„Aš įsitikinęs, kad EVA (Europos vaistų agentūra – Delfi) ištirs „Sputnik V“ ir tinkamai ją įvertins. Tačiau galimas pritarimas toli gražu nereikštų, kad vakcinos pagamins pakankamą kiekį“, – interviu „Spiegel“ sakė Th. Bretonas.

Jo teigimu, kol pavyktų viską suderinti ir pradėti gamybą, praeitų keli mėnesiai.

„Turint omenyje mūsų tikslą – visus europiečius paskiepyti vasarą, – „Sputnik V“ atkeliautų paprasčiausiai per vėlai“, – mano jis.

EVA kovo pradžioje pradėjo „Sputnik V“ vertinimą. Tai tapo proceso, kuris gali atvesti iki šios vakcinos pritarimo visoje ES, pirmu žingsniu.

Prieš kelias savaites Th. Bretonas sakė, kad Europai neprireiks rusiškos vakcinos „Sputnik V“, nes „tam nėra būtinybės“.

Anot jo, ES jau pritarta kitoms keturioms vakcinoms, jų pakaks, kad būtų pasiektas visuomenės imunitetas. Komisaras pabrėžė, kad Rusija susidūrė su vakcinos „Sputnik V“ gamybos proceso problemomis, o šalies gyventojams sunku gauti prieigą prie vakcinos.

Iki tol jis vadino rusų vakciną gera, tik pabrėžė, kad būtina suderinti jos gamybą ES, o čia Rusijai veikiausiai prireiks pagalbos.

Delfi primena, kad neseniai „Sputnik V“ gamintojai įsivėlė į skandalą su Slovakija, kai šios šalies farmacijos priežiūros agentūra pareiškė, kad iš Rusijos gautos vakcinos nuo koronaviruso „Sputnik V“ sudėtis negali būti patvirtinta.

Maskva pareikalavo gražinti visas įsigytas preparato dozes.

„Vakcinos partijos, naudotos per priešklinikinius ir klinikinius tyrimus, apie kuriuos buvo paskelbta žurnale „The Lancet“, nepasižymi tomis pačiomis charakteristikomis ir savybėmis kaip Slovakijos importuotos vakcinos siuntos“, – sakoma Slovakijos vaistų kontrolės instituto (SUKL) pranešime.

„Vakcinas „Sputnik V“, naudojamas apie 40 šalių visame pasaulyje, sieja tik pavadinimas“, – sakoma SUKL ataskaitoje.

„Remiantis vien laboratoriniais tyrimais neįmanoma spręsti apie [Slovakijos gautų preparatų] veiksmingumą ir saugumą žmonėms“, – pridūrė institutas.

SUKL pabrėžė, kad vakcinos gamintojas neatsakė į kelias užklausas pateikti duomenų apie Slovakijos gautas pirmąsias 200 tūkst. dozių šio preparato sudėtį.

Medicinos žurnalas „The Lancet“ vasarį paskelbė straipsnį, kuriame daroma išvada, jog „Sputnik V“ veiksmingumas apsaugant nuo simptominės COVID-19 yra didesnis kaip 90 procentų. Ši studija sumažino nuogąstavimus dėl skaidrumo kuriant preparatą.

„Sputnik V“ sukūręs Rusijos valstybinis Gamalėjos institutas savo ruožtu ketvirtadienį pareiškė, kad abejonės vakcinos saugumu ir veiksmingumu neturi pagrindo.

„Visos „Sputnik V“ partijos yra tokios pačios kokybės; Gamalėjos institute vykdoma griežta jų kokybės kontrolė“, – sakoma šios įstaigos „Twitter“ žinutėje.

Gamintojas pareiškė, kad SUKL „pradėjo dezinformacijos kampaniją prieš „Sputnik V“ ir atmetė Slovakijos pareiškimus apie skirtingų vakcinos partijos sudėties neatitikimus kaip „melagienas“.

Institutas pridūrė, kad Rusijos tiesioginių investicijų fondas (RFPI), rėmęs „Sputnik“ sukūrimą, paprašė Slovakijos „gražinti vakciną dėl daugelio sutarties pažeidimų, kad ją būtų galima panaudoti kitose šalyse“.

„Sputnik V“ sulaukė prieštaringų vertinimų buvusio Rytų bloko šalyse – kai kurios jų, pavyzdžiui, Vengrija, laiko preparatą išsigelbėjimu, siekiant įveikti COVID-19 pandemiją, bet kiti teigia, kad ši vakcina visų pirma yra Kremliaus propagandos įrankis.

Vokietija ketvirtadienį savo ruožtu pareiškė pradėsianti derybas su Rusija dėl „Sputnik“ pirkimo nelaukdama EVA sprendimo ir koordinuotų Europos Sąjungos veiksmu šiuo klausimu.