 „karštųjų taškų“, ligoninėse nebėra laisvų lovų, o ligonių artimieji desperatiškai ieško vaistų ir deguonies balionų.

Dėl smarkiai išaugusio mirštamumo daugeliui krematoriumų stinga malkų. Vienam kremavimo laužui reikia nuo 300 iki 400 kg malkų.

Kai kurie krematoriumai vakariniame Sūrato mieste ėmė naudoti ne visai išdžiūvusias malkas ir žemės ūkio kultūrų atliekas. Ant kremavimo laužų pilamas benzinas, kad šlapios malkos įsidegtų.

Sūrato krematoriumo „Kurukshetra“ vadovas Kamleshas Sailoras sakė, kad įrenginėja keturias naujas aikšteles kremavimo laužams.

„Iki šiol turėjome aštuonias aikšteles kremavimo laužams ir penkias dujines kremavimo krosnis. Jos nepertraukiamai dirba visą parą“, – sakė jis.

Stringantis skiepijimas

Indijos vyriausybė nuo šeštadienio padarys vakcinas prieinamas visiems suaugusiesiems. Tai reiškia, kad galimybė pasiskiepyti atsiveria dar apie 600 mln. žmonių.

Tačiau kelios valstijos jau perspėjo neturinčios pakankamai vakcinų atsargų. Pastangoms išplėsti šią kampaniją taip pat trukdo biurokratų nesusikalbėjimas, neaiškumas dėl kainų ir vyriausybės skaitmeninės vakcinavimo platformos riktai.

Šalies finansų sostinė Mumbajus, vienas labiausiai naujausio sergamumo pliūpsnio paveiktų didžiųjų Indijos miestų, ketvirtadienį vakare pranešė stabdysiantis skiepijimą nuo penktadienio iki sekmadienio, nes neturima vakcinų atsargų.

Iki šiol buvo skiepijami tik kovos su COVID-19 priešakinės linijos darbuotojai, įskaitant medikus, vyresni kaip 45 metų žmonės, taip pat lėtinėmis ligomis sergantys asmenys. Indijoje vartojama „AstraZeneca“ vakcina ir bendrovės „Bharat Biotech“ šalyje sukurtas preparatas „Covaxin“.

Vis dėlto net ir ši riboto masto kampanija strigo.

Iki šiol panaudota tik apie 150 mln. vakcinos dozių – tai yra 1,3 mlrd. gyventojų turinčioje šalyje paskiepyta 11,5 proc. žmonių . Tik 25 mln. yra gavę abi reikiamas injekcijas.