Bakingamo rūmai ištikti krizės, kurią kai kurie stebėtojai įvardija didžiausia nuo princesės Dianos ir princo Čarlzo skyrybų ar netgi nuo 1936 metų abdikacijos.

Interviu atgarsiai jau nuvilnijo ne tik iki Dauningo gatvės Londone, bet ir iki Baltųjų rūmų Vašingtone.

Baltieji rūmai gyrė Meghan Markle „drąsą“ kalbant apie savo psichinės sveikatos problemas.

Joe Bideno Baltųjų rūmų spaudos sekretorė Jen Psaki pakomentavo Meghan ir Harry interviu, kurį jie davė Oprah Winfrey, kai buvo apie jį paklausta per savo kasdienę spaudos konferenciją.

Sekmadienio vakarą per dvi valandas trukusį interviu Meghan atskleidė, kad gyvenant su karališkąja šeima, jai teko kovoti su mintimis apie savižudybę.

Karalienė Elžbieta II, princas Čarlzas
Foto: Sipa / Scanpix

„Kiekvienam žmogui, sugebėjusiam prabilti apie savo asmeninę kovą su psichinės sveikatos bėdomis, reikia drąsos“, – teigė J. Psaki.


„Tą patį tikrai mano ir prezidentas. Jis yra daug kalbėjęs apie tai, kaip svarbu investuoti į šias sritis, ir jie yra tam įsipareigoję“, – sakė ji.

J. Psaki pridūrė, kad J. Bideno administracija plačiau nekomentuos „privačių piliečių, pasakojančių savo istorijas ir kalbančių apie savo bėdas“, gyvenimo.

„Mes su Didžiosios Britanijos žmonėmis palaikome stiprius ir patvarius ryšius ir bendradarbiaujame su Jungtinės Karalystės vyriausybe dėl virtinės klausimų, ir tai tęsis toliau“, – pridūrė ji.

Buvusi JAV valstybės sekretorė, demokratė Hillary Clinton po interviu pasiūlė paramą M. Markle.

„Buvo sunku žiūrėti“, – „Washington Post“ sakė H. Clinton. Ji prisiminė, kad buvo susitikusi ne tik su šia pora, bet ir su princo Harry motina princese Diana.

Tai, kad M. Markle nebuvo tinkamai priimta į karališkąją šeimą, H. Clinton pavadino širdį draskančiu faktu.

Pasklidus įtarimams, jog iš neįvardyto karališkosios šeimos nario išsprūdo rasistiniai pasisakymai, britų ministras pirmininkas Borisas Johnsonas išsisuko nuo konkrečių komentarų. Jis kalbėjo jaučiantis „didžiausią susižavėjimą“ karaliene Elžbieta II.


Tačiau Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas atsisakė tiesiogiai komentuoti sensacingus Meghan Markle, Sasekso grafienės, pareiškimus, rašo „Politico“.

Pirmadienį per spaudos konferenciją Dauning Stryte paklaustas apie šiuos pasisakymus, B. Johnsonas atsakė: „Geriausia, ką galiu pasakyti, yra tai, kad visuomet jaučiu didžiausią susižavėjimą karaliene ir tuo vienijančiu vaidmeniu, kurį ji atlieka mūsų šalyje ir visoje Sandraugoje. Kalbant apie visa kita, visus reikalus, susijusius su karališkąja šeima, aš jau ilgą laiką nekomentuoju jokių karališkosios šeimos reikalų ir neketinu to atsisakyti ir šiandien“.

Princas Harry, Meghan Markle

Dar kartą prispaustas šiuo klausimu, jis pridūrė: „Kalbant apie karališkosios šeimos reikalus, ministrui pirmininkui yra teisingiausia nieko nesakyti. Būtent nieko nesakyti ketinu ir šiandien“.

