Sumaištis Mianmare tęsiasi nuo vasario 1-osios, kai kariškiai nuvertė ir suėmė civilinę lyderę Aung San Suu Kyi.

„Gauname pranešimus apie daugybę žuvusių, įskaitant vaikus, šimtus sužeistų 40-yje vietovių ir masinius areštus“, – sakoma JT žmogaus teisių komisarės biuro „Twitter“ žinutėje.

„Šis smurtas gilina perversmo neteisėtumą ir jo lyderių kaltumą“, – pridūrė biuras.

Biuro atstovė Ravina Shamdasani naujienų agentūrai AFP sakė: „Kol kas negalome nepriklausomai patvirtinti [gaunamų duomenų], bet gavome daug įtikinamų pranešimų iš daugelio vietų šalyje – iki šiol mažiausiai 40 atskirų vietovių – apie policijos ir kariuomenės dalinius, naudojančius prieš taikias demonstracijas mirtiną jėgą.“

„Iki šiol aukų skaičius, apie kurį buvo pranešta, svyruoja nuo 83 iki 91, taip pat šimtai buvo sužeisti. Turime keturis pranešimus apie nužudytus vaikus, įskaitant mažiausiai vieną mažametį“, – pridūrė ji.

Baigiantis kruviniausiai dienai nuo perversmo, padėtį šalyje stebinti autoritetinga grupė – Pagalbos politiniams kaliniams asociacija (AAPP) – patvirtino, kad iki „ankstyvos pavakarės šalyje žuvo 89 žmonės.

Šeštadienį ryte chunta demonstravo savo karinę galią, minint kasmetinę Ginkluotųjų pajėgų dieną. Be kita ko, sostinėje Neipide buvo surengtas didelis karinis paradas; jį stebėjo Kinijos ir Rusijos delegacijos.

Vėliau centriniams Mandalėjaus regione ir daugelyje kitų vietų prasiveržė smurtas, saugumo jėgoms pradėjus šaudyti į prodemokratinio judėjimo protestuotojus.

Šį smurtą griežtai pasmerkė JT pareigūnai ir Vakarų šalių vyriausybės. JAV ambasados Mianmare pranešime chunta, vadovaujama generolo Mino Aungo Hlaingo, kaltinama „beginklių civilių žudymu“.

Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretoriaus Dominico Raabo pranešime sakoma: „Šiandienos beginklių civilių, įskaitant vaikus, žudymai žymi naujas žemumas.“

Ginkluotųjų pajėgų dieną minimas pasipriešinimas japonų okupacijai per Antrąjį pasaulinį karą. Šia proga tradiciškai rengiami kariniai paradai, kuriuose dalyvauja tūkstančiai karių, taip pat demonstruojami tankai, raketos ir sraigtasparniai.

Per paradą Neipide sakydamas kalbą Minas Aungas Hlaingas dar kartą pagrasino perversmo priešininkų judėjimui, sakydamas, kad „terorizmas, galintis pakenkti valstybės ramybei ir saugumui“, yra nepriimtinas.