Kovo pabaigoje Indijos nacionalinis ligų kontrolės centras (NCDC), Sveikatos ir šeimos gerovės ministerijos padalinys, pranešė, kad žmonių iš Maharaštros, Delio ir Pandžabo seilių mėginiuose aptikta nauja koronaviruso atmaina, praminta „dvigubos mutacijos“ atmaina. Tai įvyko mėnesio, per kurį visoje Indijoje šoktelėjo COVID-19 atvejų skaičius, pabaigoje. Daugeliui valstijų teko grįžti prie komendanto valandos, ribojimų ir kitų karantino priemonių, rašo aljazeera.com.

Sveikatos ir šeimos gerovės ministerijos teigimu, šios „dvigubos mutacijos“ atmainos atvejų nebuvo užfiksuota pakankamai, kad ją būtų galima kaltinti dėl bendro COVID-19 atvejų išaugimo visoje šalyje. Atvejų skaičius išaugo veikiau dėl didelių viešų susibūrimų, pavyzdžiui, vestuvių, taip pat atsidariusių kino teatrų ir sporto klubų bei gausių politinių renginių Vakarų Bengalijoje, kur netrukus bus surengti rinkimai.

Nepaisant to, tai nerimą kelianti atmaina, ji yra atidžiai stebima. 10 Indijos laboratorijų konsorciumo, pavadinto Indijos SARS-CoV-2 genomikos konsorciumu, atliktas genomo sekoskaitos tyrimas nustatė dvi reikšmingas naujosios atmainos mutacijas – iš čia ir kilo nelaimingasis „dvigubos mutacijos“ pavadinimas.

Pirmoji mutacija E484Q, panaši į E484K mutaciją, aptiktą Brazilijos ir Pietų Afrikos atmainose, gali pakeisti kai kurias koronaviruso smaigalio baltymo dalis. Smaigalio baltymai sudaro koronaviruso išorinio sluoksnio dalį, šią vietą virusas pasitelkia kontaktuodamas su žmogaus ląstelėmis: prie jų prisijungia, prasiskverbia į jas ir užkrečia. Vakcinos buvo sukurtos taip, kad gamintųsi antikūnai, nukreipti būtent į smaigalio baltymą. Nerimą kelia tai, kad jei mutacija pastebimai pakeičia smaigalio baltymo formą, antikūnai gali būti nebepajėgūs atpažinti ir veiksmingai neutralizuoti virusą. Mokslininkai tiria, ar taip gali nutikti E484Q mutacijos atveju.

Antroji atmainoje taip pat aptikta mutacija L452R, kaip manoma, yra atsakinga už protrūkius Kalifornijoje. Mokslininkai įsitikinę, kad ši mutacija didina smaigalio baltymo gebėjimą prisijungti prie žmogaus ląstelių, tokiu būdu didindama užkrečiamumą. Tyrimas taip pat parodė, jog ši mutacija gali padėti virusui išvengti neutralizuojančių antikūnų, kurie susidaro tiek po skiepo, tiek persirgus. Tiesa, tai vis dar yra tiriama.

Dėl šių dviejų mutacijų derinio viruso atmaina iš tiesų galėtų kelti didelį susirūpinimą, jei ji taptų dominuojančia atmaina Indijoje.

Visgi šiuo metu visos akys nukreiptos į britiškąją atmainą B117, pasižyminčią N501Y mutacija, dėl kuriuos užkrečiamumas yra 60 proc. didesnis. Indijoje ši atmaina yra dažnai nustatoma. Britiškoji atmaina aptikta 125 pasaulio šalyse ir šiuo metu yra dominuojanti atmaina Jungtinėje Karalystėje.

Indijos nacionalinis ligų kontrolės centras pranešė, kad iš 401 mėginio, išsiųsto iš Pandžabo genomo sekoskaitos tyrimui, 81 proc. mėginių aptikta Jungtinės Karalystės atmaina. Mokslininkų bendruomenė smarkiai nerimauja, jog ši atmaina gali ne tik tapti dominuojančia atmaina Indijoje, bet ir prisidėti prie augančio atvejų skaičiaus.