Žinia apie šį radinį pakurstė Briuselyje susirūpinimą, kad ši įmonė neskaidriai dalinasi informacija apie savo gamybos procesus, ir nuskambėjo tą pačią dieną, kai blokas sugriežtino savo eksporto kontrolės mechanizmą, tęsiantis ginčui su JK dėl preparatų tiekimo.

Tačiau „AstraZeneca“ patikino, jog Italijos centrinėje Ananjo komunoje esančioje gamykloje rastos 16 mln. dozių yra skirtos ES, o dar 13 mln. – Briuselio remiamai tarptautinei programai COVAX, parūpinančiai vakcinų neturtingoms šalims.

ES pareigūnai šių skaičių neužginčijo.

„Šiuo metu nėra jokių eksporto planų, išskyrus eksportą į COVAX šalis“, – pažymėjo vienas „AstraZeneca“ atstovas.

Europai rezervuotos dozės laukia patikrinimo prieš išsiuntimą ir turi būti pristatytos iki balandžio pabaigos.

Remiantis žiniasklaidos pranešimais, įmonė planavo gabenti vakcinas į Jungtinę Karalystę.

Europos sostines erzina faktas, kad JK įsikūrusi kompanija sugeba sklandžiai įgyvendinti savo įsipareigojimus Britanijai, bet laiku nepatiekė ES visų žadėtų partijų.

Tačiau vienas šaltinis britų vyriausybėje paneigė, jog planuojama kiek nors Ananjyje pagamintų dozių išsiųsti į Britaniją, o vienas italų vyriausybės pareigūnas pareiškė, kad jos tikriausiai yra skirtos Belgijai – vakcinų gamybos ir platinimo centrui.

Italijos gamykloje atliekamas „užpildymas ir užbaigimas“ – kitur pagamintų vakcinų supilstymo į buteliukus ir tinkamo jų pakavimo procesas.

„Įtarėme, kad „AstraZeneca“ turi didesnius gamybos pajėgumus Europoje, negu buvo deklaruota“, – naujienų agentūrai AFP sakė vienas Europos pareigūnas, pažymėjęs, kad vidaus rinkos eurokomisaras Thierry Bretonas (Tjeri Bretonas) prašė Italijos atlikti tyrimą.

Pareigūnas pridūrė, jog Bendrija dabar tikrins, kur ketinama pristatyti vakcinas, taip pat, ar šie preparatai buvo pagaminti Europos vaistų agentūros (EVA) aprobuotose gamyklose.

Anksčiau trečiadienį blokas paskelbė apie vakcinų nuo COVID-19 eksporto taisyklių sugriežtinimą, nustatęs abipusiškumo ir proporcingumo principus.

ES pareigūnai pabrėžė, kad nauja sistema nėra „vakcinų eksporto draudimas“ ir ji nėra nukreipta prieš kurią nors konkrečią valstybę, nors ir priminė, jog „AstraZeneca“ neįgyvendino visų savo įsipareigojimų dėl preparatų tiekimo Europai.