„Įspėjame JAV, kad joms geriau laikytis atokiau nuo Krymo, nuo mūsų Juodosios jūros pakrantės. Jų pačių labui“, – pažymėjo S. Riabkovas.

Jo teigimu, siųsdama savo karo laivus į Juodąją jūrą, „JAV vykdo provokaciją“. „Amerikos karo laivams visiškai nėra ką veikti netoli mūsų krantų. Tai gryna provokacija, provokacija tiesiogine šio žodžio reikšme. Jie bando mūsų tvirtumą, erzina. Jiems nieko neišeis“, – nurodė viceministras.

S. Riabkovas pabrėžė, kad JAV karinio jūrų laivyno manevrai už tūkstančių kilometrų nuo bazavimosi vietų visais atvejais yra geopolitinė priemonė, ir įspėjo apie incidentų grėsmę.

„Regis, JAV viduje save laiko jūrų karaliais, panašiai kaip kadaise galvojo Didžioji Britanija. Visgi amerikiečiai turi suprasti, kad vienokių ar kitokių incidentų rizika yra labai didelė“, – sakė jis.

Be to, pareiškimus, kad Rusija turės sumokėti už Donbasą, viceministras pavadino nepriimtinais.

„Jie kalba apie didelę kainą, tačiau niekada jos neįvardija. Tai, ką jie iki šiol darė, mes, visų pirma, gerai išstudijavome, antra, prisitaikėme, trečia, nemanome, jog apskritai dera vartoti tokią terminologiją kaip „kaina, užmokestis“ ir t. t., kalbant apie konkrečius veiksmus. Mes tiesiog giname savo interesus, savo piliečių, rusakalbių gyventojų interesus. Juos ginsime ir ateityje“, – tvirtino diplomatas.

Svarbiausia, pabrėžė S. Riabkovas, kokias išvadas dėl susiklosčiusios situacijos daro Ukrainos valdžia ir jos „rėmėjai“, bet kol kas „palankios baigties nematyti“.

Maskva antradienį apkaltino JAV ir kitas NATO valstybes Ukrainą pavertus „parako statine“. Kaltinimas buvo išsakytas Vakarams pareiškus susirūpinimą dėl Rusijos sutelktų karių prie Ukrainos pasienio.

„JAV ir kitos NATO šalys tyčia verčia Ukrainą parako statine“, – sakė užsienio reikalų viceministras S. Riabkovas, o jo komentarą paskelbė Rusijos naujienų agentūros. Jo teigimu, esą Vakarų šalys padidino ginklų tiekimą į Ukrainą.

Pastarosiomis savaitėmis suintensyvėjo Ukrainos karinių pajėgų ir Maskvos remiamų separatistų susirėmimai Rytų Ukrainoje. Rusija netoli Ukrainos pasienio ėmė telkti karius ir taip sukėlė tarptautinės bendruomenės susirūpinimą dėl situacijos pablogėjimo daugiausiai rusiškai kalbančių žmonių apgyvendintame regione, kuris jau ilgus metus yra krečiamas karinio konflikto.

„Jei situacija pablogės, be abejo, padarysime viską, ką galime, kad užtikrintume mūsų piliečių saugumą, kad ir kur jie būtų“, – teigė S. Riabkovas.

„Tačiau visa atsakomybė už galimo konflikto paūmėjimo pasekmes teks Kijevui ir jo sąjungininkėms Vakaruose“, – tikino užsienio reikalų viceministras.

Antradienio vakarą netoli Majorsko kaimo, maždaug 35 km į šiaurę nuo separatistų bastiono Donecke, žuvo vienas Ukrainos karys, dar du buvo sužeisti, dronui numetus granatą ant Kijevo karių pozicijų, pranešė karinės pajėgos.

Antradienį Briuselyje lankosi Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba, ten jis susitiko su NATO generaliniu sekretoriumi.

D. Kuleba kiek vėliau antradienį turėtų susitikti ir su JAV valstybės sekretoriumi Antony Blinkenu.

Prieš susitikimus jis teigė norįs aptarti galimą Vakarų paramą Ukrainai.

„Jau dabar turime aptarti praktinę paramą, kurios Ukraina sulauktų didelio masto ginkluoto konflikto atveju“, – pirmadienio vakarą televizijos transliacijos metu sakė Ukrainos užsienio reikalų ministras.

NATO įspėja Rusiją dėl pajėgų telkimo prie Ukrainos sienos

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas antradienį įspėjo Maskvą nebetelkti savo pajėgų prie sienos su Ukraina ir išreiškė tvirtą Aljanso paramą Kijevui.

Spaudos konferencijoje su Ukrainos užsienio reikalų ministru Dmytro Kuleba J. Stoltenbergas sakė, kad „NATO palaiko Ukrainą“, ir pridūrė, kad Rusijos veiksmai yra „nepagrįsti, nepaaiškinami ir kelia didelį susirūpinimą“.

Dmytro Kuleba, Jensas Stoltenbergas

Pastaruoju metu dažniau pažeidinėjamas ugnies nutraukimo režimas Rytų Ukrainoje, kur 2014 metais, Rusijai aneksavus Ukrainos Krymo pusiasalį, kilo Maskvos remiamų separatistų ir Ukrainos pajėgų konfliktas.

J. Stoltenbergas dabartinį Rusijos kariuomenės telkimą pavadino didžiausiu nuo 2014 metų.

„Rusija prie Ukrainos sienų perkėlė tūkstančius kovai parengtų karių; tai didžiausias rusų karių sutelkimas nuo neteisėtos Krymo aneksijos 2014-aisiais. Pastarosiomis dienomis Rytų Ukrainoje žuvo keli ukrainiečių kariai“, – sakė jis.

D. Kuleba savo ruožtu pareiškė, kad Ukraina ir jos partnerės Vakaruose dabar yra geriau pasirengusios nei prieš septynerius metus.

„Jei Maskva imtųsi kokių nors neapgalvotų žingsnių ar pradėtų naują smurto spiralę, tai brangiai atsieitų visomis prasmėmis“, – sakė D. Kuleba.

J. Stoltenbergas Rusijos kariuomenės telkimą trečiadienį taip pat aptars su JAV valstybės sekretoriumi Antony Blinkenu.

„Rusija privalo nutraukti šį kariuomenės telkimą Ukrainoje ir aplink ją, sustabdyti savo provokacijas ir nedelsdama deeskaluoti [padėtį]", – pabrėžė NATO vadovas.