Nors Maskva giriasi puikiais vakcinos, kurią jau patvirtino daugiau nei penkiasdešimt valstybių visame pasaulyje, pardavimais, ekspertai viešai abejoja Rusijos pajėgumu pagaminti pakankamai vakcinos šalies žmonėms paskiepyti.

Šiuo metu visame Leningrado regione tėra 975 „Sputnik V“ dozės, vakar pirma arba antra doze paskiepyti vos 282 žmonės, skelbia 47news.ru naujienų portalas, remdamasis regiono sveikatos apsaugos pareigūnais.

Kiek anksčiau regione, kur gyvena 2 mln. žmonių, per dieną būdavo paskiepijami trys tūkstančiai rusų. Iš viso Leningrade paskiepyti 61 tūkst. 572 žmonės, iš jų pusė gavo abi dozes.

Vietos sveikatos ministerija žurnalistams nepatvirtino, kada regionas gaus vakcinų papildymą.

Po pranešimų apie vakcinų stygių Sankt Peterburge praeitą savaitę pareigūnai pažadėjo paklausos klausimą išspręsti. Penktadienį miestą pasiekė 15 tūkst. 300 „Sputnik V“ dozių – tai buvo pirmoji siunta nuo vasario.

Remiantis dabartiniu vakcinavimo tempu, tiek vakcinų užtenka 6-7 dienoms. Šiuo metu dirba tik 90 iš 129 vakcinavimo centrų, penktadienį informavo Fontanka.ru.

Europos vaistų agentūros (EVA) ekspertai kitą mėnesį turi nuvykti į Rusiją patikrinti šios šalies sukurtos vakcinos nuo COVID-19 „Sputnik V“ klinikinių bandymų, pirmadienį paskelbė šalies sveikatos apsaugos ministras Michailas Muraška.

„Balandžio 10-ąją EVA ekspertų grupė atvyksta susipažinti [ir] patikrinti mūsų šalyje vykdytų klinikinių bandymų“, – per televizijos transliuotą pasitarimą dėl vakcinų gamybos, kuriam pirmininkavo prezidentas Vladimiras Putinas, sakė M. Muraška.

Sausio 29 dieną Rusija kreipėsi į EVA su prašymu įregistruoti „Sputnik V“ Europos Sąjungoje.

Šį mėnesį Amsterdame įsikūrusi EVA pradėjo „Sputnik V“ tęstinę peržiūrą – tai yra svarbus žingsnis norint patvirtinti šį pirmą ne Vakarų valstybėje sukurtą preparatą vartojimui 27 valstybių bloko teritorijoje.

M. Muraška pažymėjo, kad jau gaunami duomenys apie „Sputnik V“ veiksmingumą ir toleravimą. „Pavyzdžiui, iš Argentinos jau gautos pakankamai detalios ataskaitos“, – sakė jis.

Šiuo metu vakciną „Sputnik V“ leista ekstremaliomis sąlygomis naudoti 55 šalyse.

„Sputnik V“ buvo įregistruota pernai rugpjūtį, neprasidėjus plataus masto klinikiniams bandymams, todėl daugeliui ekspertų kilo abejonių dėl preparato patikimumo.

Kremlius: V. Putinas bus paskiepytas privačiai

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas antradienį vakare bus privačiai paskiepytas nuo COVID-19, pranešė Kremlius.

Tris vakcinas sukūrusiai šaliai stengiantis paskatinti vangokai vykstančią skiepijimo kampaniją, V. Putinas pirmadienį paskelbė, kad pasiskiepys.

Tarp pasaulio lyderių, jau pasiskiepijusių nuo COVID-19, yra JAV prezidentas Joe Bidenas, popiežius Pranciškus ir britų karalienė Elizabeth II. Daugelis lyderių tai padarė viešai: J. Bideno paskiepijimą „Pfizer“ ir „BioNTech“ vakcina parodė televizija, o Ukrainos prezidentas Volodomyras Zelenskis dėl skiepo net nusivilko marškinius.

Tačiau kitaip nei kiti lyderiai, V. Putinas pasiskiepys už uždarų durų.

Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas sakė, kad 68 metų prezidentas, kuris per du savo dešimtmečius valdžioje niekada nevengdavo žiniasklaidos, nenori skiepytis filmuojamas.

„Mes to neparodysime, turėsite kliautis mūsų žodžiu, – žurnalistams sakė D. Peskovas. – Jei kalbame apie skiepijimąsi priešais kameras, jam tai nepatinka.“

Pasak D. Peskovo, prezidentas bus paskiepytas kuria nors viena iš trijų rusiškų vakcinų, bet kuri konkrečiai tai bus vakcina, „tyčia“ nenurodoma.

„Visos trys rusiškos vakcinos įrodė savo veiksmingumą ir patikimumą“, – sakė D. Peskovas.

Rusijoje buvo sukurtos vakcinos „Sputnik V“, „EpiVacCorona“ ir „CoviVac“, bet didžiausio dėmesio sulaukia „Sputnik V“, pavadina pagal pirmąjį, Sovietų Sąjungos paleistą dirbtinį Žemės palydovą.

Rusijos vakcinavimo kampanija vyksta lėčiau nei daugelyje šalių, bet D. Peskovas sakė, kad V. Putinui nereikia raginti rusų viešu pasiskiepijimu.

„Prezidentas ir taip daug daro reklamuodamas vakcinas“, – pridūrė D. Peskovas.

Kol kas dviem skiepų dozėmis Rusijoje paskiepyta tik maždaug 4 mln. iš 144 mln. gyventojų. Dar du milijonai yra gavę pirmąją skiepų dozę.

Daug kas Rusijoje vakcinas vertina skeptiškai. Neseniai atlikta visuomenės apklausa parodė, jog skiepytis nori mažiau nei trečdalis rusų, o beveik du trečdaliai respondentų sakė manantys, kad koronavirusas yra žmogaus sukurtas biologinis ginklas.

Rusija yra tarp šalių, labiausiai nukentėjusių nuo COVID-19, ir jau užregistravo per 4,4 mln. užsikrėtimo atvejų, įskaitant daugiau kaip 95 tūkst. mirties atvejų.