Opozicinės Leiboristų partijos lyderis Keiras Starmeris teigė, kad šiame interviu iškeltas problemas „reikėtų vertinti rimtai“, bet buvo „tikrai liūdna matyti karališkąją šeimą, atsidūrusią tokiame sąmyšyje“. Jis pažymėjo, kad rasizmas Didžiojoje Britanijoje yra didesnė problema, negu vien tik karališkoji šeima. Vaikų ministrė Vicky Ford pabrėžė, kad „rasizmui nėra vietos mūsų visuomenėje“.

„Tai primena, kad XXI amžiaus Britanijoje rasizmą patiria pernelyg daug žmonių. Mes turime į tai žiūrėti labai, labai rimtai“, - anksčiau pirmadienį per vieną vizitą mokykloje sakė K. Starmeris.

Jungtinės Karalystės parlamento narė leiboristė Diane Abbott teigė galinti vardinti „istoriją po istorijos, kai su Meghan buvo elgiamasi visiškai kitaip nei su baltaodžiais karališkosios šeimos nariais“.

Tuo metu Užsienio ir plėtros ministro pavaduotojas Zacas Goldsmithas socialiniame tinkle „Twitter“ pareiškė: „Harry sprogdina savo šeimą. Ko Meghan užsimano, tą Meghan ir gauna“.

Šešėlinė švietimo sekretorė Kate Green „Sky News“ sakė, kad šios poros pareiškimai buvo „tikrai pribloškiantys bei šokiruojantys“, ir paragino karališkuosius rūmus ištirti bet kokius rasistinius pasisakymus.

Dar keletas žinomų žmonių komentarų:

Didžiosios Britanijos respublikonų sąjunga: „Mes dar prieš metus, kai Harry ir Meghan pasitraukė iš šeimos, sakėme, kad šis dešimtmetis karališkajai šeimai bus nepalankus. Harry ir Meghan interviu šiai šeimai buvo žeminantis – kaip tik tuo metu, kai sparčiai artėja sosto perdavimas karaliui Charlesui“.

Pamokslininkė Bernice King, jauniausia Martino Lutherio Kingo – 7-ojo dešimtmečio judėjimo už pilietines teises lyderio – duktė: „Karališkasis statusas negali būti širma, už kurios slepiasi destrukcija ir rasizmo siaubas“.

Teniso žvaigždė ir Meghan Markle draugė Serena Williams: „Institutai, įsitvirtinę rasizmo ir seksizmo pagrindu, kaip ir žiniasklaida, įprato žeminti ir demonizuoti moteris, ypač ne baltaodes... Norėčiau, kad Meghan duktė ir mano duktė augtų visuomenėje, grįstoje pagarba“.

Televizijos NBC laidų vedėja Kasie Hunt: „Princas Harry apie tai užsiminė, ir taip, taip buvo – jo santuoka su Meghan buvo unikali galimybė atvesti monarchiją į XXI amžių, priimti naują šeimos tipą, kurį galėtų sveikinti ir mylėti šiuolaikinis pasaulis. Jie (karališkoji šeima – aut. past.) ne tik kad nesugebėjo to padaryti. Jie ant viso šito nusispjovė“.

Populiarus britų televizijos laidų vedėjas Pierce`as Morganas: „Šis interviu yra absoliučiai gėdinga karalienės ir karališkosios šeimos išdavystė. Iš Meghan Markle tikėjausi visos šios destruktyvios ir egoistiškos nesąmonės. Tačiau Harry turėtų būti gėda, kad jis leido jai žeminti savo šeimą ir monarchiją“.

Didžiosios Britanijos savaitraščio „The Spectator“ apžvalgininkė Joanna Williams: „Jie pageidavo privataus gyvenimo, bet duoda dviejų valandų interviu daugiausia žiūrovų pritraukiančiu metu. Jie troško būti karališkosios šeimos dalimi – bet be formaliosios pusės. Jie norėjo turėti titulus ir praktikuoti atitinkamą gyvenimo būdą, bet mėgautis visiška laisve“.

