J. Bidenas atsakė į „ABC News“ žurnalisto klausimą, ar laiko V. Putiną žudiku. Interviu su Amerikos lyderiu fragmentų galima rasti televizijos kanalo interneto svetainėje.

Žurnalistas paklausė J. Bideno: „Pažįstate Vladimirą Putiną. Ar manote, kad jis yra žudikas?“

„Hmm, taip“, – atsakė JAV prezidentas.

J. Bidenas taip pat pridūrė, kad V. Putinas „sumokės“ už kišimąsi į JAV rinkimus. Apie tai jis sako Rusijos prezidentą įspėjęs dar sausio mėnesį.

„Mes ilgai kalbėjomės... Aš jį neblogai pažįstu. Mūsų dialogas prasidėjo nuo mano žodžių: aš pažįstu jus, jūs pažįstate mane. Jeigu aš tiksliai sužinosiu, kad taip nutiko, ruoškitės“, – nurodė JAV lyderis.

Toks pareiškimas sudaro ryškų kontrastą ankstesnio amerikiečių lyderio Donaldo Trumpo atkakliam nenorui pasakyti ką nors neigiama apie rusų prezidentą.

J. Bidenas pareiškė kalbėjęsis su V. Putinu sausį, kuomet pradėjo eiti JAV prezidentas pareigas.

Jis nepatikslino, ar turėjo omenyje įtarimus, kad Rusija kišosi į JAV rinkimus, ar kitą elgesį, kuriam Vašingtonas nepritaria – pavyzdžiui, rusų opozicionieriaus Aleksejaus Navalno apnuodijimą ir įkalinimą.

Visgi Amerikos prezidentas neatmetė tolesnio bendradarbiavimo su Rusija įvairiose srityse galimybės ir pateikė pavyzdį – JAV ir Rusijos pasirašytą nusiginklavimo sutartį, kurios galiojimas buvo pratęstas penkeriems metams.

Rusija piktai sureagavo į J. Bideno komentarus, kad V. Putinas yra žudikas.

„Bidenas savo pareiškimu įžeidė mūsų šalies piliečius“, – susirašinėjimo platformoje „Telegram“ paskelbė parlamento žemųjų rūmų vadovas Viačeslavas Volodinas, pridūręs, kad žodinės atakos prieš V. Putiną tolygios „visos mūsų šalies užsipuolimui“.

Joe Bidenas
Foto: ScanpixRusija taikėsi į JAV 2020 metų rinkimus

Antradienį JAV Krašto saugumo ir Teisingumo departamentai paskelbė, kad Rusija per JAV 2020 metų rinkimus taikėsi į rinkimų infrastruktūrą.

„Rusijos ir Irano plataus masto kampanijos prieš įvairius svarbius infrastruktūros sektorius tikrai sukėlė pavojų kelių tinklų, tvarkiusių kai kurias rinkimų funkcijas, saugumui“, – sakoma bendrame šių vyriausybės agentūrų pareiškime.

„Tačiau jos iš esmės nepaveikė duomenų apie rinkėjus, galimybių balsuoti, balsų sutraukimo į lenteles ar savalaikio rinkimų rezultatų siuntimo“, – pažymima pareiškime.

Su Rusijos, Irano ir Kinijos vyriausybėmis susiję veikėjai taip pat „iš esmės paveikė“ tinklų, susijusių su Amerikos politinėmis organizacijomis, kandidatais ir rinkimų kampanijomis, saugumą, nurodo agentūros.

„Keli tokie veikėjai surinko bent kažkiek informacijos, kurią galėjo paskelbti per operacijas įtakai daryti, bet galiausiai nematėme jokios tokios paskleistos, pakeistos ar sunaikintos medžiagos“, – sakoma pranešime.

Kaip teigiama, „nėra įrodymų, kad koks nors su užsienio vyriausybe susijęs veikėjas sutrukdė balsuoti, pakeitė balsus ar panaikino galimybę suskaičiuoti balsus arba perduoti rinkimų rezultatus“.

Konkrečiai departamentai paneigė buvusio prezidento Donaldo Trumpo kampanijos teisininkų skleistą sąmokslo teoriją, kad viena balsų sutraukimo į lenteles kompanija buvo susijusi su Venesuela ir manipuliavo rinkimų rezultatais jo oponento J. Bideno naudai.

Ataskaitoje sakoma, jog šie vieši pareiškimai buvo ištirti, „nustatyta, kad jie nėra patikimi“.

Ataskaitos autoriai nurodė, kad aiškinosi tik užsienio vyriausybių veiklos poveikį rinkimų infrastruktūros saugumui ir sąžiningumui.

„Nebuvo nagrinėtas užsienio vyriausybių veiklos poveikis visuomenės įsivaizdavimui ar kokių nors rinkėjų elgesiui, taip pat nenagrinėtas nevalstybinių užsienio veikėjų, tokių kaip kibernetiniai nusikaltėliai, poveikis“, – rašoma pranešime.

Demokratų senatorius, Senato Žvalgybos komiteto pirmininkas Markas Warneris sakė, kad ši ataskaita „akcentuoja tebesitęsiančias ir nepaliaujamas mūsų priešininkų pastangas paveikti mūsų rinkimus“.

„Ypač Rusija dėjo dideles pastangas rinkimų rezultatams paveikti, ne tik 2020-aisiais, bet, kaip visi prisimename, ir 2016-aisiais“, – sakė jis.

„Užsienio veikėjų, bandančių paveikti Amerikos rinkėjus, problema nedings ir, atsižvelgiant į dabartinius partinius nesutarimus šioje šalyje, gali rasti palankią dirvą augti ateityje“, – įspėjo senatorius.