„Ketinau jiems papasakoti apie situaciją Sergejevo kaime, kur žiemą nekursavo autobusas, nes kelias buvo pernelyg pavojingas, – „Laisvosios Europos radijui / Laisvės radijui“ sakė jis. – Kaip kartu su vietos gyventojais visiškai teisėtais veiksmais kelią suremontavome ir atkūrėme šią transporto jungtį.“

Deja, bet M. Koviazinas, kaip ir beveik 200 kitų salėje, kur prasidėjo renginys, buvusių žmonių, atvykusių iš 56 šalies regionų, buvo sulaikytas Maskvos policininkų ir įgrūstas į mikroautobusą. Vyras keletą valandų prasėdėjo greta garsaus opozicijos lyderio Iljos Jašino, kuris buvo artimas nužudyto opozicijos lyderio Boriso Nemcovo bendražygis, ir iš pirmų lūpų sužinojo aktualiausią informaciją apie politinę situaciją Vladimiro Putino valdomoje Rusijoje.

Kaip ir kiti forumo dalyviai, M. Koviazinas buvo apkaltintas dalyvavimu renginyje, kurį surengė Rusijoje „nepageidaujama“ ir uždrausta organizacija. Minėtoji organizacija – Londone įsikūręs fondas „Atviroji Rusija“, kurį finansuoja ilgus metus už grotų praleidęs buvęs naftos magnatas Michailas Chodorkovskis, vėliau tapęs V. Putino kritiku.

Jeigu administracinį ieškinį patenkins teismas, renginio dalyviams, kurie buvo paleisti maždaug po 15 val. nuo sulaikymo, gresia nuo 5 tūkst. iki 15 tūkst. rublių bauda (apie 57,50–172,50 eurų). Sulaikius visus dalyvius, forumas buvo atšauktas.

Šiurkštūs ir perdėti

Kaip ir daugelis kovo 13-ąją sulaikytų žmonių, M. Koviazinas policijos reidą sieja su rinkimais į Valstybės Dūmą, Rusijos parlamento žemuosius rūmus, kurie įvyks rugsėjo 19 d. Remiantis nepriklausomo Levados centro atliktos apklausos duomenimis, paviešintais kovo 11 d., valdančiąją partiją „Vieningoji Rusija“, leidžiančią V. Putino vyriausybei faktiškai išlaikyti valdžios monopolį šalyje, palaiko vos 27 proc. respondentų.

„Manau, kad tokių šiurkščių ir perdėtų veiksmų valdžią privertė imtis baimė, – pareiškė M. Koviazinas. – Visa tai vyksta ruošiantis naujam rinkimų sezonui. Valdžia bijo pokyčių, todėl stengiasi užgniaužti bet kokias nepriklausomybės apraiškas.“

Tarp sulaikytųjų atsidūrusi savivaldos deputatė iš Tomsko Ksenija Fadejeva pritaria M. Koviazinui ir griežtąsias priemones tiesiogiai susiejo su „Vieningosios Rusijos“ reitingų smukimu.

„Jie puikiai supranta, kaip šį rudenį atrodys rinkimai, – sakė ji. – Ateis nepriklausomų kandidatų, ir jiems reikės uždrausti registruotis dėl įvairiausių priežasčių, nes, neduok Dieve, gali ir laimėti. Manau, kad dabar valdžia labai nervinasi.“

Kirilas Prokorovas yra aktyvistas iš Karelijos. 2018-aisiais jis pralaimėjo rinkimuose į Petrozavodsko miesto tarybą, tačiau į Maskvoje suorganizuotą forumą buvo pakviestas kaip potencialus būsimas kandidatas.

K. Prokorovas nurodė „Laisvosios Europos radijui / Laisvės radijui“, kad policijos reidas galėjo būti surengtas norint pasiųsti žinutę tokiems žmonėms, kaip jis.

„Viskas buvo kruopščiai suplanuota, – sakė jis. – Organizatoriams nebuvo liepta anksčiau atšaukti renginį. Pareigūnai palaukė, kol forumas prasidės, kol visi susirinks, kad galėtų visus sulaikyti.“

„Man susidarė įspūdis, kad buvo siekiama žiniasklaidos dėmesio, – pridūrė aktyvistas. – Buvo norima padaryti spaudimą aktyviems ir potencialiems kandidatams, kad jie pagalvotų apie savo ateitį šioje šalyje, kad suprastų, jog viskas kontroliuojama.“

Rusijoje veikiančios organizacijos „Atviroji Rusija“, nebeturinčios jokių teisinių sąsajų su Londone įsikūrusiu to paties pavadinimo fondu, organizavusiu forumą Maskvoje, vykdomasis direktorius Andrejus Pivovarovas policijos reidą pavadino „parodomuoju jėgos panaudojimu“.

„Jų tikslas buvo viešai parodyti savo galią, – sakė jis. – Šiais metais įvyks rinkimai, o valdžios populiarumas yra žemas. Dauguma į forumą atvykusių žmonių yra savivaldybių ir regionų deputatai, planuojantys dalyvauti rinkimuose.“

Politika policijos mikroautobusuose

Prie renginio organizavimo taip pat prisidėjusio judėjimo „Susivieniję demokratai“ koordinatorė Anastasija Burakova sakė, kad forumo tikslas – suburti panašiai mąstančius žmones iš visos šalies, „kad jie galėtų kurti horizontaliuosius ryšius bei dalytis idėjomis ir potyriais“.

Šiuo atžvilgiu policijos reidas, ko gero, davė priešingą rezultatą, pastebėjo K. Prokorovas: „Policijos mikroautobuse pavyko užmegzti naujų ryšių. Išsamiai pasikalbėjau su deputatais iš daugelio miestų. Sužinojau, kaip jie rengia rinkimų kampanijas. Dabar turiu visų asmenų, su kuriais praleidau tas šešias valandas, kontaktinę informaciją. Savo tikslą pasiekiau.“

Aplinkos apsaugos aktyvisto ir savivaldos deputato iš Syktyvkaro miesto, esančio Komijos respublikoje, Viktoro Višneveckio potyriai buvo panašūs: „Forume planavau pasikalbėti su kitais aplinkos apsaugos aktyvistais ir išsiaiškinti, kad vyksta jų regionuose. Galiausiai taip ir padariau, tik ne konferencijų salėje, bet policijos mikroautobuse, o vėliau ir policijos nuovadoje.“

„Dabar net edukaciniai renginiai ir apsikeitimai nuomonėmis yra nelegalūs, – pridūrė jis. – Nebegalime susitikti viešai, o kadangi dėl to nieko negalime padaryti, turėsime pakeisti formatą. Vienas iš galimų variantų yra interneto erdvė. Kitas – uždaresni ir mažiau oficialūs susitikimai. Žinoma, opoziciškai nusistatę žmonės negali nustoti keistis nuomonėmis. Tiesiog reikia rasti naujų būdų.“

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1064)