Televizijos kanalo CBS apžvalgininkė Tina Brown: „Visoje šioje istorijoje labai juntamas Dianos aidas“.

Šis interviu, ypač poros teiginiai apie rasizmą, išprovokavo audringą reakciją abiejose Atlanto pusėse.

Princas Harry, Meghan Markle
Foto: Zuma Press / Scanpix

Pats Harry anksčiau yra sulaukęs kaltinimų dėl rasistinio įžeidimo buvusiam karo tarnybos kolegai ir buvo nufotografuotas viename karnavalo vakarėlyje vilkintis nacių uniformą.

Jis sakė, kad Meghan paskatino jį spręsti šią problemą.

Monarchijos priešininkų grupė „Respublika“ (Republic) pareiškė, kad interviu metu atskleisti faktai rodo, jog ši institucija „išgyvena rimčiausią krizę nuo 1936 metų abdikacijos“, turėdama galvoje Eduardo VIII sprendimą atsisakyti sosto, kad galėtų vesti išsiskyrusią amerikietę.

Skambant politikų raginimams atlikti nuodugnų tyrimą, ministras pirmininkas B. Johnsonas, kurio paties pažiūros jam dirbant laikraščio skiltininku laikytos rasistinėmis, atsisakė pateikti komentarą.

JK laikraščių antradienio numeriuose rašoma apie suirutę karališkojoje šeimoje, supurtytoje šokiruojančio interviu.


Bakingamo rūmai kol kas jokio oficialaus pareiškimo apie minėtą interviu nepaskelbė.

Meghan pelnė pagyrimų už savo šokiruojamai atvirą interviu, tačiau Jungtinėje Karalystėje porą užgriuvo kritikos banga dėl šio žingsnio, žengto karalienės Elizabeth II sutuoktiniui princui Philipui ligoninėje sveikstant po širdies procedūros.

Konservatyvios pakraipos dienraštis „Daily Mail“ antradienį klausė: „Ką jie padarė?“, turėdamas galvoje Harry ir Meghan kaltinimus karališkajai šeimai, kuriuos pavadino „toksiškais“.


Leidinys priminė, kad poros turtas vertinamas daugiau nei 45 milijonais dolerių ir kad jų sūnus Archie neturėjo teisės į princo vardą.

Bulvarinis leidinys „The Sun“ rašė, kad Meghan gali niekada nebegrįžti į JK.

Sociologinių tyrimų agentūros „YouGov“ surengtos apklausos, kurioje dalyvavo 2 111 suaugusių respondentų, rezultatai parodė, kad 47 proc. apklaustųjų poros interviu laiko „nederamu“. Priešingą nuomonę išsakė 21 proc. respondentų.

Princas Harry, Meghan Markle

Pirmadienio vakarą Jungtinėje Karalystėje Harry ir Meghan interviu parodžiusios televizijos ITV redaktorius Chrisas Shipas, kuruojantis temas apie karališkąją šeimą, sakė, kad pora „iš esmės pakrovė bombonešį B-52, atskraidino jį virš Bakingamo rūmų ir numetė ant jų visą jo arsenalą, vieną galingą bombą po kitos“.

Harry sakė, kad porai, sudariusiai itin pelningas sutartis su „Netflix“ ir kitomis srautinio transliavimo paslaugų platformomis, teko ieškoti būdų užsidirbti, nes „mano šeima tiesiogine prasme nuo manęs finansiškai atsiribojo“.

Per vieną iš nedaugelio šiltų akimirkų ilgame interviu pora atskleidė savo būsimo antro vaiko lytį. Tai bus pirmasis per šimtmetį aukšto rango karališkosios šeimos narys, gimsiantis už Britanijos ribų.

„Tai mergaitė!“ – drauge pasakė Harry and Meghan.

