Atskirai išskridę abu JAV kabineto nariai per pirmąjį savo kelionės etapą susitiks Japonijoje, kur susės derybų su savo kolegomis, taip pat su ministru pirmininku Joshihide Suga.

Paskui A. Blinkenas ir L. Austinas nuvyks į Pietų Korėją, bet prieš tai Pentagono vadovas atskirai apsilankys Indijoje, o amerikiečių diplomatijos vadovas – sugrįš į Jungtines Valstijas derybų su kinų pareigūnais.

Prezidento Joe Bideno komanda sąmoningai susilaikė nuo virtinės tarptautinių kelionių, kuriomis kadenciją tradiciškai pradeda nauja JAV administracija, mėgindama parodyti gerą pavyzdį – mažiau keliauti pasauliui grumiantis su COVID-19 pandemija.

Dabartinė vyriausybė Vašingtone taip pat leido aiškiai suprasti norinti perkrauti santykius su likusiu pasauliu, ypač su tradiciniais sąjungininkais, po audringos J. Bideno pirmtako Donaldo Trumpo eros.

Pirmadienį laikraštyje „Washington Post“ paskelbtoje nuomonės skiltyje L. Austinas ir A. Blinkenas pabrėžė norintys „atgaivinti mūsų ryšius su draugais ir partneriais“.

Vizito metu taip pat bus siekiama suformuoti vieningą požiūrį į Kinijos keliamus iššūkius.

„Mūsų bendros jėgos daro mus stipresnius, kai turime duoti atkirtį Kinijos agresijai ir grasinimams“, – parašė aukšto rango amerikiečių pareigūnai.

„Kartu patrauksime Kiniją atsakomybėn, jai pažeidžiant žmogaus teises Sindziange ir Tibete, sistemingai ardant Honkongo autonomiją, pakertant demokratiją Taivane arba reiškiant tarptautinę teisę pažeidžiančias pretenzijas Pietų Kinijos jūroje“, – pridūrė jie.

„Jei nesielgsime ryžtingai ir nevadovausime, tai darys Pekinas“, – perspėjo A. Blinkenas ir L. Austinas.

Derybos su kinų pareigūnais

Prieš išvykdamas į regioną Havajuose kalbėjęs L. Austinas pabrėžė, kad jis su A. Blinkenu „klausysis ir mokysis“.

Gynybos sekretorius taip pat pareiškė, kad Vašingtonas siekia sustiprinti JAV karinius pajėgumus drauge su sąjungininkais.

„Mūsų tikslas yra įsitikinti, kad turime pajėgumų ir operatyvinių planų,.. kad galėtume ryžtingai atgrasyti Kiniją ar kitas [šalis], norinčias mesti iššūkį JAV“, – pažymėjo L. Austinas.

Vienas aukšto rango JAV gynybos pareigūnas žurnalistams sakė, kad diskusijos su Japonijos pareigūnais apims derybas dėl „Kinijos vaidmens regione, Kinijos elgesio regione“.

Taip pat žadama kalbėtis apie padidėjusį Pekino buvimą vandenyse aplink ginčijamas Senkaku salas – Tokijo administruojamą negyvenamą teritoriją, į kurią pretenzijas reiškia Kinija.

„Tai svarbi pokalbio dalis, nes su Japonija esame įsipareigoję pagal sutartį“, – sakė tas pareigūnas, turėdamas omenyje JAV gynybos įsipareigojimus Japonijai pagal bendrą saugumo sutartį.

„Tai jautri mūsų laukiančio pokalbio dalis“, – pridūrė jis.

Abu sekretoriai išvyko į Aziją po beprecedenčio vadinamojo „Quad“ aljanso, neformaliai vienijančio atsvara Pekino augančiai įtakai laikomas Jungtines Valstijas, Japoniją, Indiją ir Australiją, viršūnių susitikimo.

A. Blinkeno renginiai Tokijuje ir Seule bus didele dalimi virtualūs: jų metu valstybės sekretorius vaizdo ryšiu kreipsis į japonų verslo lyderius ir žurnalistus. Vis tik jo derybos su vyriausybės atstovais vyks asmeniškai.

Seule jis konsultuos sąjungininkus dėl J. Bideno politikos Pchenjano atžvilgiu peržiūros, pradėtos po D. Trumpo susitikimų su Šiaurės Korėjos lyderiu Kim Jong Unu.

Pentagonas pranešė, kad L. Austinas Delyje susitiks su gynybos ministru Rajnathu Singhu ir sieks gilinti partnerystę su Indija, kurios santykiai su Kinija pašlijo po pernai įvykusio kruvino susirėmimo Himalajuose.

J. Blinkenas sugrįš iš Seulo į JAV, kur per susitikimą Ankoridže kartu su J. Bideno patarėju nacionalinio saugumo klausimais Jake'u Sullivanu derėsis su kolegomis kinais.

A. Blinkenas praėjusią savaitę pažadėjo „labai atvirai išsakyti didelį susirūpinimą, susijusį su Pekino veiksmais ir elgesiu“.

Bet koks dialogas ateityje „tikrai turės būti pagrįstas prielaida, kad matome apčiuopiamą pažangą ir apčiuopiamų rezultatų mums rūpimais su Kinija susijusiais klausimais“, JAV Atstovų Rūmų Užsienio reikalų komitetui sakė diplomatijos vadovas.