Australijos užsienio reikalų ministrė Marisa Payne pirmadienį sakė, kad su vasario pradžioje sulaikytu ekonomikos patarėju Seanu Turnelliu diplomatams ir jo giminaičiams pavyko telefonu susisiekti tik du kartus. Ministrė šiuos kontaktus apibūdino kaip „labai ribotą konsulinę paramą“.

Sekmadienio vakarą Australija paskelbė, kad bendra su Mianmaru penkerių metų gynybos mokymų programa, kurios vertė – apie 1,5 mlrd. Australijos dolerių (968 mln. eurų), yra stabdoma. Pagal šią programą dabar bus vykdomi tik su karyba nesusiję mokymai, pavyzdžiui, anglų kalbos mokymas.

Australija nutrauks savo humanitarinę pagalbą Mianmaro vyriausybei ir su vyriausybe susijusioms įstaigoms. Nuo šiol humanitarinė pagalba bus teikiama pažeidžiamiausiems Mianmaro piliečiams, įskaitant rohinjų ir kitas tautines mažumas, sakė M. Payne.

Pirmadienį Mianmaro saugumo pajėgos tęsė represijas prieš protestuotojus – ašarinėmis dujomis vaikė maždaug tūkstančio protestuotojų minią, kuri protestavo šalies sostinėje Neipide. Sprukdami nuo pareigūnų protestuotojai leido į orą miltelių debesis iš ugnies gesintuvų.

Tuo metu tūkstančiai žmonių, protestavusių antrame pagal dydį šalies mieste Mandalėjuje, išsisklaidė patys, baimindamiesi, kad kariuomenės ir policijos pajėgos griebsis prieš juos smurto.

Sekmadienį policijos pareigūnai užėmė ligoninių bei universitetų, be to, pasak šaltinių, suėmė šimtus žmonių, protestavusių prieš karinį perversmą.

Didžiausiame šalies mieste Jangone 20 val. vietos laiku įsigaliojus komendanto valandai, kai kuriuose rajonuose antrą naktį iš eilės girdėjosi sunkiųjų ginklų šūviai. Socialiniuose tinkluose įkeltuose vaizdo įrašuose taip pat girdima kurtinamųjų granatų sprogimų.

Šių ginklų naudojimas atrodo kaip dalis strategijos, kuria siekiama atgrasyti nuo priešinimosi perversmininkams. Daugybėje vaizdo įrašų taip pat matyti, kaip policijos ir kariuomenės pareigūnai negailestingai muša sulaikytus protestuotojus.

Šūviai buvo girdimi ir šalia ligoninių, kur pranešama, jog vietiniai gyventojai bandė neleisti policininkams ir kariams įsiveržti į vidų.

Šalies pajėgos dažnai taikosi į medicinos įstaigas ir darbuotojus, puldamos greitosios medicinos pagalbos automobilius ir darbuotojus. Medikai įkūrė Pilietinio nepaklusnumo judėjimą, kuris yra įvardijamas kaip protestų koordinatorius, o protestuotojai šio judėjimo akronimus rašo ant savo plakatų. Užėmus ligonines šalies pajėgos galėtų lengvai suimti sužeistus protestuotojus.

Tuo metu Mianmaro chuntos pasamdytas Kanados ir Izraelio pilietybę turintis lobistas sako, jog kariškiai, įvykdę plačiai pasmerktą perversmą prieš šalies civilinę vyriausybę, nori atsitraukti nuo politikos, bet sumažinti Kinijos įtaką šalyje.

Aris Benas-Menashe, kuris anksčiau atstovavo Sudano kariniam lyderiui ir Zimbabvės prezidentui Robertui Mugabe, sekmadienį kalbėjosi su naujienų agentūrą „The Associated Press“, sugrįžęs į Jungtines Valstijas po savo antrojo vizito Mianmare šį mėnesį.

Jis sakė esąs įsitikinęs, kad gali įkalbėti JAV prezidento Joe Bideno administraciją panaikinti sankcijas, įvestas Mianmaro kariniams lyderiams, vadovavusiems perversmui, kurio metu buvo nuversta ir sulaikyta išrinkta Mianmaro lyderė Aung San Suu Kyi.

Be to, jis sakė, kad Jungtinės Valstijos ir Vakarai supaprastino politinį Mianmaro konfliktą iki nedetalizuoto naratyvo apie kariuomenės represijas prieš provakarietiškus aktyvistus, ignoruodami milijonų tautinių mažumų rinkėjų atribojimą nuo pernai vykusių rinkimų.