Po interviu pora paskelbė nuotrauką, kurioje Harry matomas meiliai apkabinęs besilaukiančią žmoną, o šiai ant rankų įsitaisęs jųdviejų pirmagimis Archie. Britų laikraštis „Metro“ šią nuotrauką pavadino „palaimingu portretu“.

Po netikėto Harry ir Meghan sprendimo persikelti gyventi į Šiaurės Ameriką buvusi televizijos aktorė kai kuriose britų žiniasklaidos priemonėse buvo vaizduojama kaip užsispyrusi, išlepinta manipuliatorė, o pora buvo pliekiama kaip „neatsakinga ir savanaudiška“, nes nusprendė atsitraukti nuo karališkųjų pareigų.

Interviu metu Meghan kategoriškai paneigė bulvarinės žiniasklaidos skelbtus pranešimus, esą prieš vestuves su Harry ji pravirkdė princo Williamo žmoną Kate.

Princas Harry, Meghan Markle
Foto: Zuma Press / Scanpix

Nors Kate atsiprašė, tai nenutildė paskalų, sakė Meghan ir pridūrė, kad šiais gandais prasidėjo jos reputacijos juodinimas.

Meghan taip pat apkaltino kai kuriuos britų leidinius rasizmu nušviečiant jos ir Harry sužadėtuves. Anot jos, diskriminacija „didžia dalimi“ paskatino juos priimti sprendimą išvykti iš Britanijos.

Pirmadienį vakare išplatintame pareiškime Redaktorių draugija, vienijanti įtakingiausius britų spaudos žurnalistus, šiuos kaltinimus atmetė.

„Nepriimtina, kad kunigaikštis ir kunigaikštienė skelbia tokius teiginius nepateikdami jokių juos patvirtinančių įrodymų“, – sakė Redaktorių draugijos vykdomasis direktorius Ianas Murray.

„JK žiniasklaida niekada nevengia nukreipti prožektorių šviesų į galingus, garsius ar įtakingus asmenis. Jei kartais užduodami klausimai būna keblūs ir nemalonūs, lai taip ir būna, bet spauda tikrai nėra rasistinė“, – pridūrė jis.

Jungtinės Karalystės monarchė Elizabeth II antradienį rengia skubias konsultacijas dėl Bakingamo rūmus ištikusios krizės.

Sasekso kunigaikščių interviu JAV pokalbių laidų vedėjai Oprah Winfrey, kuriame kalbėta apie savižudiškas mintis, giminaitį rasistą ir tradicijų supančiotą sosto įpėdinį, yra atviriausias ir išsamiausias pasakojimas apie karališkosios šeimos vidaus reikalus nuo 1995 metais Harry motinos princesės Dianos duoto interviu, kuriame ji papasakojo apie savo byrančią santuoką.

36 metų Harry sakė, kad jį iš tiesų nuvylė jo tėvas, sosto įpėdinis princas Charlesas, kurį laiką neatsiliepinėjęs į jo skambučius.

Princas Harry, Meghan Markle

Anot Harry, tiek jo tėvas Charlesas, tiek vyresnysis brolis princas Williamas yra supančioti monarchijos taisyklių.

„Jie negali pasitraukti. Ir dėl to jaučiu didžiulę užuojautą“, – kalbėjo princas sekmadienį vakare televizijos CBS parodytame interviu, aiškindamas savo ir žmonos dramatišką sprendimą atsitraukti nuo karališkųjų pareigų.

39 metų Meghan, kurios tėvas yra baltasis, o motina – juodaodė, sakė, jog buvo visiškai nepasiruošusi gyvenimui karališkojoje šeimoje.

Anot Harry žmonos, ji nesulaukė pagalbos, kai ją ištiko psichikos sveikatos krizė, be to, sužinojo, jog būta oficialaus susirūpinimo dėl jos dar negimusio kūdikio odos spalvos.

Princas Harry, Meghan Markle
Foto: Sipa / Scanpix

„Aš... tiesiog nebenorėjau gyventi. Ir tai buvo labai aiški, reali ir bauginanti pastovi mintis“, – sakė ji O. Winfrey.

Meghan papasakojo, jog karališkojoje šeimoje nerimauta, ar labai tamsi bus jos pirmagimio oda. Anot jos, Harry jai atskleidė, jog dar prieš poros pirmagimio gimimą 2019 metų gegužės 6 dieną būta pokalbių apie Archie išvaizdą.

Tiek Harry, tiek Meghan atsisakė įvardyti apie tai kalbėjusį karališkosios šeimos narį, tačiau O. Winfrey pirmadienį pareiškė, jog princas jai pasakęs, kad 94 metų karalienė ir jos 99 metų sutuoktinis princas Philipas apie tai nekalbėję.

Pagalbos telefonai:
Psichologinės pagalbos tarnybaTelefono numerisDarbo laikas
Jaunimo linijaBudi savanoriai konsultantai 8 800 28888I-VII, visą parą
Vaikų linijaBudi savanoriai konsultantai, profesionalai 116 111I-VII, 11:00 - 23:00
Linija Doverija (rusų kalba paaugliams ir jaunimui)Emocinę paramą teikia: savanoriai moksleiviai 8 800 77277II–VI, 16.00 - 20.00
Pagalbos moterims linijaPagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai 8 800 66366I-VII, visą parą
Vilties linijaPagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai 116 123I-VII, visą parą
Krizių įveikimo centrasKonsultacijos teikiamos per Skype arba atvykus į Krizių įveikimo centrą (Antakalnio g. 97, Vilnius, http://www.krizesiveikimas.lt) 8 640 51555I-V 16.00–20.00, VI 12.00–16.00
Skambučius į visas linijas apmoka SADM iš Valstybės biudžeto lėšų.
„Sidabrinė linija“ – draugystės pokalbiai, emocinė ir informacinė pagalba vyresnio amžiaus žmonėms. Budi savanoriai konsultantai 8 80080020 www.sidabrinelinija.lt pasikalbekime@sidabrinelinija.lt I-V 8.00-22.00, VI-VII 11.00-19.00
Emocinė parama internetu
„Vaikų linija“Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.vaikulinija.ltAtsako per 36val.
„Jaunimo linija“Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.jaunimolinija.lt/laiskaiAtsako per 2 darbo dienas
„Vilties linija“Rašyti svetainėje: http://paklausk.kpsc.lt/contact.php arba vilties.linija@gmail.comAtsako per 3 darbo dienas
„Pagalbos moterims linija“Rašyti el. paštu: pagalba@moteriai.ltAtsako per 3 darbo dienas
Psichologinės konsultacijosRašyti el. paštu: psyvirtual@psyvirtual.lt.Daugiau informacijos svetainėje: http://www.psyvirtual.ltAtsako per 2 darbo dienas
Pagalba nusižudžiusių artimiesiemsRašyti el. paštu: laukiam@artimiems.ltAtsako per 2-3 darbo dienas
Krizių įveikimo centre (Antakalnio g. 97, Vilnius, www.krizesiveikimas.lt) budi psichikos sveikatos specialistai, su kuriais galite pasikonsultuoti atėję arba per Skype be išankstinės registracijos ir nemokamai. Į budinčius psichologus bus galima kreiptis darbo dienomis 16-20 val., šeštadieniais 12-16 val. Darbo laikas: I, III, V 16.00–20.00 Visa papildoma informacija – puslapyje www.klausau.lt Pagalba nusižudžiusių artimiesiems: savitarpio pagalbos grupė, dažniausiai užduodami klausimai, literatūra ir kita naudinga informacija puslapyje artimiems.lt Vaikų ir paauglių krizių intervencijjos skyrius. Veikia visą parą. (8-5) 275 75 64.